tendon.gen.tr https://www.tendon.gen.tr Tendon, Tendon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tendon.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Omuz Tendon Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/omuz-tendon-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 21:34:01 +0000 Omuz Tendon Ameliyatı; Eklemi destekleyen en önemli kas grubu ratator kılıfıdır. Ratator kılıfı eklemi tamamen sarar. Bu şekilde omuz eklemini tutar ve böylece omuzun içe dışa dönüşünü sağlar. Özellikle yaşlı hastala Omuz Tendon Ameliyatı; Eklemi destekleyen en önemli kas grubu ratator kılıfıdır. Ratator kılıfı eklemi tamamen sarar. Bu şekilde omuz eklemini tutar ve böylece omuzun içe dışa dönüşünü sağlar. Özellikle yaşlı hastalarda 65 yaş üstü hastalarda adele'nin eski gücünü kaybetmesinden ve eskimesinden dolayı sıkça görülür.Ama tabiki bazen gençlerde de meydana çıkabilir travmaya bağlı, bazen sebebi belirsiz, bazen kırıklara bağlı omuzda tendom yırtılmaları ortaya çıkabilir. Özellikle bizim ülkemizde ev hanımları fazla ev işi yaptıklarından aşırı kollarını yorduklarından omuz ve  tendom yırtıkları meydana gelebiliyor.  

Omuz tendon yırtığı belirtileri; 

Yırtık oluşmasında hareketlerin sınırlandığı fark edilir. Yırtık oluşan omuzda farkedilir bir şekilde güçsüzlük ve gece ağrısı,omuz üstüne yatırmayan ağrılar kendini gösterir. onun için hasta uyumak için en rahat pozisyonu seçmelidir. Bazı hastalar omuz hareketlerini tam olarak yapamazlar. Özellikle yukarı,aşağı kaldırma içe ve dışa bükme hareketleri kısıtlanır. 

Omuz tendon yırtığı tedavisi;

Omuzda ki yırtık tam değilse ters hareketlerden korunmak iyileşmeye yardımcı olur. Ağrı ve hareketlerden oluşan acıların giderilmesi hastanın yaşam standardını yükseltir. Güçlendirme egzersizleri önemlidir. Yırtılan tendonlar birbirine dikilir yada yırtılan nokta tespit edilir. 

Omuz tendon ameliyatı;

Omuz yırtıkları için farklı tedavi şeklleri vardır. Basit sayılabilecek yöntemler için fizik tedavi ve ilaçlar, cerrahi müdahale gerektiren vakalar için ise ameliyat,mini ameliyat ve artroskopi yöntemleridir. 

Artroskopi yöntemi; 

Özel lensli kamera lensi içeren optik aletler yardımı ile eklemin içini gösteren ve bir ekrana aktaran omuz hastalığına kesin tanı koymamızı sağlayan yöntemdir.

Artroskopi kelimesi yunanca olup içine bakmak anlamına gelir. İlk kez 1970 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulanmıştır. Artroskopi yöntemi için santimetreden daha küçük bir kesi olması yeterlidir. Artrospkopi ameliyathanede ve genel anestezi altında tam uyutularak yapılmaktadır. 0.5 cm ile 2 cm arasında kesilerden gerçekleştirilir. Ameliyatı esnasında eklem içini yıkamak için steril sıvılar kullanılır. 

Omuz Tendon AmeliyatıOmuz tendon ameliyatı sonrası; 

Büyük yırtıklar, kötü kas kaltesi, ameliyat sonrası hastanın fizik tedaviye uyum sağlamaması ameliyatın başarısını olumsuz yönde etkiler Artroskopide ameliyata bağlı sorunların görülme riski yaklaşık yüzde 10 civarındadır. Ameliyat dan sonra omuz-kol askısı kullanması gerekmektedir. Doktor aksini söylemedikçe yaklaşık 6 hafta çıkarılmamalıdır. 12 haftaya kadar omuz kol hareketlerinin normale dönmesi beklenir. 

]]>
Aşil Tendonu Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 10:22:47 +0000 Aşil tendonu ameliyatı, Aşil tendonu ayak bileğinin arka topuk kısmından beş santim yukarıda bulunan bağ lifleridir. Bu bağlar genellikle yırtılma ve kopma durumlarına maruz kalır. Özellikle yüksek bir yerden atlama veya Aşil tendonu ameliyatı, Aşil tendonu ayak bileğinin arka topuk kısmından beş santim yukarıda bulunan bağ lifleridir. Bu bağlar genellikle yırtılma ve kopma durumlarına maruz kalır. Özellikle yüksek bir yerden atlama veya sıçramalarda, aşırı spor egzersizlerinde görülen bir vakıadır. Aşil tendon kopmaları ülkemizde en çok sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Bu tendon baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü tendonlardır. Yapıları gereği sert ve dayanıklıdır. Ama aşırı kullanımlarda da yırtılma veya kopmaların olması da kaçınılmazdır. Bu tendonlar ayak bileğinden baldıra kadar uzanır. Aşil tendonu ayak parmak uçlarında bedenin kaldırılmasını sağlayan bağlardır. 

Aşil tendonu ameliyatı yapılışı,  günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çok küçük kesilerle gerekli müdahalelerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Hatta daha dayanıklı tendonlar için kopma bölgesine yerleştirilen implantlar dediğimiz parçalar yerleştirilerek güçlendirilebilir. Böylelikle Aşil tendonu daha sağlam bir hale getirilir. Ameliyatlar bu küçük kesi işlemi ile yapıldığından hasta yirmi dört saatte taburcu edilir. Her ameliyat sonrası ayağın fazla hareket etmemesi için diz kapağının altına kadar alçıya alınır ki iyileşme süresi bu sayede kısalır. Hasta çok kısa süre içerisinde Aşil tendonu kopmasından kurtularak normal yaşantısına dönebilir. Fakat ayağı eskisi gibi kullanabilmesi için her gün ayak egzersizleri yaparak bu tendonların güçlenmesini ve çalışmasını sağlamalıdır. 

Aşil Tendonu AmeliyatıAşil tendonu ameliyatı sonrası, sonrasında hasta tamamen sağlığına kavuşur. Hastalığın yeniden nüks etme riski her zaman vardır. O yüzdende hastanın ani sıçrama ve ayak üzerine şiddetli basınç uygulayacak hareketlerden kaçınmasında fayda vardır. Aşil tendonu ameliyatı bittikten sonra hasta iki gün içerisinde taburcu edilebilir. çünkü uygulanan ameliyattaki kesi çok küçük ve çabuk iyileşebilecek kadar hafif bir ameliyattır. Her ne kadar hasta ameliyat yaralarından çabuk iyileşse de bundan sonraki hayatında fazla yaptığı spor egzersiz ve ağır ev işlerinden kaçınması çok önemlidir. Aşil tendonunun yeniden zedelenme riski çok yüksektir. Ameliyatta implant kullanılması durumunda hastanın aşil tendon sorununu tekrar yaşaması çok düşük bir olasılık olduğundan hastalar genellikle bu yöntemi tercih etmektedir. Sağlıklı günler.
]]>
Tendon Fizik Tedavi https://www.tendon.gen.tr/tendon-fizik-tedavi.html Mon, 19 Nov 2018 16:14:03 +0000 Tendon fizik tedavi süreci, olumsuz bir vaka sonucu vücutta zarar görmüş tendonların ameliyat sonrası eski aktif haline dönüştürülmesi için uygulanan tedavidir. Ameliyat sonra kaybedilen hareket kabiliyetini tekrar sağlamak amac Tendon fizik tedavi süreci, olumsuz bir vaka sonucu vücutta zarar görmüş tendonların ameliyat sonrası eski aktif haline dönüştürülmesi için uygulanan tedavidir. Ameliyat sonra kaybedilen hareket kabiliyetini tekrar sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Tendon fizik tedavisinde yaralanan kısma en yüksek derecede eski işlevi kazandırmaya çalışılmaktadır. Tendon yaralanmalarında en önemli konu uygun tendomun seçilmesidir. Tendon, kasla kemik arasında bulunan fibröz, beyaz renge sahip şerit ya da bant şeklindeki yapıdır. Tendon kasın kasılmasıyla meydana gelen hareket kuvvetini  kemiğe iletir. Kemik ise ekleme bağlıdır ve bağlı olduğu eklem aracılığıyla hareket eder. Tendon koptuğu zaman bu hareket malesef pasifize olur. Ancak bu anlattığımız hareketin kemiğe iletilmesinde başka faktörler de tesir edebilir.

Tendon fizik tedavi sürecinden önceki ameliyatta kesilen tüm oluşumlar eski haline getirilerek dikilir. Tendonların zarar gördüğü doku kayıplarıyla birlikte olan yaralanmaların tedavisi çok daha da zordur. Erken müdahalede vücudun diğer bölgelerinden alınan tendon greftleri ile tendon eski haline getirilir. Bu ameliyatın kansız bir ortamda yapılması karışık yapının rahat çözülmesini sağlar. Ameliyat sonrasında yaralı bölge belli bir süre hareket ettirilmemelidir. Ancak belli bir süre geçtikten sonra ilgili eklemlere pasif hareket başlatılır. Bu hareket tendonun etrafındaki dokulara yapışmasını önler ve tendonun yolu üzerindeki eklemlerin çalıştırılarak sağlığının tekrara eski haline döndürülmesi amaçlanır. 

Sonraki süreç artık pasif hareketlere geçilmesidir. Aktif hareket, hastanın istemli olarak tendonu, yani ilgili parmakları veya eli oynatmasıdır. Ameliyat sonrasında hasta fizik tedavi uzmanı ile birlikte tendon fizik tedavi süreci başlar ve  takip edilir. Tendon üzerinde olması gereken iyileşme olmadan erken  hareket uygulanması tendon kopmalara sebep olabilir bu nedenle ameliyat sonrası tendon takibi çok önemlidir.
]]>
Parmak Tendon Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/parmak-tendon-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 15:45:15 +0000 Parmak Tendon Ameliyatı, sinir-tendon onarım ameliyatı gerek görüldüğünde plastik cerrahlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Parmaklarda ve ön kolda iş kazası, bazı trafik kazaları gibi sebeplerle gelişmiş arter, si Parmak Tendon Ameliyatı, sinir-tendon onarım ameliyatı gerek görüldüğünde plastik cerrahlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Parmaklarda ve ön kolda iş kazası, bazı trafik kazaları gibi sebeplerle gelişmiş arter, sinir, tendon yaralanmaları kısa vadede tedavi gerektirir ve tedavi edilmediği takdirde elin fonksiyonlarında kayba neden olabilen, bazı durumlarda da ana damarlar kesildiği takdirde yaralanma seviyesinden derindeki dokuların canlılığını yitirmesiyle sonuçlanabilen ciddi yaralanmalardır. Bu durumun tedavisinde cerrahi müdahale ve sonrasında fizik tedavi devam eder. Yapılan ameliyatın izleri kalıcı olur. Eski yara izi ameliyat sonrası yeniden genişleme gösterebilir. Ameliyattan sonra 1,3,6-12. aylarda kontroller yapılır ve iyileşme süreci izlenir.   

Parmak Tendon Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı 

Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için ameliyattan en az 15 gün önce bırakılmalı, aspirin gibi kan sulandırma özelliği olan ilaçlar ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir. Ameliyat öncesi ağır diyetlerden kaçınmak gerekir. Soğuk algınlığı gibi başka bir enfeksiyon, ameliyatın ertelenmesine neden olabilir. Ameliyat öncesinde gerekli görülen tahliller yapılarak ameliyat öncesi olası riskler gözden geçirilerek güvenli bir şekilde anestezi sağlanır. Ameliyattan önce çoğu ameliyatlarda olduğu gibi 3-4 gün süreyle yumuşak gıdalar tüketilmeli ve posalı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ameliyattan önce en az 6-8 saat kadar hiçbir şey yeyip içilmemelidir. Ameliyat öncesi ameliyatın planlanması için çeşitli çizimler ve fotoğraf çekimleri yapılır.   

Parmak tendon ameliyatı: Ameliyat lokal anestezi, koltuk altından tüm kolun uyuşturulması veya uygun görüldüğü durumlarda genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi kişi üzerinde yapılacak olan işleme göre farklılık gösterir. Bu operasyonda yaralanmış olan tendonlar tek tek görülerek bu yapıların onarımları yapılır. Bu onarım sırasında  kemikleri sabitlemek için çeşitli tel, vida, plak sistemleri, tendon onarımları için çeşitli protezler kullanılır.  Ayrıca tendon onarımları sırasında tendonlarda yer değiştirme uygulanarak hareket kazandırılması uygulanabilir.  

Parmak Tendon AmeliyatıParmak Tendon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Ameliyat sonrası ilk saatlerde bir şey yemeye izin verilmez. Genellikle bütün ameliyatlardan sonra uygulandığı gibi ilk beslenme sıvı gıdalarla olur. Ameliyat sonrası ilk gün en zor dönemdir. Bu dönemi daha rahat geçirmek için ağrı kesiciler kimi zaman da uyku yapıcı ilaçlar kullanılır. Ameliyat sonrası doktorun uygun gördüğü şekilde bir yarım alçı olacaktır. Bu ateli 3-6 hafta süreyle takmak ve gerekli görüldüğü zaman başka bir atelle değiştirilmesi uygun görülebilir. Atel uygulaması devam ettiği süre içinde bölgeyi yüksekte tutmak, gece yatarken, alttan bir kaç yastık ile desteklemek gerekmektedir. Aksi halde ağrı veren şişlikler meydana gelebilir. Ameliyat sonrası pansumanlar, doktorun uygun gördüğü sıklıkta yapılır. Kesi hattının altındaki bölgelerde hissizlik-uyuşma ve şişlik oluşması doğaldır.

Hastalar operasyondan sonra doktorun uygun gördüğü süre zarfında alçı atel kullanmak zorundadır. Tüm bu cerrahi işlemler başarılı şekilde sonuçlanmış olsa da hasta önerilen fizik tedavi programına uymazsa istenilen sonucu alamaz. Bacaklarda kan pıhtılaşmasını ve pıhtı atmasını engellemek amacı ile bacaklara elastik bandaj uygulaması yapılır. Ayrıca ayak parmak tendon ameliyatında, ayağa kalkmaya izin verilinceye kadar yatak içinde bacakları hareket ettirmek sık sık kalçayı oynatmak ve aynı pozisyonda yatmamak pıhtı oluşmasını engellemek için fayda sağlayacaktır. Bacaklara ve baldırlara masaj yapılması faydalıdır. İlk kez kalkmaya izin verildiğinde kişiye yardım edilecektir. İlk kez kalkarken baş dönmesi ve fenalık hissi]]> Aşil Tendonu Güçlendirme https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-guclendirme.html Wed, 21 Nov 2018 08:26:13 +0000 Aşil tendonu güçlendirme, hasar görmüş tendonun tekrar eski sağlığına dönmesini sağlamak yada gelecekte oluşabilecek bir rahatsızlığa karşı yapılan fiziksel hareketlerdir. Hareketler evde yada bir spor salonunda yapılabilir Aşil tendonu güçlendirme, hasar görmüş tendonun tekrar eski sağlığına dönmesini sağlamak yada gelecekte oluşabilecek bir rahatsızlığa karşı yapılan fiziksel hareketlerdir. Hareketler evde yada bir spor salonunda yapılabilir. Burada önemli olan rahatsızlıktan dolayı yapılması gerekiyor ise rahatsızlığın derecesini bilmek gerekir. Aşil tendonu güçlendirme için yapılan hareketler faydadan çok zarar verebilir. Aşil tendonu vücuttaki en güçlü tendondur. 

Başlıca aşil tendonu güçlendirme hareketleri;

Çarşafla germe: Bu harekette ayak uzatılarak oturulur. Ayağın altından bir çarşaf geçirilir  bu esnada diz düz bir şekilde durmalıdır. Çarşafı kendimize doğru çekiyoruz. Hareket esnasında ayak ucu bize doğru esneyecektir. Bu tendonun uyarılmasını sağlayacaktır. Pilates ile uğraşıyorsanız böyle bir hareket görebileceksiniz.  Eğer tek ayaktaki tendon da sorun var ise sadece onun için uygulayabilirsiniz. Germe süresi için 30 saniye yeterlidir. 3 tekrar yapılır.

Ayakta baldır germe: Bu egzersizde baldır kasının uzaması sağlanarak aşil tendonu na binen yükün azaltılması sağlanmaktadır. Hareket yapılırken duvara dönük bir şekilde durulur. Eller duvara yapışık ve yüz hizasında olacak şekilde duvara yaslanıyoruz. Tedavi olacak bacak sağlam bacağın önüne alınır. Duvarı iter pozisyonda 10 sn bekliyoruz ve gevşiyoruz. Bu işlem her yaptığımız seansta 15 tekrar olabilir.

Ayakta soleus germe: Duvara dönük olarak eller göğüs hizasında getirilir. Her iki dizide hafifçe büküyoruz hasta olan ayağı geriye alıyoruz. Baldırda gerilme hissedinceye kadar duvara doğru hafifçe eğilme hareketi yapılır. Daha sonra sorunlu tendonun ayak parmakları hafifçe kaldırılır ve topuk yerde tutulur. Bu pozisyonda 30 sn kalınır ve başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Her seans 3  kez tekrarlanır.

Plantar facia germe: Sorunlu ayağın sadece  ön kısmından destek alınarak basamakta durulur ve ayakta gerilme hissedene kadar hafifçe basamağın alt kısmına kadar esnetilir. Bu pozisyonda 30 sn durulup gevşemeye geçilir. Her seans 3 kez tekrarlanır.

Aşil tendonu güçlendirme için yaptığımız bu hareketler tendon da meydana gelen ilk yankıların azaltılması ve kendini toparlaması içindi. Bunda sonrasında şu hareketler yapılabilir.

Parmakları kaldırma: Normal  pozisyonunda topuklar üzerinde durulur ve sadece parmaklar yerden kaldırılır. Bu pozisyonda 30 sn beklenir. Her seans 10 tekrar yapılır.

Topuk kaldırma: Sandalye arkasından tutunarak ayakta dengeli bir şekilde ayakta durulur. Parmak uçlarında vücut havaya yükseltilir. Bu pozisyonda beş saniye beklenir. Zorlayıcı bir harekettir. Her seans 10 tekrar uygulanır. 

Aşil Tendonu GüçlendirmeTek bacak üzerinde denge: Herhangi bir yerden destek almadan tek ayak üzerinde denge sağlanmaya çalışılır. Başlangıçta gözler açık set tamamlanır. Daha sonra gözler kapalı set tamamlanır. Gözler kapalı olduğunda denge kurmak daha zordur. Buda artı baskı oluşturacaktır. Bu pozisyonda 30 sn beklenir. 3 kez tekrarlanır.

Güçlendirme egzersizleri yapılırken dikkat edilecek hususlar
Aşil tendonu güçlendirme egzersizleri yapılacağı zaman, tendonda zorlanma yapmayacak ve sağlık açısından uygun olan ayakkabılar seçilmelidir. Ayrıca ısınma hareketleri yapılmalıdır. Egzersizler esnasında sert ve ani hareketler yapılmamalıdır. Egzersizler sonrasında ayaklar dinlendirilmelidir.
]]>
El Tendon Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/el-tendon-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 13:52:54 +0000 El Tendon Ameliyatı, el bileğinde bulunan fleksör kasların yaralanmasında tedavi amaçlı yapılan operasyondur. El bileğinde bulunan tendonların kesilmesi veya zedelenmesi en sık rastlanan tendon yaralanmalarının başında gelir. El El Tendon Ameliyatı, el bileğinde bulunan fleksör kasların yaralanmasında tedavi amaçlı yapılan operasyondur. El bileğinde bulunan tendonların kesilmesi veya zedelenmesi en sık rastlanan tendon yaralanmalarının başında gelir. El bileğindeki fleksör kaslar olan tendonlarda spor yapma, darbe alma veya herhangi bir kaza durumunda harabiyet oluşabilir. Bu durumu tedavi etmenin genellikle en iyi yolu ameliyattır, fakat ameliyat sonrası tendonlar çevre kaslara yapışabilir ve hasta el ve bileğini kımıldatmak ta veya önceki hayatında olduğu gibi kullanmakta zorluk çekebilir. Bu sebeple el tendon ameliyatı olduktan sonra fizik tedavi uygulanması şarttır.

El Tendon Yaralanmalarının Tedavi Süreci:

El tendonunda herhangi bir sebepten kaynaklanan yaralanma oluştuğu zaman, yaralı bölgeye sadece anlık tedavi uygulamak ya da sütur uygulayarak onarmak mümkün değil ise ameliyat yapmak gerekir. Bu ameliyat genel anestezi altında olabileceği gibi, bölgesel anestezi altında da uygulanabilir. Ameliyat sırasında hastanın dağılan dokuları onarılır ve kesilen tendonlar bağlanarak bölge kapatılır. Bazı durumlarda ameliyat sonrası iyileşme kötü yönde etkilenebilir. Bu sebepler; yaralanmanın tipi, seviyesi, kullanılan cerrahi teknik, tendon yaralanmasına eşlik eden sinir veya damar dokusu yaralanmaları, hastanın skar dokusuna eğilimi olarak gösterilebilir. Bunun dışında el tendon ameliyatı olan hastanın ameliyat sonrası fizik tedavi programına uymazsa el ve el bileğini eskisi gibi kullanamayabilir.

El Tendon Ameliyatı Neden Yapılır

El tendon ameliyatı, el ve bilekte bulunan tendonların herhangi bir sebeple kesilmesi, zedelenmesi zarar görmesi sebebi ile, acil müdahale esnasında tedavi edilemeyen hallerde yapılır. El ve bilekteki tendonlar, sinir ağına ve brakiyel artere yakınlığı nedeni ile önem arz eder. Trafik kazaları, spor yaralanmaları, el kullanılarak yapılan ağır işlerde, İş yeri kazalarında, ev kazalarında rastlanan durumlardandır. Tenisçi bileği denen curcant sendromunda da el tendonları zarar görebilir ve ameliyat etmek gerekebilir.

El Tendon AmeliyatıEl Tendon Ameliyatı Nasıl Yapılır

El tendon ameliyatı, açık yapılan bir ameliyattır. El bileği ve tendon dokuları açılarak, harabiyet oluşan tendon ve sinir ağlarının onarılmasını kapsar. Tendon ile birlikte damar ağlarında da yaralanma varsa, ameliyat sırasında bu damar ağları da onarılır. El tendon ameliyatında lokal anestezi kullanılabilir fakat hastanın genel durumu, tansiyonu ve kanama zamanı hesaplanınca riskli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. El tendon ameliyatlarından sonra, el ve bilek bir süre kımıldatmamak gerekir fakat daha sonrasında tendonların sinir ağına yapışık kalıp kişinin el kullanım becerilerini kaybetmemesi için fizik tedavi uygulanmalıdır. El tendon ameliyatından sonra bölgenin hassasiyeti nedeni ile hijyene dikkat edilmeli ve herhangi bir enfeksiyona karşı dikkatli olunmalıdır.

El tendon ameliyatı olan hastalar, el bileği ve parmakları çalıştırmaya yönelik fizik tedavi uygulamalıdırlar. Fizik tedaviyi yarım bırakmak ya da hiç uygulamamak, parmakları açıp kapatmada zorluk, bileğin tam bükülmemesi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlara neden olabilir.
Ameliyat sonrası bölgeyi temiz ve bir süre hareketsiz tutmak önemlidir. Ameliyat edilen bölgede enfeksiyon olmaması için bölgesel antiseptikler ile günlük pansuman yapılmalı ve oral yoldan veya kas içi antibiyotik tedavi uygulanmalıdır. Tendon yaralanmasına eşlik eden damar dokusunda yaralanma veya sinir yaralanması varsa ameliyat sonrası el eskisi gibi kullanılamayabilir.
]]>
Tendon Bağları https://www.tendon.gen.tr/tendon-baglari.html Thu, 22 Nov 2018 11:44:42 +0000 Tendon Bağları, İnsan bedeni kas istelet sistemi yardımı ile ayakta ve dik dururken, aynı zamanda hareket kabiliyetini artıran çeşitli organeller ile de mobilize olabilmekte, ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu organellerden b Tendon Bağları, İnsan bedeni kas istelet sistemi yardımı ile ayakta ve dik dururken, aynı zamanda hareket kabiliyetini artıran çeşitli organeller ile de mobilize olabilmekte, ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu organellerden birisi tendonlardır. Tendon bağları insan vücudunda kas ve kemik arasında ki bağlantıyı sağlarlar. Vücudumuz da bağlantı sağlayan bir başka organel bağ dokusudur. Fakat bağ dokularının her iki ucu da kemiklere bağlandığından tendondan ayrılır. Vücudumuz da tendonlar hareket elde edilmek istenen yerlerde bulunur. Eller, kollar, bacaklar, ayaklar, bel ve boyun bölgelerinde bir çok tendon bağları örneği ile karşılaşmak mümkündür. Tendon bağları oldukça sağlam ve esnek yapısı ile vücudun en dayanıklı parçalarındandır.

Tendon bağlarının insan yaşamı için önemi

Hareketli eklem olan her bölgede mutlaka tenton bağları bulunur. Tendonlar eklemlerin açılıp kapanmasını sağlar. Eklemin açılması için kullanılan tendon Extansor olarak adlandırılırken, kapanma işlemini yapan tendon ise Flexör olarak adlandırılır. Çeşitli hayvanlardan elde edilen tendon bağları sağlam yapıları nedeni ile insanlar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Eski Türklerde yay kirişleri Ren geyiğinden veya sığırdan elde edilen tendonundan oluşur. Tendonlar aynı zamanda esnek yapılı  ve dayanıklı olduğu için yay'da kullanılmıştır.

Kasların güç uygulaması, direkt olarak tendonlara aktarılır, tendon sakatlanmaları yeni başladığında iyi bir fizyoterapist eşliğinde tedavi edilirse eski sağlığına kavuşabilir. Fakat yaralanmalardan sonra halen kötü zeminde koşu yapmak, uygunsuz spor ayakkabılar giymek, ısınmadan spora başlamak tendon tedavisini geciktirir. Hatta iyileşmek yerine tendon tamamen kopabilir. İnsan vücudunda sakatlanmaya en müsait tendon aşil tendondur. (ayak tendonu)

Tendon BağlarıAşil tendonu yaralanmaları

Baldır kasları olan soleus ve gastroknemiusu topuk kemiği kalkaneusa bağlayan bedenimizin en dayanıklı ve en kalın tendonudur. Aşil tendonu; parmak ucunda yükselme, koşma, atlama gibi aktivasyonları yaptıran tendondur. Aşil tendonunun yaralanmasının bir çok nedeni olabilir. Başlangıç olarak aşil tendona bilinen bir darbe alınmamış ise kas ve doku hastalıklarının olup olmadığı araştırılır. Tendonda meydana gelen hasar tendonit diye adlandırılır. Tendonitler aşırı yüklenme ve zorlamalar da görülür. Hafta içi vakit bulamayıp hafta sonu spor yapan kişiler de daha sık görülür. Bununla birlikte aniden hızlanmak gereken futbol, basketbol, voleybol gibi oyunlarda da görülür. Tendon bağları ne kadar ısınmış olur ise; o kadar az hasar oluşur.

Aşil tendonu kopmalarının meydana gelmesinde en büyük etken ısınmadan aniden koşma, yer değiştirme, öne, arkaya gitme ve durma hareketleridir. Aşil tendonu kopmaları çoğunlukla yaş ilerlediğinde görülür. Genç hastalar da daha çok tendinit şeklinde gelişiyor. İnsan bedeni yaşlandıkça kemikler daha kırılgan tendonlar daha sert hale gelmektedir. Bu durum kemik kırılganlığını artırırken, genç insanlarda tendonlar da olası darbeler, esneklik nedeniyle ucuz atlatılabiliyor.

Tendon bağı sakatlıklarının tedavi edilmesi

Tendon bağları kemiğe yakın yerden yırtılır yada kopar. Bu durum da hasta bir kopma yada yırtılmayı hissedebilir. Yırtığın oluştuğu bölge de kan akışı görülmez. Şişlik ve ağrı başlar, kuvvet kaybı oluşur. El ile kontrol edildiğinde olması gereken yerde tendon boşluğu olduğu görülür. Bu durumda hasta yüz üstü yatırılır ve kopan tendonun bulunduğu ayak kalp seviyesinden yukarıda tutulur. Hasarlı bölgeye 10 dakikada bir 5 dakikalık buz uygulaması yapılarak ilk yardım uygulanır. 

Hasarın tam olarak tespiti için hastane ortamında MR çekimi yapılır. Yırtık küçük ise bandaj uygulaması yeterli olabilir. Eğer yırtık büyük veya kopukluk var ise açık tendon ameliyatı yapılarak hasta sağlığına kavuşturulur. Ameliyat sonrası nekahat dönemi genç hastalarda daha]]> Aşil Tendonu Kopması https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-kopmasi.html Fri, 23 Nov 2018 11:24:40 +0000 Aşil tendonu kopması, Bu rahatsızlık aşil tendonunun devamlılığının bozulması demektir. Bu tendon yüzeysel olup dışarıdan cilt yüzeyinden hissedilen, üzerine kesici, delici yaralanmalar ile her yaş grubunda görülebilen bir Aşil tendonu kopması, Bu rahatsızlık aşil tendonunun devamlılığının bozulması demektir. Bu tendon yüzeysel olup dışarıdan cilt yüzeyinden hissedilen, üzerine kesici, delici yaralanmalar ile her yaş grubunda görülebilen bir vakıadır. Klasik olarak Aşil tendonu ileri yaşlarda sıçrama hareketi hamlesi sırasında aşil tendonu kopması sonucu görülür. Hasta ve etrafında bulunan diğer insanlar bu sesi rahatlıkla duyabilirler. Hasta çok sık bir şekilde arkadan baldırına bir darbe geldiği hissine kapılır. Aşil tendonu kopmaları en çok kalkaneus kemiğine tendonun yapışma yerinin iki ile beş santim üstünde görülür. 


Aşil tendonu kopması olan hastalar yüreyebilirler fakat bir aksama olduğu herkes tarafından fark edilir. Yine bu tür Aşil tendon kopması hastalarda parmak uçlarına duramadıkları gözlemlenir. Bu hastalıktaki tanı konma yöntemi en çok fizik muayenedir. Çok rahatlıkla Aşil kopması bu yöntem ile tanımlanabilir. 

Aşil tendon kopmaları belirtileri;

Aniden bir bıçak saplanır gibi ağrı, bir şeyin koptuğu hissi en tipik bulgular içerisindedir. Parmak uçlarında hareket eden kişilerde aniden topuk üzerine yere basar ve yürüyemez. Adım atma isteğini gerçekleştirmek istediğinde topuğun hemen yukarısında ağrı olur ve kısa zamanda Aşil üzerinde ağrı ve duyarlılık oluşur. Fark edilmeyen gecikmiş olgularda ise defekt fibroz doku ile dolsa bile, bölgede fleksiyon yetersizliği vardır. 

Aşil tendon kopması tespiti,

Homas testi kullanımı oldukça yaygın bir yöntemdir. Bu testte hasta prone pozisyonunda yatırılır ve baldırı bir el ile sıkılır. Normalde bu sıkıştırma neticesinde ayak bölümde plantar fleksiyona gelir ancak tam yırtılma vakıalarında bu beklenen fleksiyon gerçekleşmez. Akut faz geçtikten sonra belirtiler azalabilir. 

Aşil tendon tanısı,

Klinik gözlemler en iyi sonuç verir. Günümüzde kullanılan son model Ultrasongrafi ve MRG cihazları tanı için yeterli bilgiyi hekimlere verir. Bunlardan MRG yumuşak dokulardaki çözülümü,  iyonize radyasyonsuz ve multiplanar özelliği olması nedeni ile hem daha avantajlı hemde tercih sebebidir. 

Aşil Tendonu KopmasıAşil Tendon kopması tedavisi;

Aşil tedavisinde halen cerrahi ve konservatif yöntemler kullanılmaya devam edilse de son yıllarda cerrahi girişim çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden her ikisininde kendisine göre üstünlük ve sakıncaları vardır. Aşil tendon kopmalarında ilk kırk sekiz saatte yapılan alçı tedavisi, cerrahi müdahale sonuçları kadar yüz güldürücüdür. Ancak bir haftayı geçen vakıalarda fazla gecikmeden dolayı, konservatif tedavi tekrar kopma riski çok yüksektir. Cerrahi müdahale genç sporcularda uygulanırken agresif rehabilitasyon ile desteklenir ise başarı olumludur. 
]]>
Tendon Kisti https://www.tendon.gen.tr/tendon-kisti.html Sat, 24 Nov 2018 01:33:04 +0000 Tendon kisti, insanlarda herhangi bir eklemde ya da tendon kılıfı üzerinde meydana gelen hücre değişimleridir. Bu kistler kimi zaman bir şişlik olarak kimi zaman da bir tümör olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Tendon k Tendon kisti, insanlarda herhangi bir eklemde ya da tendon kılıfı üzerinde meydana gelen hücre değişimleridir. Bu kistler kimi zaman bir şişlik olarak kimi zaman da bir tümör olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Tendon kisti, genellikle iyi huylu kistlerdir. Bu iyi huylu kistler, her ne kadar iyi huylu olsa bile gerekli olan tedaviler yapılmadıkça her geçen gün kişide sorunlara neden olur. Bu kistlerin türü iyi huylu olduğu için, vücudun bir başka yerine sıçrayarak bu bölgede sorunlara neden olmazlar. Tendon kisti, sürekli olarak büyüyen bir kisttir. Özellikle vücudun eklem bölgelerinde oluşmayı sevdiği için kişilerde görüldüğü andan itibaren bazı harekelerin engellenmesine neden olmaktadır. Bu kist, erkeklere göre kadınlarda yüzde yetmiş oranında daha fazla görülür. Bu nedenle kadınlar çok daha fazla risk altındadır diyebiliriz. Bunun yanı sıra tendon kistinin en çok 20-40 yaşları arasında olan insanlarda görülme riskinin olduğunu da söyleyebiliriz. Bu kistin oluşumuna neden olan bazı hastalıklar ve alışkanlıklar da bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, sürekli olarak bilgisayar başında mause kullanan insanlardır. bu insanlar sürekli olarak bileklerini masaya dayayarak bu bölgenin zarar görmesine neden olurlar. Karpal tüünem sendromu adı verilen bilek hastalığıyla beraber tendonların zarar görmesi durumlarında tendon kisti ortaya çıkabilir. Bu problem, çocuklarda son derece az görülmektedir. Öyle ki bu durum çocuklarda yok denecek kadar azdır. Tendon kisti, bazen tek bir kist olarak değil, küçük ve çoklu bir şekilde görülebilmektedir. Kistler büyük bir kistmiş gibi görülse bile aslında kistler tanecikli bir yapıdadır. Bu yapılar kök kısımlarında birbirine bağlıdır. 

Tendon kisti nerelerde görülür

Bu kist insanlarda en çok el parmaklarında meydana gelmektedir. Parmakların kök kısımları tendon kistinin ortaya çıkabilmesi için son derece uygun bir yerdir. Bunun yanı sıra kişilerde avuç içerisinde de meydana gelebilmektedir. Bazı insanlarda parmak uçlarında bile tendon kisti ortaya çıkabilir. Bu nedenle oluşan şişlikleri önemsemeniz sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Bunların yanında insanlarda diz ve ayak bileğinin dış kısımlarında, ayağın üst kısımlarında tendon kisti meydana gelebilir. İşte bu bölgeler insan vücudunda tendon kistinin en çok karşılaşıldığı bölgelerdir. Bunların haricinde insan vücudunun hemen hemen her ekleminde tendon riski görülme riski vardır. 

Tendon KistiTendon kisti belirtileri nelerdir
 • İnsanlarda meydana gelen tendon kistleri genellikle ilk olarak vücudun herhangi bir yerinde şişlik olarak kendilerini gösterirler. Bu şişliklere elle çok rahat bir şekilde hissedilir. Bu nedenle şişliğe dokunulduğunda direk olarak yumuşak bir dokunun varlığı anlaşılabilir.
 • Tendon kistleri her ne kadar yumuşak olsa bile 1 ile 3 cm arasında bir büyüklüğü olan hareketsiz yapılardır. Bu nedenle hareket ettirilmeye çalışılsa bile bu şişlikler hareket etmez.
 • Tendon kisti olan bölgede meydana gelen şişlikler ve diğer değişiklikler aniden meydana gelebileceği gibi yavaş yavaşta oluşabilir. Bu şişlikler bazen küçülerek ortadan kaybolabilir. 
 • Tendon kisti nerede görülmüşse buradaki eklemlerde zayıflama güçsüzlük gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durum oldukça açık bir şekilde hissedilecektir. 
 • Bazı insanlarda tendon kisti ağrıya ve sancılara neden olur. Bu nedenle bölgede ağrı olması beklenebilir. Eğer sizlerde de ağrı meydana geliyorsa kesinlikle uzman bir doktora gitmelisiniz. 
Tendon kistinin nedenleri nelerdir

Günümüze kadar yapılan incelemelere ve araştırmalara rağmen insanlarda meydana gelen tendon kisti sorununun nedenleri tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Bu duruma neden olan tek durum ise bazı teorilere göre eklem kapsülünde meydana gelen tendon kılıfı bozukluğu bu duruma neden olur.
]]>
Ayak Tendon Kopması https://www.tendon.gen.tr/ayak-tendon-kopmasi.html Sat, 24 Nov 2018 21:20:29 +0000 Ayak tendon kopması, insan vücudunda aslında tendonların en çok hasar yerlerden biridir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum insanlarda ağır sporların yapılması, burkulmaların gerçekleşmesi ya da en küçük düşme Ayak tendon kopması, insan vücudunda aslında tendonların en çok hasar yerlerden biridir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum insanlarda ağır sporların yapılması, burkulmaların gerçekleşmesi ya da en küçük düşmelerin gerçekleşmesi durumunda bile meydana gelebilen bir problemdir. Tendonlar, ayaklarda çok ciddi görevler yapmaktadır. Özellikle bu tendonlar kasları kemiklere bağlayarak insanlarda ayak yapısının beş kat daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ayaklarda meydana gelen tendon kopması durumunda kişide çok büyük sakatlıklar meydana gelir. Ayaklardaki tendon kopması, tedavi edilmediği zamanlarda çok ciddi bir şekilde sakatlıklara neden olarak bu durumun kalıcı bir hale gelmesine neden olur. Bu durum özellikle dörtlü kas grubunda çok yaygın olarak görülse bile ayaklarda da sık karşılaşılmaktadır. Ayak tendon kopması durumunda çok farklı belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye değiştiği gibi insanlar arasında kopan tendona göre de değişiklik göstermektedir. 

Ayak tendon kopması ne gibi belirtiler gösterir
 • Ayaklarda meydana gelen tendon kopmaları genellikle burkulmalara bağlı olarak meydan geldiği için genellikle kişiler düştüklerinde ya da burkulma sırasında ciddi bir şekilde yırtılma, kopma sesi duyarlar. Bu nedenle tendonun koptuğu zamanı düşünerek böyle bir ses duyulup duyulmadığını hatırlamanız gerekmektedir. 
 • Ayak tendon kopması olan insanlarda çok şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrılar, özellikle kişiler yürürken, ya da hareket ederken meydana geleceği için kişinin sorun çok büyükse belli bir süre istirahat yapması gerekebilir. 
 • Ayak tendon yırtılması olan insanlarda ayaklar oldukça güçsüz olacağı için kişi  tendon yırtılması olan ayakların üzerinde herhangi bir yük kaldıramayacaktır. En küçük ağırlıklarda bile kişide şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. 
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda aşırı bir güçsüzlük meydana gelir. Bu güçsüzlük aslında kişilerde ayak tendon yırtılması için ciddi bir belirtidir.
 • Son olarak insanlarda meydana gelen aşırı morarma ve ani morarma tendon yırtılmasında büyük bir belirtidir. Meydana gelen kazadan sonra bu durum hızlıca ortaya çıkacağı için morarma rahat bir şekilde anlaşılacaktır. 
Ayak tendon kopmasının nedenleri nelerdir

İnsanlarda herhangi bir nedene bağlı olarak kan dolaşımının yavaşlaması durumunda ayak tendonları zayıflar ve kopması için daha da basit bir hale gelir. Fakat vücutta bulunan kan ayakların aşağıda olması nedeniyle ayaklarda çok daha fazladır. Bu nedene bağlı olarak ayak tendon kopması çok daha az görülür. Bunun yanında ayak tendon kopması, insanlarda yaşa bağlı olarak meydana gelebilmektedir. İnsanlar yaşlandıkça vücutta bulunan organlar ve tendonlar da yaşlanır. Bu nedenle yaşa bağlı olarak zayıflayan tendonlar en küçük darbelerde ya da en küçük darbelerde kopar. Bu nedenlerin yanı sıra insanların herhangi bir hastalık nedeniyle kinolon türü antibiyotik ilaçlar kullanmaları, tendonlarda zayıflamalara neden olarak ayak tendon kopması problemine neden olabilmektedir. Son olarak belirtmek isterim ki insanlarda b duruma neden olan önemli etkenlerden biri de fiziksel etkenlerdir. Her ne kadar kuvvetli olsak bile kontrolsüz bir şekilde hızlanma, darbe alma gibi durumlar ayak tendon kopmasına neden olabilir. 

Ayak Tendon KopmasıAyak tendon kopması için ne yapılabilir
 •  Bu durum için aslında yapılabilecek ilk ve en önemli şey uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavileri yapmaktır. Bunun haricinde evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar, meydana gelecek olan büyük rahatsızlıkları engelleyecektir. 
 • Ayak tendon kopması durumunda ayağınızda morarma ve şişme olan bölgelere buz tedavisi uygulayarak ortaya çıkan şişliği ve morarmayı önleyebilirsiniz. Bunun için bu]]> El Tendon Kopması https://www.tendon.gen.tr/el-tendon-kopmasi.html Sun, 25 Nov 2018 17:15:24 +0000 El Tendon kopması, El bileğimizde elimizi yumruk yapma ve bilek bükme hareketlerini yapmamızı sağlayan fleksör tendon yaralanmaları eller için en sık rastlanan yaralanma türüdür. Hatta bazı insanlarda sinirlendikleri zaman hırs El Tendon kopması, El bileğimizde elimizi yumruk yapma ve bilek bükme hareketlerini yapmamızı sağlayan fleksör tendon yaralanmaları eller için en sık rastlanan yaralanma türüdür. Hatta bazı insanlarda sinirlendikleri zaman hırsını çıkarmak için buldukları ilk cama yumruk atma sonucunda tendon kopması ortaya çıkabilir. Ama bunun üzerine yapılan araştırmalar öyle gösteriyor ki cama veya başka bir nesneye yumruk atmak insanlardan sinir duygusunu almaz.

  Bu rahatsızlık için gerçekleştirilmiş olan ameliyat sonrasında oluşan iyileşme süreci skar dokusu, dikilmiş olan ve tamir edilmiş olan tendonları çevresini saran dokulara ve yapılara yapıştırarak hareket alanını sınırlamış olur. Bu sebepten dolayı tendonun iyileşmesi için gerekli olan ameliyat yapıldıktan sonra sabitleme durumu ile tekrar kayabilmesi ihtimaline karşın uygulanan  rehabilitasyon protokolleri arasında oluşan dengenin sağlanması çok büyük bir öneme sahiptir. Bu yapılan yöntemlerin hepsinde en önemli ve temel amaç tendonda oluşan kopma ve uzama engellenerek yapışıklıkları önlemek ve tendonda maksimum bir kayma durumu elde etmektir.

  El Tendon kopması, yaralanmaları ve rehabilitasyonu

  El tendon kopması rahatsızlığı künt, keskin bir aletle veya ezilme ile oluşmuş olabilir. Bu kopma veya yaralanmalar gerçekleştikten sonra bu tendonların cerrahi bir girişim yapılmadan kendiliğinden iyileşmesi oldukça zor ve sıkıntılıdır. Tendonlar canlı hücreler ve bağ yapılarından ibaret oluştuğundan dolayı, tendon uçları bir araya getirildiği zaman iyileşme süreci içeriden ve dışarıdan gelen hücreler ile gerçekleşir. Fakat cerrahi girişimin ardından oluşan skar dokusu onarılan tendonlar ise çevresine yapışarak hareket alanını kısıtlar. Bu nedenden dolayı tendon kopması rahatsızlıklarında tendonun iyileşebilmesi için gerekli olan ameliyat gerçekleştirildikten sonra sabitleme ile tekrar kayabilmesi için uygulanmış olan rehabilitasyon programının önemi kesinlikle çok büyüktür. Bazı tendon kopması durumlarında ise en iyi uygulanan tedaviye rağmen tam olarak rahat hareket sağlanamaz. Hatta gerçekleştirilen olayların bir kısmında kalıcı bir şekilde hareket kaybı, eklem kontraktörü, sertlik ve güç kaybı kaçınılmaz bir hal almıştır.

  El Tendon KopmasıEl tendon kopmasında iyileşmeyi etkileyen faktörler:
  • Yaralanmanın seviyesi.
  • Yaralanmanın türü
  • Eşlik eden yaralanma: Damar, sinir, kemik, cilt hasarı
  • Cerrahi teknik
  • Hastanın iyileşme potansiyeli ve motivasyon seviyesi
  • Hastanın skar dokusu oluşmasına eğilimi
  • Rehabilitasyon programı
  Sonuç olarak bakacak olursak, el tendon kopması vücudun neresinde olursa olsun, iyileşme durumu tek başına bir ameliyat ile gerçekleşmez. İyi bir fizyoterapi uygulanması ile birlikte hastanın tedaviye uyumu ile ilgili uzun süreli bir tedavidir.
  ]]>
  Tendon Kopması Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/tendon-kopmasi-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 23:57:39 +0000 Tendon kopması ameliyatı; kasları kemiklere bağlayan veya kasları kaslara bağlayan lifli bir doku olan tendonların çeşitli nedenlerden dolayı kopması sonucu yapılan cerrahi müdahaleye denir. Tendonlar eklemlerin açılıp kapanmas Tendon kopması ameliyatı; kasları kemiklere bağlayan veya kasları kaslara bağlayan lifli bir doku olan tendonların çeşitli nedenlerden dolayı kopması sonucu yapılan cerrahi müdahaleye denir. Tendonlar eklemlerin açılıp kapanmasını sağlarken çok hassas bir yapıda olduklarından yaralanma ve kopmaya uğrayabilirler. İki çeşit tendon türü bulunmaktadır, bunlardan ilki fleksor tendon eklemlerin kapatmasında rol oynar ve kopmasında eklem kapatılamaz. İkincisi ise extansor tendon eklemlerin açılmasını sağlar ve kopması durumunda eklemler açılamamaktadır. Tendonlar kasın yükünü kemiklere aktararak iskelet sisteminin hareketini sağlar. Bu görevi üstlenirken çok fazla yük binmekte ve buna bağlı olarak kısmı veya tam kopma meydana gelebilmektedir. Çok fazla fiziksel aktivite, kötü antrenman ve sağlıksız ayakkabı seçimi gibi nedenlerden dolayı tendonlarda kopmalar meydana gelebilmektedir. Koşu sırasında ani hızlanma veya yavaşlama, tendon bölgesine darbe alma, tendon bölgesinin dokularının veya kas grubunun zayıflaması gibi nedenlerden dolayı tendon kopması oluşabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçların yan etki olarak tendonları zayıflatması, yaşlanma ve o bölgeye yeterli kan dolaşımının ulaşamaması gibi nedenler tendon kopmasına yol açacaktır. 

  Tendon kopması belirtileri;
  • El, ayak, bilek gibi eklemlerin bulunduğu bölgeleri hareket ettirememe
  • Eklem bölgelerinde aniden oluşan morarma ve ağrı hissi 
  • Aşil tendonu yırtıldığında çok yüksek bir ses çıkarmaktadır. Tendon kopması belirtileri arasında ses duyma, ağırlık kaldıramama ve halsizlik gibi nedenler bulunmaktadır.
  Tendon kopması ameliyatı ihmal edilmemesi gereken bir ameliyattır. Kısmi kopukluklar belirli fizik tedavi yöntemleri ve ilaçlarla çözüme kavuşturulsa da tam kopma mutlaka cerrahi bir müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Tendon kopmalarında eklemlerin görüntüsü bozulabilmektedir. Hem hareket kısıtlılığı hem de şekil bozukluğu gibi sorunlara neden olabilmektedir. 

  Tendon Kopması AmeliyatıTendon kopması tedavisi,
  • Prp tedavisi; kısmı kopukluk oluştuğunda uygulanan tedavi yöntemidir. Son yıllarda geliştirilmiş ve uygulanması sonucunda tendonun diğer rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğu görülmüştür. Kişiden kan hücrelerinden trombosit alınması ve kopma meydana gelen tendona şırınga edilmesiyle tedavi tamamlanır. Etkili bir tedavidir. Tedavide kullanılan kan hücreleri hastadan alındığından vücutla uyum göstermesi olasılığı çok yüksek düzeydedir. 
  • Tamamen kopan tendonlara cerrahi müdahale yapılır. Tendonun kopan iki ucu birbirine dikilir. İyileşme süresi genelde uzundur. Bu tedavi ile birlikte prp yöntemi aynı anda yapılabilir ve daha kesin sonuçlar alınabilir. 
  • Tendon kopması ameliyatı sonrasında tendonların tekrar kopmaması için yeterli düzeyde dinlenmek, ağır egzersiz yapmamak, hareket öncesi açma germe hareketlerinin doğru yapılması gerekmektedir.
  ]]>
  Fleksör Tendon https://www.tendon.gen.tr/fleksor-tendon.html Mon, 26 Nov 2018 06:17:31 +0000 Fleksör Tendon;Parmakların içeriye doğru bükülmesini sağlayan kaslar fleksör kaslar olarak adlandırılır. Ön kolda bulunan kaslardan çıkan kordona benzemekte olan tendon denilen yapılar ile parmaktaki kemiklere bağlanırlar Fleksör Tendon;
  Parmakların içeriye doğru bükülmesini sağlayan kaslar fleksör kaslar olarak adlandırılır. Ön kolda bulunan kaslardan çıkan kordona benzemekte olan tendon denilen yapılar ile parmaktaki kemiklere bağlanırlar. Fleksör kaslar dirsek ya da ön koldan başlayarak kolun orta kısımlarında tendonlara dönüşür ve uçlarına kadar uzanır. Parmaklardaki fleksör tendonlar purley adındaki tüneller içinden geçerler. Pulleyler tendonların üzerinde tüneller oluşturarak kemikten uzaklaşmasını önler ve eklemlerin daha aktif ve rahat çalışmasını sağlar. 

  Fleksör Tendon Kesikleri,

  El bileği, ön kol, el ve parmaklarda oluşan derin kesikler sonrası fleksör tendon yaralanmaları oluşabilmektedir. Fleksör tendonlar elde damar sinir yapıları ile yakın mesafede bulunur. Bu sebeple elin iç yüzünde oluşabilen yaralanmalarda fleksör tendonlar ile birlikte sinir ve damar yapılarının yaralanması sıktır. Tendon yaralanmaları oluştuğunda tendon uçları birbirlerinden kasların çekmesi nedeni ile uzaklaşır. Kesilmiş bölgede tendon uçları hemen bulunmayabilir. Fleksör tendon kesilmesi oluştuğunda hasta parmağını hareket ettiremez yada bükemez. Eğer tendon tam olarak kesilmemiş ise parmağın hareketi ve bükülme işlemi hasta tarafından sağlanabilir. Bu durum genellikle ağrılı olur.
  Eğer tendon tam kesilmemiş ise ve hemen tedavi edilmez ise daha sonra ki zamanlarda tendon, kesik bölgeden kopabilir.

  Fleksör TendonKopuk Fleksör Tendon Tedavisi,

  Cerrahi olarak tendonların uç kısımları karşı karşıya getirilmez ise iyileşme tam olarak sağlanamaz. tendon kesilmeleri tedavi edilmesi gecikir ise tendonun bağlı bulunduğu kasın çekmesine bağlı olarak tendonun boyu kısalabilir ve tendon uçlarının karşı karşıya getirilmesi mümkün olmayabilir. Parmaklarda bulunan tendonların içinden geçerek gittiği pulley adındaki tünellerin korunması tendon kesiklerinin tedavisinden sonra tendonların işlevlerini yerine getirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Tendona yakın olan sinir damar yapılarının ameliyat sırasında mutlaka micro cerrahi ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Yapılan cerrahi işlem sonrasında dikilen yapıların tedavisi için en az 2 ile 3 hafta aletleme yapılması gerekmektedir.  Alçı çıkarıldıktan sonra hareketler hemen yapılamayabilir. Tendon iyileşmesi sırasında etraftaki dokulara yapışmalar meydana gelir. Alçı çıkarıldıktan sonra fizik tedaviye başlanması gerekmektedir ya da alçılı halde iken erkenden fizik tedavi işlemlerine başlanabilir. Fleksör tendon yaralanmaları sonrasında genellikle profesyonel olarak fizik tedavi desteği alınması gerekmektedir. Fizik tedaviye rağmen eğer hareketlerin yapılması yetersiz kalıyor ise tendonun etrafındaki  yapışıklıklar bir an önce açılarak zaman kaybetmeden tekrar fizik tedavi işlemlerine başlanmalıdır. Fizik tedavi işlemlerine erken dönemde başlanılması oldukça önemlidir. Eğer fizik tedavi işlemlerine erken başlanılmaz ise hareketlerin sonradan kazanılması oldukça güçtür.
  ]]>
  Parmak Tendon Kopması https://www.tendon.gen.tr/parmak-tendon-kopmasi.html Mon, 26 Nov 2018 21:50:23 +0000 Parmak Tendon Kopması, Kasların bitiş noktasına yapışmadan önce kiriş adı verilen yapılara dönüşmüş hali olan tendonlar, parmak, el ve kolların hareket etmesini sağlayan oldukça önemli yapılardır ve kopmaları durumunda h Parmak Tendon Kopması, Kasların bitiş noktasına yapışmadan önce kiriş adı verilen yapılara dönüşmüş hali olan tendonlar, parmak, el ve kolların hareket etmesini sağlayan oldukça önemli yapılardır ve kopmaları durumunda hareket kaybı gibi oldukça ciddi problemler ortaya çıkar. El cerrahi kliniklerinde parmaklarda olan tendon kopmaları oldukça sık görülmektedir. Herhangi bir travma neticesinde ortaya çıkan parmak tendon kopmaları, aynı zamanda romatizmal hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda ise parmaklara alınan şiddetli darbe neticesinde olan tendon kopmasında parmak ucu düşebilir.

  Parmak tendon kopması belirtileri, parmakta oluşan tendon kopması neticesinde zedelenmiş olan parmak şişer, parmakta şekil bozukluğu oluşur, parmağın uç kısmını oynatamama, uyuşukluk ve yanma, renk değişikliği, parmakta hissedilen soğukluk, ağrı ve morarma gibi belirtiler görülebilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda mutlaka doktora görünmek gerekir. 

  Parmak Tendon KopmasıParmak tendon kopması tedavisi, bazen tek bir parmağın bile işlevini yitirmesi büyük zorluklar yaşamamıza sebep olabilir. Bu nedenle oldukça hassas ve önemli bir uzun olan parmaklarda yaşanan tendon kopması mutlaka zamanında ve etkin bir şekilde tedavi edilmelidir. Tendon kopması olan kişilerde sinir ve damar yaralanmaların da tendon kesikleri ile beraber görülebileceği için hastaların detaylı bir şekilde fizik muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Tendon kopmaları mutlaka 15 gün içerisinde tedavi olunması gereken bir durumdur. Bu süre uzadığında tendon boyunca kasılma oluşur. Bu durumda tendonun dikilmesini oldukça zorlaştırır ve çift aşamalı tendon onarımı gerektirir. Parmak tendon kopmalarında ilk olarak ortopedi uzmanı kesilen parmağın açık yarısını yıkayıp yaranın içinde yabancı cisim varsa temizler ve enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik tedavi başlatır. 

  Gerekli görülen durumlarda hastaya tetanoz aşısı da yapılabilir. Parmak tendon kopmaları mutlaka cerrahi tedavi gerektiren oldukça gittiği durumlardır. Ameliyat mikrocerrahi konusunda oldukça tecrübeli olan cerrahlar tarafından yapılır. Yapılan cerrahi müdahaleden sonra ise dikilen yapıların korunmasını sağlamak için parmak atele alınır ve 20-30 gün hareket ettirilmez. Hastanın parmağından atel çıkarıldıktan sonra parmağın hareketlerinin hemen sağlanması ilk etapta mümkün olmayabilir. Bu nedenle parmak tendon kopması tedavisinde atel sonrası tendonların tam olarak işlevini yeniden kazanabilmesi sağlamak amacıyla fizik tedaviye başlanır. Ameliyat kadar önemli olan fizik tedavi yapılmadığı takdirde tendonlar birbirine yapışır ve bu durumda hareketlerin kısıtlı olmasına neden olur. Bu gibi durumla karşılaşıldığında yapışan tendonları ayırmak için ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında fizik tedavinin kesinlikle ihmal edilmesinde fayda vardır.
  ]]>
  Tendon https://www.tendon.gen.tr/tendon.html Tue, 27 Nov 2018 12:47:04 +0000 Tendon, Kasların kemiklere bağlanmasını sağlayan bağlara verilen addır. Tendon bağları, ayaklarda Aşil'de, omuzda, dirsekte ve el bileğinde bulunur. Sürekli hareket halinde olan vücudun belirli bölgelerinde oluşan bir bağ dokus Tendon, Kasların kemiklere bağlanmasını sağlayan bağlara verilen addır. Tendon bağları, ayaklarda Aşil'de, omuzda, dirsekte ve el bileğinde bulunur. Sürekli hareket halinde olan vücudun belirli bölgelerinde oluşan bir bağ dokusudur. Tendon kopları da bu yüzden sık görülen durumlardandır. Tendon' un görevi insan vücudundaki eklem yerlerinin açılıp kapanmasını sağlamaktır. Tendon, eklem yerlerinde bulunan sinirlerin, kasların, fibroz bağ dokuları ile kemiğe bağlanmasını sağlayan sert bir dokudur. Vücutta oluşan gerilmelere karşı oldukça dayanıklı bir dokudur. Ama özellikle çok egzersiz yapan kişilerde veya sporcularda da sıkça rastlanan rahatsızlıkları vardır.

  Tendon, bulunan bölgelerde kullanıma göre yırtılma, zedelenme kopma gibi durumlar gözlemlenir. Yırtılmalar genellikle omuz, el bileği ve Aşil kısmında meydana gelir. Ev kadınlarında ve sporcularda daha sık görülen tendon yaralanmaları yaptıkları işlerden ötürüdür. Çünkü eklem yerlerini çok zorlayıcı yapıda olan bu işler özellikle bayanlarda aşırı derecede ev işleri yapmalarından kaynaklanır. Sürekli olarak çalışan tendon bölgeleri aşırı kullanımlarda yırtılma ve kopmalara maruz kalır. Bu yırtılma ve kopmalar dikkat edilmez ise kalıcı hasarlar bırakabilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Sporcularda ise yaptıkları yoğun egzersizlerin zorlaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Aşil tendon yaralanmaları genellikle sporcularda olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık olduğunda bacağın baldır kısmından tendonun kopma sesini rahatlıkla siz ve çevrenizde bulunanlar duyabilir. Bu tür durumlarda hemen acil yardımın uygulanması çok önemlidir. Aksi takdirde bu tendon kopmaları ve yaralanmaları ayakta aksaklıklara veya kalıcı hasarlara neden olabilir. Aşil tendon kopmalarında ve diğer tendon kopmalarında cerrahi müdahale kaçınılmazdır. 

  Tendonlar, kişilerin ani sıçrama ve hareketlerinde de zedelenebilecek bağlardır. Bu bağların hasar görmesi sizlerin hareketlerini kısıtlayıcı oluşundan çok önemlidir. 

  Tendonların zarar görmesinin nedenleri;
  • Tendon bağlarının olduğu yerlere aşırı yüklenme,
  • Yüksekten atlama,
  • Sıçrama,
  • Çok egzersiz yapma,
  • Tendon bağlarının olduğu bölgelerin aşırı derecede zorlanması,
  • Ani hareketler tendon bağlarının zarar görmesine neden olabilir. 
  İskelet sisteminde eklemleri bağlayan bu tendon bağları üç temel yapıdan oluşur. Bağlar, ligamanlar ve  eklem kapsülleridir. Bu yapılar mekanik olarak pasif olsalar da her eklemin hareket ve kararlığında önemli bir rol üstlenirler.

  TendonTendonların görevleri ve tedavisi;

  Tendonlar, kaslar ve kemikleri birbirine bağlayan ve bu kasların ürettiği çekme yükünü hafifletmede kullanılan bağ yapısıdır. Yani kasların yükünü hafifletmede yükün itilmesine yardımcı olmada vücutta aktivedir. Ayrıca bağlı oldukları eklemleri kararsız durumlarda korumakla görevlidirler. Çekme yükünü iletmek ve eklemler üzerinde dengesizlik olmaması için tendon bağları içeriğindeki yoğun bağ dokusu ile korurlar. İçeriğindeki paralel lifler şeklindeki kolejen ağı ve tenosit denilen hücrelerden meydana gelir. 

  Tendon bağlarında görülen bir çok rahatsızlık ilk kırk sekiz saat içerisinde müdahale edildiğinde kalıcı hasarlar bırakma riski çok azdır. Fakat bir haftayı geçen tendon rahatsızlıklarında tendonların yanlış kaynamasından meydana gelen eğri durma ve yanlış kaynama gibi durumlarda ellerde yamukluk ayaklarda ise aksak bir görünüm oluşturur. Her ne kadar dayanıklı bir yapıya sahip olsa da tendonların kopma ve yırtılma riski vücudun hareketlilik yapısına bağlı bir durumdur. Ani sıçramalar ve atlamalar tendon rahatsızlıklarını yaşatabilir. Bu durumda kişiler omuzda  açıp kapatırken yada kaldırma işlemlerinde ağrı, el bileklerinde tutma ve ağır kaldırmalarda ağrı, ayak Aşil tendonlarında da yürüme ve]]> Aşil Tendonu Egzersizleri https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-egzersizleri.html Tue, 27 Nov 2018 19:56:25 +0000 Aşil Tendonu Egzersizleri, daha sağlıklı bir yaşam sürmemiz için yapmamız gereken bazı egzersiz hareketleridir. Aşil tendonu, ayak bileğinin arkasında bulunan kaval kemiğine paralel olarak uzanan tendoma verilen isimdir. Aşil ten Aşil Tendonu Egzersizleri, daha sağlıklı bir yaşam sürmemiz için yapmamız gereken bazı egzersiz hareketleridir. Aşil tendonu, ayak bileğinin arkasında bulunan kaval kemiğine paralel olarak uzanan tendoma verilen isimdir. Aşil tendonu, vücudumuzda bulunan tendonların içerisinde en güçlü olanıdır. Aşil tendonu şikayetleri, özellikle ilerideki yaşlarda ortaya çıktığı gibi, genç yaşlarda da ortaya çıkabilir, genç yaşlarda ortaya çıkan nedenler ise genellikle, aşırı derecede spor yapmak, bilinçsiz spor yapmak, aşırı kilodan kaynaklanan düz tabanlık, sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giymek olabiliyor. Aşil tendonundaki şikayetler ise, şişlik, aşırı ağrı, sertlik ve acı gibidir. Aşil tendonundan kurtulmak için ise son çare ameliyattır. Fakat ameliyat evresine gelene kadar, öncelikle aşil tendonu egzersizleri uygulanmaktadır. Aşil tendonu egzersizlerini, düzenli ve doğru bir biçimde yaptığınız taktirde, bazı hastalarda ameliyatsız bile düzelme görülmüştür.

  Aşil Tendonu EgzersizleriAşil Tendonu Egzersizleri
  • Egzersiz 1; İlk egzersizde, sert bir yere sırtınız dayanacak şekilde, ayaklarınızı birleştirip uzatarak oturunuz, elinize bir plates lastiği yada kilotlu çorap alın, plates lastiğini ayak tabanlarınıza geçirin ayaklarınızı hiç yerinden oynatmadan topuklar yerde sabit kalacak şekilde kendinize doğru çekip gerdirin ve bırakın bu hareketi germe işlemi durumunda 10 saniye kalacak ve arada 5 saniye mola verecek şekilde toplamda üç set halinde yapabilirsiniz.
  • Egzersiz 2; Ayaklarınızın altına pinpon topu büyüklüğünde bir top alıp, önce bir ayak tapanın da sonra diğer ayak tabanında olmak üzere, ayak tabanında bir ileri bir geri hareketler halinde yapabilirsiniz. Bu hareketi de 5 dakika bir ayak tabanında 5 dakika da diğer ayak tabanında olmak üzere, toplamda 20 dakika olmak üzere iki set halinde yapabilirsiniz.
  • Egzersiz 3; Yere sırt üstü uzanın eller yanda olacak şekilde, ayaklarınızı birleşik bir şekilde uzatın önce bir ayağınızı parmak uçlarını kendinize doğru çekerek arka kasları gerin ve dizi kırmadan yukarıya doğru kaldırın, kaldırdığınız bacağı indirip diğer bacağı kaldırın, bir sağ bacak bir sol bacak olmak üzere 10-10 toplamda 20 defa harekete devam edebilirsiniz.
  • Egzersiz 4; Yere yüzüstü uzanıp, ayaklarınızı parmak uçları arka- karşıya bakacak şekilde birleşik uzatın, dizleriniz yerden kalkmadan sadece alt bacaklarınızın önce birini gergin bir şekilde arkaya doğru kaldırın indirin, sonra aynı hareketi diğer bacakta yapın, daha sonra bir sağ bacak bir sol bacak şeklinde 10-10 toplamda 20 defa olmak üzere tekrarlayın.
  • Egzersiz 5; Düz bir şekilde ayakta yüzünüz duvara dönük bir şekilde dimdik durun, yavaşça parmak uçlarında yükselip inin, yükselip inin, bu hareketi de 30 tekrar yapabilirsiniz.
  • Egzersiz 6; Yere sırtüstü yatıp, ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerden bükün, kollarınızı yana doğru uzatın, daha sonra kalçanızı yavaşça parmak uçlarınızda kaldırabileceğiniz kadar kaldırın, bu hareketi de kalça havada 10 saniye, yere inince 5 saniye dinlenme olmak üzere toplamda 5 set yapabilirsiniz.
  ]]>
  Ayak Tendon Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/ayak-tendon-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 07:11:21 +0000 Ayak tendon ameliyatı, özellikle aşil tendonu kopması durumu ile karşılaşıldığında uygulanan bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok futbol oynayan kişilerde meydana gelen bir sorundur. Ayak tendonu dediğimiz ve Ayak tendon ameliyatı, özellikle aşil tendonu kopması durumu ile karşılaşıldığında uygulanan bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok futbol oynayan kişilerde meydana gelen bir sorundur. Ayak tendonu dediğimiz ve daha çok aşil tendonu olarak bilinen tendon, baldır kaslarının topuk kemiğine bağlanmasını sağlayan kalın ve güçlü bir bağ görevindedir. Bilekten baldıra kadar uzanan bu bağ, parmak uçlarında ayağı kaldıran en önemli yapı olarak karşımıza çıkar. İnsanın yürümesi ve koşması üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. 

  Spor aktiviteleri sırasında olabileceği gibi basit gördüğümüz ev işlerini gerçekleştirirken ya da merdivenlerden inip çıkarken bile oluşabilen aşil tendonu kopması ya da yırtılması sorunu ile karşılaştığınızda ayak tendon ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. Bu rahatsızlığın daha çok erişkin yaş grubu içerisinde yer alan kişilerde görüldüğünü söyleyebiliriz.

  Ayak Tendon Ameliyatı Nedenleri

  Aşil tendonu dediğimiz ayak tendonunun ameliyata ihtiyaç duymasının birincil nedenleri kopma ya da yırtılma gibi durumlarla karşılaşılmasıdır. Peki, ayak tendonunda meydana gelen bu yırtılma ve kopmalar hangi durumlarda meydana gelmektedir Pek çok kişi aşil tendonu yırtılma ya da kopmalarının en büyük nedeninin travmalar olduğunu düşünmektedir. Ancak darbeye bağlı olarak meydana gelen yırtılma ve kopmalar oldukça azdır. Bu sorunlar daha çok ısınmadan gerçekleştirilen spor karşılaşmaları sırasında karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda aşil tendonunda ani ve aşırı zorlanmalar yaşanması ayak tendonu ameliyatı gerçekleşmesine varan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Aşil tendonunda meydana gelen kopma ve yırtılmaların bir diğer nedeni de kronik aşil tendinitleri oalrak karşımıza çıkmaktadır. Yani aşil tendonunun topuğa yapışma yerinde meydana gelen uzun süreli ağrı ve kalınlaşmalardır. Ayrıca kullanılan bazı antibiyotikler de aşil tendonuna zarar verebilmektedir. Bu durumlarda da ayak tendonuna cerrahi müdahale yapılması gerekebilmektedir.

  Ayak Tendon AmeliyatıAyak Tendonu Ameliyatı Tipleri Nelerdir

  Aşil tendonunda meydana gelen her sorunda ayak tendonu ameliyatı gerçekleştirilmesine gerek duyulmamaktadır. Bu durumlarda hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ayrıca aşil tendonunda gerçekleştirilecek olan ameliyatlarda farklı yöntemler kullanıldığını görebilmek de mümkündür. Aşil tendonu ameliyatı için kullanılan ameliyat tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Artrodez denilen ayak ile ayak bileğinde bulunan bir ya da daha fazla kemiğin kaynaştırılması işlemi ile ayak tendonu sorunu çözülebilir.
  • Osteomi denilen kemiğin doğru olarak dizilmesini sağlamak için kesme ve yeniden biçimlendirme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Eksizyon denilen kemiğin ve kemik çıkıntısının çıkartılması işlemi uygulanabilir.
  • Sinevektomi denilen tendonu kaplamakta olan kılıfın temizlenmesi işlemi uygulanabilir.
  • Son olarak da tendon transferleri ya da tendon uzatmaları gibi işlemler uygulanarak sorun çözülebilir.
  Aşil tendonunuzda meydana gelen kopma ve yırtılmalarla ilgili olarak hangi tip ameliyatın gerçekleştirileceği konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Ayak Tendon Ameliyatı Sonrası

  Genç ve yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri olan aşil tendonu kopma ya da yırtılmalarında günlük yaşamın büyük ölçüde olumsuz etkilendiğini görebilmek mümkündür. Bu yüzden cerrahi tedaviye ve erken fonksiyonel rehabilitasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Ayak tendon ameliyatı sonrasında erken fonksiyonel rehabilitasyon tedavisi öncesinde prp yönteminin uygulandığı daha sonra da erken dönemde tendona yük bindirerek bölgenin daha çok çalıştırılması sağlanarak mekânik bir iyileştirme sağlanabilme]]> Tendon Sıkışması https://www.tendon.gen.tr/tendon-sikismasi.html Wed, 28 Nov 2018 21:24:29 +0000 Tendon sıkışması, Parmakların avuç içinde bükülmesini sağlayan ve tendonların kirişlerinin avuç içerisinden geçtikleri tünellerin içerisinde sıkışmasıdır. Bu sorunun neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Her yaş Tendon sıkışması, Parmakların avuç içinde bükülmesini sağlayan ve tendonların kirişlerinin avuç içerisinden geçtikleri tünellerin içerisinde sıkışmasıdır. Bu sorunun neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Her yaşta görülebilen bu durum bebeklerde ve çocuklarda da görülebilmektedir. Sıkışmaya tendon kılıfının kalınlaşması, geçtiği tünelin yapısının bozulması veya daralması sebep olmaktadır. Tendon sıkışmalarında ilk olduğu zamanlar takılma bölgesinde rahatsızlık hissi vermeye başlar. Daha sonrasında ise bu hisle beraber şiddetini artırarak atlamaya ve takılmaya başlar. Doktor muayenesinde oluştuğu bölgede mercimek tanesi kadar büyüklükte bir kitle tespit edilir. 

  Tendon sıkışması tedavisinin amacı ağrı çeken parmağın takılmasını önleyerek çekilen acının yada ağrının giderilmesi sağlanır. Tendon sıkışmaları erken teşhis edildiğinde ilk yapılacak müdahale parmak hareketlerinin azaltılmasıdır. Daha sonrasında atelle beraber istirahate alınan parmağa antiemflamatuar ilaçlar verilerek hasta rahatlatılabilir. 

  Tendon sıkışması bazen geçmeyen vakıalarda görülmektedir bu tür durumlarda ise genelde sıkışma olan bölgeye kortizon enjeksiyonu yapılır. Bu durumda hastanın ağrıları artacağından normal hayattaki fonksiyonlarına engel olacak şekilde takılmalar gözlemlenir. bu durumda da cerrahi müdahale uygulanabilir.

  Tendon sıkışması genellikle el parmaklarında görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle başparmakta yaşanan tendon sıkışmaları, hastada parmağı açmaya ve kaldırmaya yarayan tendonlar olduğundan normal hayatı fonksiyonları yapamadığından ve hissedilen rahatsızlık ve ağrı dayanılmaz olduğundan çok sıkıntılı bir durumdur. Tendon sıkışması genellikle çok fazla tekrarlanan hareketlerden kaynaklanır. Örneğin bebeği olan bir anne sürekli bebeğini kucağına aldığından ellerini çok fazla kullanır ve genelde baş parmak tendon sıkışmaları gözlemlenir. 

  Bunun dışında tendon sıkışma nedenleri;
  • Bedeninizin alışık olmadığı ağır işler,
  • Spor,
  • Hobi amaçlı yapılan ve alışık olunmayan aktiviteler,
  • Müzik enstrümanı kullanmak,
  • Bahçede çalışmak,
  • Bilgisayar kullanmak,
  • Örgü örmek,
  • Tenis oynamak gibi birçok nedeni bulunmaktadır.
  Tanısı;

  Tendon baş parmak sıkışmalarında genellikle ağrı el bileğine baş parmağın bağlandığı bölgede görülür. Serçe parmak tarafına doğru iç kısma bükülmeye çalışıldığında ağrı olması hastada tanı koymayı sağlayan bir durumdur. bazen bu bölgede şişlikte görülebilir veya ağrı dirseğe kadar hissedilebilir. 

  Tendon SıkışmasıTedavisi;

  Tendon sıkışması başparmakta yaşanan ağrı, hareketleri kısıtladığından bu bölgedeki atellere, şişlik ve ağrı giderici ilaçlar kullanılır. Tendonları zorlayan hareketlerden kaçınılmalı veya değişik şekillerde etkilenmesi azaltacak şekilde yapılmalıdır. Özellikle uygun pozisyonlar yani avuç içi her zaman yukarıya bakar vaziyette işler yapılmalıdır. Tedavi bu şekilde hastada düzelme yapmadığı durumlarda kortizon enjeksiyonları kullanılmalıdır. Bu da hastada bir çözüm ve iyileştirme yapmaz ise en son çare olarak cerrahi müdahale yapılmalıdır. Bunların dışında ayrıca mutlaka hastaya fizik tedavi uygulanmalıdır. Çünkü eli kullanıma alıştırmanız ve dengeli kullanmayı ve hareket ettirmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. 
  ]]>
  Tendon Yapışması https://www.tendon.gen.tr/tendon-yapismasi.html Wed, 28 Nov 2018 22:41:32 +0000 Tendon Yapışması, İnsan vücudunda bir takım tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Yani kasları kemiklere bağlayan bağlara tendon denir. Tendonlar çeşitli şekillerde ve büyüklükte olup, düz veya yuvarlak bir şekilde Tendon Yapışması, İnsan vücudunda bir takım tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Yani kasları kemiklere bağlayan bağlara tendon denir. Tendonlar çeşitli şekillerde ve büyüklükte olup, düz veya yuvarlak bir şekilde de olabilirler. Bazen kasların kendi yapıları gereği içinde de bulunabilirler. Bilindiği üzere tendonlar kas ve iskelet sistemi içerisinde çok önemli bir role sahiptirler. Bu nedenle tendonların görevi kasın karşı durduğu ağırlığın yükünü eklem hareketlerinin gerçekleşmesi için sert olan kemik yapısına ulaştırır. Tendonlar kaslardan daha güçlüdür. Özellikleri içerisinde çok yoğun baskılara ve gerilimlere mağdur kalırlar. Ayrıca tendonlar darbe emici olarak da önemlidir. Genellikle postürü korumaya yararlar. Bu amaçla kasları dar bir alandan çekmeye yarar. Bu kasların çekme yönünü değiştirmesine olanak verir. Böylece belli bir mesafeden kasa kumanda edebilmesini sağlar. Bilhassa kaslara ve ekleme en uygun olan uzaklıkta bağlanırlar. Bu mesafe aralığında kasların normal olandan fazla uzamasına veya doğal halinin bozulmaması için bulunur. Kas tendonlarına bağlı hareket aralıkları ve tendona uygulanan güç tendonu için hareket ekseninde bulunan kas liflerine ait oryantasyonu belirler. Kas liflerinin boydan sıralanışı çoğaldıkça tendonların ve kasların hareket aralığı artar. Bunu yapan tendonlar, kasların bitiş noktalarına yapışmadan önce kiriş diye isimlendirilen yapılara dönüşmüş halidir. Bu tendonlar kol, parmak ve el hareketini sağlayan yapılardır. Sonuçta tüm bulgular birleştirilerek hangi yapıların yaralandığı ve kesildiği belirlenir ve tedavi edilir.

  Tendon YapışmasıTendon Yapışması ve Yaralanması;

  Genelde tendon yaralanmaları kesici ve delici yaralanmalar sonucunda gelişen tendon fonksiyonunu kaybetmesi ile görülür. Romatizmal hastalıklardan kaynaklanan tendon yapışması, herhangi bir travma yaşanmadan da kopar. Ortopedi uzmanları tarafından tendon kesisini anlamak için hastadan parmağını oynatmasını ister. Şayet hasta parmağının en uç kısmını oynatamaz durumunda ise, tendonun kopuk olduğu belirlenir. Fakat hasta bütün parmaklarını bükebilir. Ama bu bükme olduğundan fazla ağrı yapar. Bu durumda hastanın ilk önce açık yarası yıkanır ve temizlenir. Sonrasında enfeksiyon durumuna göre antibiyotik tedavisi verilir. Bu aşamadan sonra yara içerisinde yabancı bir cisim olup olmadığına bakılır. Gerekli olursa tetanoz aşısı da yapılabilir. Tendon yaralanması, her bakımdan cerrahi bir tedavi gerektirir. Tendon tedavisinde fizik tedavisi yapılır. Bu tedavi tendonun yeniden işlevini görmesi sağlanır.

  Tendon Yapışması ve Tedavisi;

  Tendon kesileri için tek tedavi olan tendon ameliyatıdır. Buradaki en önemli kısım, ameliyatın bir hafta gibi kısa bir zamanda yapılmasıdır. Aksi takdirde tendonun boyu kısalır ve iki tendon ucuca getirilir ve tedavisi imkansız olur. Bu durumda araya bir tendon protezi takılır ve protezin yol açması için altı ay kadar bir zaman geçmesi gereklidir. Bu süreden sonra hasta ameliyata alınır. Bu esnada vücudun başka bir yerinden alınan tendon protezin yerine takılır. Bu tendonun tekrar birleşmesi için altı hafta kadar sürer. Bu kişinin de ani hareketlerde bulunmaması gereklidir. Çünkü tekrar tendonun koparılmasına neden olur. Ayrıca dikişlerde açılma olmasını önlemek için atel verilir. Hasta ateli altı hafta kadar kullanır. Tendon cerrahi müdahale sonrası iyileşmesi açısından beslenme çok önemlidir. Bu nedenle doku arasındaki kan ve hücre akımı ile epitenon ve endotenon yolu ile sinovyal bir sıvı akımı gerçekleşir.  

  ]]>
  Tendon Kopması https://www.tendon.gen.tr/tendon-kopmasi.html Thu, 29 Nov 2018 17:06:11 +0000 Tendon kopması, kas ve kemikleri birbirine bağlayan güçlü ve lifli yapılarda meydana gelir. Bunun farklı sebepleri olabilir. Tendon kopması vücudun her yerindeki tendonları etkileyebilir. Ancak en fazla bacakların ön tarafındaki d Tendon kopması, kas ve kemikleri birbirine bağlayan güçlü ve lifli yapılarda meydana gelir. Bunun farklı sebepleri olabilir. Tendon kopması vücudun her yerindeki tendonları etkileyebilir. Ancak en fazla bacakların ön tarafındaki dörtlü kas grubunda, omuz manşetinde, aşil tendonu ve pazıda görülmektedir. Tendon kopması sorununda vücutta bazı belirtiler ortaya çıkar. Bunlara dikkat ederek en kısa sürede önlem alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Tendon kopması tedavisi haftalar boyu devam eder. Bu süreçte sabırlı olunmalı ve tekrarlama riski dikkate alınmalıdır.

  Tendon kopması belirtileri
  • Şiddetli ağrı olması
  • Tendon bölgesinde hissedilen ya da duyulan kopma, yırtık ve kütleme
  • Bariz şekilde hissedilen güçsüzlük
  • Ağır eşyaları kaldıramama
  • Hangi bölge etkilendiyse kol, bacak gibi uzuvların hareket ettirilememesi
  • Tendon kopması halinde tendonla eklemin bağlantı yerinde topaklanma nedeniyle oluşan şekil bozukluğu
  Tendon kopması sebepleri

  Fiziksel sebepler: Tendonlar güçlü yapılar olmasına rağmen, güç kapasitesini aşacak zorlamalar, ani ve kontrolsüz hızlanma gibi etkenler yüzünden tendon kopması sorunu yaşanabilir. Sert bir çarpma bile tendonda hasara neden olabilir.

  Tendonlarda zayıflama: Hem tendonlarda, hem de bağladıkları kes ve kemik dokularından zayıflama tendon kopmasına neden olabilir. Tendon zayıflamasına yaşın ilerlemesi, tendona steroid enjektesi, kan dolaşımındaki yetersizlik, kinolon türü antibiyotiklerin kullanılması, çok kesin olmamakla birlikte 0 kan grubundaki kişilerin aşil tendonunun yapısal olarak zayıf olması gibi etkenler neden olabilir.

  Tendon kopması tedavisi

  Tendon kopması halinde farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Bunlar;

  PRP Tedavisi: Trombosit bakımından zengin kan plazması tedavisi olan PRP tendon kopması tedavisinde günümüzde oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hastanın kendi kanındaki pıhtılaştırıcı, yenileyici kan elementlerinin konsantre versiyonunun tendona şırınga edilmesiyle uygulanır. Bu tedavi sayesinde cerrahi girişime gerek kalmadan, iyileşme süreci kısaltılabilir. Ayrıca iyileşme döneminde oluşabilecek küçük tendon yırtıkları açısından risk daha düşük olur. Sonradan yeniden tendon kopması oluşma olasılığı azalır. Hastanın kendi kanı tedavide kullanıldığı için, oldukça güvenli bir tedavi olan PRP açısından tendon kopmasını takip eden ilk 2 gün son derece önemlidir. Bu süreçte tedavi mutlaka uygulanmalıdır.

  Cerrahi tedavi: Vücutta tendonların kendini yenileme süreci oldukça yavaştır. Kasın yeniden hareketlenme süreci de buna istinaen uzar. Bu yüzden tendon kopmasında çoğu kez cerrahi tedavi uygulanmak zorunda kalınır. Ameliyatta kopan tendonun iki ucu birbirine dikilir. Tendon kopmasında PRP ve cerrahi girişim beraber yapılırsa sonuç daha başarılı olur.

  Tendon KopmasıEvde tendon kopması tedavisi: Tendon kopması için yapılan tıbbi tedavilerden sonra evde de hassas bir bakım uygulanmalıdır. Özellikle hastaların uzun bir süre dinlenmesi gerekir. Bu arada hafif egzersizler yapılmalı, ancak ağrı olursa bunlara ara verilmelidir. Bölgeye buz uygulanması ağrıyı ve iltihabı azaltır. Özellikle ilk 3 günde saatte 2 defa sadece onar dakika buz uygulaması yapılmalıdır. Bu süreçte ağrılar içinde ağrı kesici kullanılabilir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesi açısından egzersizler yavaş yavaş arttırılmalıdır. Doku yenilenmesini önleyen sigara içme alışkanlığı da terk edilmelidir. Bu tendon kopması iyileşme sürecini uzatacağından, sigara içilmemesi özellikle tavsiye edilir.
  ]]>
  Ayak Tendon Ağrısı https://www.tendon.gen.tr/ayak-tendon-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 05:41:59 +0000 Ayak Tendon Ağrısı, Bedenimizin gün boyu yükünü çeken ayaklarımız dik durmamızı, yürümemizi, koşmamızı sağlayan, 19 kas, 26 adet kemik, 107 bağ, 33 eklemden oluşan, kompleks bir yapı dır.  Üzerindeki vücut ağ Ayak Tendon Ağrısı, Bedenimizin gün boyu yükünü çeken ayaklarımız dik durmamızı, yürümemizi, koşmamızı sağlayan, 19 kas, 26 adet kemik, 107 bağ, 33 eklemden oluşan, kompleks bir yapı dır.  Üzerindeki vücut ağırlığı nedeniyle en çok zorlanan organımızdır. Bu yapıyı hareket ettiren ayak tendonu ise baldır kasına bağlıdır. Vücudumuz dik dururken ayak tendonu (Aşil tendonu) sürekli aktif olduğundan ağrı oluşumuna açıktır. Vücudumuz da tendonlar bir ucu kaslara, diğer ucu kemiklere bağlanan yapılardır. Rahatlaması için oturmak yada uzanmak gerekir. Ayak tendonunun üst kısmı baldır kasına bağlanır, alt ucu ise ayağın en büyük kemiği olan topuk kemiğine bağlanır. 

  Ayağın aktif olması için sürekli güç kullanması gerekir. Bu güç kaslara bağlı tendonlar aracılığı ile sağlanır. Ayak tendonu bu aşamada hasar görebilir veya kopabilir. Daha çok sporcular da meydana gelen bu rahatsızlık iki aydan fazla süreli bir tedaviyi gerektirir.

  Ayak tendon ağrısı nedenleri,

  Tendonun hasar görmesi; Bu hasar genel olarak sporcular da meydana gelir. Bunun yanı sıra trafik kazaları, yüksekten düşmeler, yapısal bozukluklar, uygun olmayan ayakkabı seçimi, zorlama ve zemin bozuklukları gibi durumlar da ayak tendonunda hasar meydana gelebilir. Hasar oluşumuna neden olan faaliyetin yoğunluğuna göre tendonu saran dış yüzeyinde enflamasyonda oluşabilir. Ayak tendonu en sağlam tendon türüdür. Bu haliyle tendon kopması nadiren görülür ve ağrı kaçınılmazdır. 

  Tendonun kopması; Baldır kaslarının kasılması ile ayak tendonu kısalarak ayak topuğu yukarı doğru çekilir ve ayak hareket ettirilir. Karşılık hareketi başka kaslar tarafından sağlanır. Çeşitli nedenlerle tendon yırtılabilir veya kopabilir. Bu durum ısınma hareketi yapmadan spor yapan profesyonel olarak futbol, basketbol vb. sporla uğraşan kişilerde ani hızlanma ve atlamalarda ortaya çıkar.

  Ayak tendonunun fazla zorlanması, fiziksel aktivitelerin düzensiz olarak artırılması, stres, bacak kaslarında gerginlik, obezite ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek diğer nedenler de ayak tendon ağrısına neden olur.x

  Ayak tendonunda iltihaplanma; tendonda  küçük ve sık tekrarlanan yaralanmalar sonucu ortaya çıkan iltihabi durumdur. Bu durum kişide halsizlik, güçsüzlük durumu ortaya çıkarır. Tendona el ile dokunulduğunda ağrı ve ateş, ayrıca şişlik ve sertlik hissedilir.

  Ayak Tendon AğrısıAyak tendonu ağrısı belirtileri,

  Tendonun belli bir yerinde veya tamamında meydana gelen hassasiyet, ağrı ve sertlikler olarak kendini gösterir. Ağrı kuru ağrı şeklindedir fakat huzursuzluk verir. Sabah yataktan kalkınca ve dinlendikten sonra daha fazla hissedilir, harekete bağlı olarak ağrı azalır gibi görünür fakat bu ısınma ile ilgilidir. Genel anlamda bir halsizlik hali oluşturur. Hareketler hızlanırsa ağrı artar.

  Ayak tendonu el ile sıkıştırıldığında ağrı şiddetlidir. Ayak yere tam bastığında tendonda ağrı fazla hissedilmez. Fakat tendon kılıfı yırtılmış ise şişme meydana gelir. Tedavi edilmez ise ilerleyebilir veya hasarlı bölgede kalıcı sertlik ve şişlik olabilir.

  Ayak tendon ağrısı tedavisi,

  Tendon bölgesinde şişlik ve sertlik yok ağrı var ise; bir süre dinlenmek  ve buz uygulamak iyi gelecektir. Yüksek aktif sportif faaliyetler durdurulmalıdır. Tabi ki hiç hareketsizlikte bu durumu çoğaltabilir. Tendon bölgesinde şişlik, sertlik varsa mutlaka hekime başvurmanız gerekir. Doktorunuz size Napronex ve Ibuprofen gibi iltihap sökücü ve ağrı kesici ilaçlar verecektir. Fakat ilaçların gereksiz kullanımı yan etkilerini ortaya çıkarabilir.

  Günlük yaşamınız ile ilgili hareket değişikliklerine gitmelisiniz. Tam ortopedik bir ayakkabı ile yürüyüş yapmak, ağrı oluşumuna yol açan aktiv]]> Tendon İltihabı https://www.tendon.gen.tr/tendon-iltihabi.html Fri, 30 Nov 2018 14:26:11 +0000 Tendon iltihabı, yetişkin insanlarda yaygın olarak görülen problemlerden biridir. İnsanlarda iltihaplanmış olan tendonlara müdahale edilememesi durumunda genellikle bu tendon sürekli olarak şişerek dışarıdan bir baskıya maruz k Tendon iltihabı, yetişkin insanlarda yaygın olarak görülen problemlerden biridir. İnsanlarda iltihaplanmış olan tendonlara müdahale edilememesi durumunda genellikle bu tendon sürekli olarak şişerek dışarıdan bir baskıya maruz kalır. Kişilerde bu durum herhangi bir yaralanmaya bağlı olarak oluştuğu gibi daha birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Genellikle 40 yaş ve üstü olan insanlarda meydana gelen bu durum kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Tendon iltihabı, tedavi edilmediği sürece sürekli olarak oluşum gösteren bir durumdur. Bu iltihaplanma ara ara geçmiş gibi görünerek daha sonradan tekrar ortaya çıkar. Tıbbi olarak tendon iltihabı problemine " tendinit" adı verilmektedir. Bu durum genellikle eklemlerin etrafında bulunan tendonlarda meydana geldiği için çok şiddetli eklem ağrılarının meydana gelmesine neden olur. Tendon iltihabı, aslında vücudun her yerinde oluşabilecek bir durumdur. Fakat genellikle insanlarda omuz, dirsek, bilek ve topuk bölgelerinde yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu bölgelerde hem tendon miktarı fazladır hem de bu bölgelerin zorlanmalara maruziyeti fazladır. Tendon iltihabı tıbbi olarak ve halk arasında çok farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlardan bazıları "golfçü dirseği, tenisçi dirseği, beyzbolcu omzu, koşucu dizi" gibi isimlerdir. 

  Tendon iltihabı belirtileri:
  • İnsanlarda çok ciddi bir şekilde şişme durumlarına neden olmaktadır. Tendon iltihabının görüldüğü bölgelerde iltihabın birikmesine bağlı olarak şişme görülmektedir. Bu durum son derece yaygın bir şekilde görülen belirtilerdendir. Eğer sizlerde de bu gibi bir belirti varsa kesinlikle uzman bir doktora giderek şişliğin tendon iltihabından olup olmadığını araştırın.
  • Tendon iltihabı olan insanlarda meydana gelen en büyük belirti tabi ki şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar, insanlarda oldukça ciddi bir dereceye ulaşarak sanki bir romatizma ağrısıymış gibi etki gösterir. Ağrılar özellikle geceleri artış göstereceği için sorun kişiyi uyutmayabilir. Bu durumlarda yüksek dozajlı ağrı kesiciler kullanılır. Fakat bunlar doktora bilgisi dahilinde olmalıdır.
  • Tendon iltihabı olan eklem üzerinde meydana gelen hareket kayıpları da yine tendon iltihabı belirtilerindendir. Kişi bazen iltihap nedeniyle hareket kaybı yaşarken, kimi zaman da şişkinlik nedeniyle aynı hareket kayıplarını yaşar.
  • Eğer tendon iltihabı bel altı olan bölgelerde meydana geliyorsa nadir de olsa insanlarda penis veya vajinadan bazı akıntılar görülebilir. Bu belirti özellikle bel soğukluğu bölgesinde meydana gelen tendon iltihabından kaynaklanır.
  Doktora gidilmesi gereken durumlar
  Aslında tendon iltihabı, kendi kendine iyileşmeyen bir hastalık olduğu için böyle bir düşüncenin varlığı durumunda acilen uzman bir doktora giderek sorunun tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Eğer kişide bulunan şikayetlerde artış görülüyorsa yine kişinin uzman bir doktora gitmesi gerekir.

  Tendon İltihabıTendon iltihabının nedenleri nelerdir
  Romatoid artrit: İnsanlarda en sık karşılaşılan tendon iltihabı belirtilerinden biridir.
  Şeker hastalığı: İnsan vücudunda şekerin sürekli olarak yüksek olması ya da sürekli olarak düşük olması bu gibi iltihaplı hastalıkların oluşma riskini arttırır.
  Sporlar: Eklemlerin aşırı bir şekilde zorlanmasına neden olan bazı spor türleri tendon iltihabına neden olabilmektedir. 
  Travmalar: İnsanların düşme, çarpma ve buna benzer durumlar yaşaması durumunda tendon iltihabı meydana gelebilmektedir. 

  Tendon iltihabı tedavisi:
  Tendon iltihabı için yapılabilecek en büyük tedavi fizik tedavidir. Günümüzde fizik tedaviyle birlikte insanlara ağrı kesici ve bol bol istirahat önerilmektedir. Bu şekilde birçok kişinin tendon iltihabı problemi çözülür. Bu sorun ne kadar geciktirilirse o kadar büyüyerek tedavilerde zorluklar yaşanı]]> Omuz Tendon https://www.tendon.gen.tr/omuz-tendon.html Sat, 01 Dec 2018 13:13:32 +0000 Omuz tendon, humerus (üst kolkemiği) kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını çepeçevre saran adeleli bir yapıdır. Omuz eklemini tutar ve omuzun içe dışa dönüş hareketlerini yaptırır. Omuz tendon Omuz tendon, humerus (üst kolkemiği) kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını çepeçevre saran adeleli bir yapıdır. Omuz eklemini tutar ve omuzun içe dışa dönüş hareketlerini yaptırır. Omuz tendon yırtığı gençlerde ve spor yapan kişilerde ani bir harekette oluşan yaralanma ile oluşabileceği gibi, zaman içinde tekrarlayıcı kolun baş üzerindeki hareketlerde zamanla gelişebilir.

  Omuz tendon yırtığı belirtileri ve bulguları;

  Baş üstü hareketlerde daha fazla ve tekrarlayıcı, sürekliliği olan bir omuz ağrısı bulunmaktadır. Özellikle geceleri ağrı şiddetini arttırmaktadır. Ağrı sebebiyle ağrıyan taraf üzerine yatmayı engeller. Adele güçsüzlüğü fazlaca görülmektedir. Özellikle kolu kaldırmaya çalışırken çok fazla hissedilmektedir. Omuz hareketleri sırasında tıkırtılı sesler ve klik şeklinde sesler gelmektedir. Omuz hareketleri kısıtlanır. Özellikle hastaların en fazla kullandığı kollarında bu rahatsızlık daha fazla olmaktadır. Hastalar ağrıların başlamasına sebep olduğunu düşündükleri bir hikaye anlatırlar.

  Omuz tendon yırtığının risk faktörleri;
  • Sürekliliği olan ve tekrarlayıcı baş üzeri hareketleri en önemli risk faktörlerinden bir tanesidir. Fırlatma sporları yapanlar ve tavan boyama işleri ile uğraşanlar risk altında bulunmaktadır.
  • Omuzlara aşırı güç yüklenmesi ve omuz üzerine düşmek.
  • Yaşlanmaya bağlı dejenerasyon.
  • Omuz tendonunun akromion denilen çıkıntının altındaki yüzey tarafından zedelenmesi.
  Omuz TendonOmuz tendon yırtılmalarında PRP tedavisi uygulanmaktadır. Omuz eklemi hastalıkları orta ve ileri yaş grubunda en çok karşı karşıya kalınan kas iskelet sorunlarından biridir. Omuzda en sık tendon sıkışma sendromu ve buna bağlı tendon yırtılmaları, tendon romatizmaları, bursitler, donuk omuz ve özellikle ileri yaşlarda kireçlenme ile karşılaşılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde fizik, ilaç tedavi, kortizon enjeksiyon tedavisi ve cerrahi müdahale sıkça kullanılmaktadır.

  PRP tedavisi ilk başlarda kozmetik bir tedavi olarak geliştirilmiştir. Fakat sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında da iyileştirici etkisi fark edilerek omuz ağrılarında da kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir. PRP omuz ekleminde tedavi edilecek bölgeye 2-3 ml kadar PRP birer ay arayla toplamda 2 kez uygulanır. Tendon yırtıklarında ve tendinitlerde tendonun çevresine, omuz eklemi kireçlenmelerinde eklem içine yapılır. Uygulama direk omuz kısmına yapılır. Ama bu durumda tam istenen bölgeye yapılamayabilir. Bunun için ultrason görüntüleme sistemi ile hedeflenen bölgeye yapmak daha sağlıklıdır.

  Enjeksiyondan sonra bir kaç hafta içinde iyileşme süreci başlar. 3-12 ay arasında devam eder. Bu nedenle PRP enjeksiyonları sonrası kortizon olan enjeksiyonlarında olduğu gibi hemen bir ağrı azalması olmaz. Şikayetler yavaş yavaş azalır ve aylar içinde geçer.
  ]]>
  Aşil Tendonu İltihabı https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-iltihabi.html Sat, 01 Dec 2018 14:34:31 +0000 Aşil tendon iltihabı, Bacak kaslarının topuğun arka kısmındaki kemiğe bağlanmasını sağlayan tendonların iltihaplanmasıdır. Burada oluşan ağrı, dokulardaki küçük yırtıkların sebep olduğu bir ağrıdır. Bu tür durumlar Aşil tendon iltihabı, Bacak kaslarının topuğun arka kısmındaki kemiğe bağlanmasını sağlayan tendonların iltihaplanmasıdır. Burada oluşan ağrı, dokulardaki küçük yırtıkların sebep olduğu bir ağrıdır. Bu tür durumlar genellikle aşırı derecede egzersiz yada spor yapmaktan kaynaklanır. Aşil tendom iltihaplanması da bu yırtıkların oluştuğu bölgede zaman içerisinde olan bir rahatsızlıktır. 

  Aşil tendon iltihabı belirtileri; özellikle yapılan spor ve egzersizler esnasında yapılan koşma ve sıçrama hareketleri yapılırken olur. Bu esnada ağrı oluşur ve ağrın arkasından şişlik ve hassasiyet hissedilir. Ayaktaki bu ağrı şişlik ve hassasiyet hareket kısıtlılığı yapacağından acil tedavisi uygulanmalıdır. Genellikle Aşil tendonunun bu durumu ameliyat ile sonuçlanır. 

  Aşil tendon iltihabı Teşhisi: Aşil tendon iltihaplanmasında öncelikli olarak röntgen filmi çekilir ve filmde herhangi bir anormal durum gözlemlenemez. Aşil tendonu kopmadıkça alternatif tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunlar arasında ayakları dinlendirme, buz kompresi, egzersiz programların değiştirilip hafifletilerek yapılması, gibi yöntemler vardır. 

  Aşil Tendonu İltihabıAşil tendon iltihabı Tedavisi: Aşil tedavisinde çoğu zaman etkilenen bölgenin dinlendirilmesi en iyi tedavi yöntemlerindendir. Başka egzersiz biçimleri geçici olarak kullanılabilir. Aşil tendonu iltihaplanmasında buz uygulamakta hastada rahatlama yapacağından belirli aralıklarla bu işlemde yapılabilir. Aşil tendonu üzerindeki yükü hafifletmekte bu bölgede oluşan iltihaplanmayı rahatlatabilir. Tendon üzerindeki yükü hafifletebilmek için giyilen ayakkabıların topuk bölümüne ortopedik yükseltici konularak ayaktaki bu Aşil tendon iltihabı kolaylıkla rahatlatılabilir. Aşil tendon iltihaplanmalarında antibiyotikler ve aspirinler de ağrıyı ve ağrıdan kaynaklı şikayetlerin azaltılmasında yardımcı olabilir. Bunların dışında en son müdahale ameliyattır ama genellikle tendonun kopma durumlarında yapılır. İltihaplanmalarda daha çok tendonların rahatlatılması ve az kullanılması gerekir. Sağlıkla kalın.
  ]]>
  Tendon Yırtılması https://www.tendon.gen.tr/tendon-yirtilmasi.html Sun, 02 Dec 2018 11:29:24 +0000 Tendon Yırtılması Tendon denilen yapılar vücutta bulunan kasları kemiklere bağlamakla görevli olan lifli ve oldukça güçlü yapılardır. Tendon yırtılması rahatsızlığı vücutta en sık olarak bacağın ön, üs Tendon Yırtılması

  Tendon denilen yapılar vücutta bulunan kasları kemiklere bağlamakla görevli olan lifli ve oldukça güçlü yapılardır. Tendon yırtılması rahatsızlığı vücutta en sık olarak bacağın ön, üst kısmında bulunan dörtlü kas grubunda, aşil tendonda, omuz manşeti kısmında ve pazıda görülmektedir

  Tendon yırtılması durumunun belirtileri

  Aşağıda sıraladığımız durumlar herhangi bir tendon yırtılması rahatsızlığının bir göstergesi olarak sayılabilir:

  • Tendon çevresinde duyduğunuz veya hissettiğiniz yırtılma, kopma ve kütleme gibi hisler ağrılar.
  • Bu bölgede şiddetli bir şekilde gerçekleşen ağrılar.
  • Ani bir şekilde veya zamanla orta seviye bir hızda oluşan morarmalar.
  • Kendisini belli eden bir kuvvetsizlik hissi.
  • Bu rahatsızlığın bulunduğu bölgedeki kol, bacak veya o bölgeyi hareket ettirememe.
  • Ağır cisimleri kaldıramama.

  Tendon yırtılması durumunda, tendon bağlanmış olduğu eklemin ucunda bir miktar topaklanarak hafif bir şekil bozulmasına sebebiyet verebilir.

  Tendon yırtılması durumunun nedenleri

  1) Fiziksel olarak etkenler:

  Tendon yapısı her ne kadar bağ kurabilecek seviyede bir sağlamlığa ve kuvvete sahip olsa da kontrolsüz bir hızlanma, büyük ve ani bir darbe alma, kapasitesinin üstünde bir seviyede zorlama gibi nedenlerden dolayı, tendon yırtılması veya kopması rahatsızlıkları oluşabilir.

  2) Tendon zayıflaması:

  Tendon ve birbirine bağlamış olduğu kas ve kemik yapıları zayıfladığı takdirde tendon yırtılması durumu doğabilir.

  Bu yapıların zayıflamasına sebebiyet verebilecek etkenler de şunlardır:

  • Yaşlılık durumu
  • Vücuttaki kan dolaşımının yetersiz seviyede kalması.
  • Tendon bölgesine steroit enjekte edilmesi (bazı ciddi tendon iltihaplanması hastalıkları karşısında tedavinin gerçekleşmesi için bu metot kullanılabilir).
  • Kinolon türünde antibiyotik ilaçlar kullanmak.

  Kesinlik durumu tam olarak ispatlanmış olmasa da, 0 kan grubuna sahip insanlarda bulunan aşil tendon yapılarının daha zayıf olabileceği düşünülür.

  Tendon yırtılması rahatsızlığının tedavisi

  1) PRP tedavisi:

  PRP (trombosit bir şekilde zengin kan plazması) tedavi türü son zamanlarda oluşan tendon yırtılması rahatsızlıklarında yaygın bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. PRP tedavisi hastanın kendi kanından olan pıhtılaştırıcı ve yenileyici özelliği olan kan elementlerinin konsantre olan versiyonudur. Tendon bölgesine şırınga yardımı ile verilir. 

  Bu sayede de:

  • Herhangi bir cerrahi ameliyata gerek kalmayabilir.
  • Rahatsızlığın iyileşme süreci kısaltılmış olur.
  • İyileşme süreci boyunca oluşabilecek olan ufak tendon yırtılması durumlarının tekrarlanması ihtimali engellenmiş olur.

  PRP, kişinin kendi kanından alınmış olduğu için son derece güvenli ve vücutla uyumlu bir yapısı vardır. Ancak PRP için ilk 48 saatlik dilim çok önem taşır, tendon yırtılması rahatsızlığından sonraki en kısa sürede hastaneye gidilmesi gerekir.

  Cerrahi müdahale:

  Tendon yapısı vücudu  diğer bölümlerine oranla çok daha yavaş bir şekilde yenilenmektedir. Ayrıca yırtılmış durumda olan kasın harekete devamı yenilenmesine engel olur. Bu iki nedenden dolayı tendon yırtılması rahatsızlıklarının çoğunda cerrahi müdahale gerekir. Bu operasyonlarda tendonun yırtılıp da ayrılmış olan iki ucu birbirine dikilir.

  Tendon Yırtılması

  Ev tedavisi:

  Tendon yırtılması rahatsızlığının tedavi süreci çok hassas bir şekilde gerçekleşmektedir. Ev içerisinde de aşağıdaki tedavi şekilleri uygulanabilir.

  • Dinlenme, istirahat etme.
  • Buz sürerek tedavi.
  • Ağrı kesici ilaçlar. El Bileği Tendon Zedelenmesi https://www.tendon.gen.tr/el-bilegi-tendon-zedelenmesi.html Mon, 03 Dec 2018 10:34:37 +0000 El Bileği Tendon Zedelenmesi, El bileklerinizde oluşan zedelenmeler de eğer ne yapılmasını ve ne yapacağınızı bilmemekte iseniz bu probleminizi tedavi etmek için alanında uzman el cerrahisinin tavsiye ve önerilerinden yola ç El Bileği Tendon Zedelenmesi, El bileklerinizde oluşan zedelenmeler de eğer ne yapılmasını ve ne yapacağınızı bilmemekte iseniz bu probleminizi tedavi etmek için alanında uzman el cerrahisinin tavsiye ve önerilerinden yola çıkarak uygun tedavi yöntemini seçiniz. El bileği tendon zedelenmeleri olaylarında kısa bir süre de kendi imkanlarınız doğrultusunda tedavi edin. El bileği tendon zedelenmelerin de egzersiz yöntemlerini deneyebilirsiniz. Egzersiz yaparak el bileği tendon zedelenmesi sorunu ve rahatsızlığından kolayca kurtulabilirsiniz. Bileğinizi rahat, rahat hareket ettirmek ve ağrı sorununu dindirecek egzersizler şunlardır:El Bileği Tendon Zedelenmesi

   Öncelikle elinizi iyi sıkın ve yirmiye kadar sayarak bekletin. Süre dolduktan sonra parmaklarınızı açıp kapatın ve bu egzersizi de en az on beş olmak üzere yirmiye kadar tekrarlamalısınız. Daha sonra ise ellerinizi açarak dirseklerinizi indirip kaldırın bu egzersizi de yirmi beş defa yapın. Sonrasında yapmanız gereken işlem sanki ellerinizi kuruluyormuş gibi tam on beş defa sıvazlayın. Daha sonra kollarınızı omuz seviyesine getirerek indirip gerdirin ve avuç içlerinizi yukarı bakacak biçimde açıp kapatın bu egzersizi de tam yirmi kez tekrarlamaya özen göstermelisiniz. Parmak uçlarınızı birleştirerek ileri doğru itmeye çalışın bu işlem ile gevşersiniz. Parmaklarınızı mümkün oldukça gererek yanlara doğru açmaya özen gösterin. Daha sonra ise yumruğunuzu yeniden sıkın. Son olarak da ellerinizi düz bir yere koyarak dinlendirin. Ellerinizi dinlendirdikten sonra parmaklarınızı birer, birer yukarı doğru kaldırın ve parmak uçlarınızı baş parmağınız yardımı ile baskı uygulayın. Uygulamış olduğunuz bu egzersizler ile el bileği tendon zedelenmesi daha çabuk geçecektir.

   ]]>
   Aşil Tendon Yaralanması https://www.tendon.gen.tr/asil-tendon-yaralanmasi.html Mon, 03 Dec 2018 19:32:30 +0000 Aşil tendon yaralanması, Baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü bir tendondur. Bu tendon vücudun en sağlam tendonu olarak gösterilir. Kalın ve sağlam olan bu tendonun yırtılmasına bir çok şey sebep olmuş Aşil tendon yaralanması, Baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü bir tendondur. Bu tendon vücudun en sağlam tendonu olarak gösterilir. Kalın ve sağlam olan bu tendonun yırtılmasına bir çok şey sebep olmuş olabilir. Bacaklı yaralanma, iş kazaları veya kesikler olabileceği gibi, sporda aşırı yapılan yüklemeler bu tendonu zayıflatabilir. spor yaparken düzenli egzersiz yapmayanlarda,sadece hafta sonlarında spor yapan kişilerde,ısınmadan yapılan zorlamalarda sıkça görülür. Düzenli olarak yapılacak germe egzersizleri bunun önüne geçebilir. Profesyonel branşlarda ise çabuk hızlanma, atlama tipi sporlarda basketbol, tenis, voleybol gibi branşlarda da sıkça görünür. Kopmaların oluşmasına sık tekrarlanan durma veya öne arkaya yer değiştirme, aşırı yük binmesinde yol açar. Aşil tendon yaralanması çoğu zaman ileri yaşlarda görülür. Yaş ilerledikçe bu bölgede kan akımının az olmasıyla ilişkilidir. Aşil tendo yaralanmalarında Kişi bacağının arkasına tekme atılmış gibi hisseder. Şikayetler arasında bazen bir ses duyduğunu ifade eden kişilerde vardır. Ağrı ve şişlik oluşur ve ayakta kuvvet kaybı oluşur. El yordamıyla bakıldığında o bölgede bir boşluk hissedilir. 

   Aşil Tendon YaralanmasıAşil tendon yaralanması tedavisi,
   • Ödem oluşmuşsa  3/4 kez 15 dakikalar aralarla buz tamponları bölgeye uygulanır.
   • İlk 72 saatin sonunda ödem oluşmamış ise o bölgeye sıcak tedaviye başlanmalıdır.
   • Bileğini de içine alacak şekilde elastik bandajla sarılmalıdır.
   • Ayakkabının topuğunu yükseltmekte fayda vardır. Hafif yüksek bir topuk veye tabanlık kullanımı ağrıyı rahatlatmakta yardımcı olabilir.
   • Koşma ve düzgün olmayan zeminlerde yürümesinin bir süre önüne geçilir.
   • Ağrı tamamen geçmeden normal aktivitelere geçilmemelidir.
   • Eğer alçılama yapılmışsa alçı çıkartıldıktan sonra hafif hafif bilek hareketlerine geçiniz.
   • Alçı çıkartıldıktan 2 hafta sonra bisiklet çevirme ve yüzme hareketlerine geçilebilir.
   • Problemli bölgeye eğer ameliyat yapıldı ise spor aktivitelerine 3/4 ay kadar sonra dönülür.
   • Aşil tendon yaralanması için yapılan araştırmalar gösteriyor ki, eğer bu ilk sakatlanmasa aktivitelere dönmeden önce yapılacak uygun bakım ve yeterli iyileşme süreci kalıcı bir sakatlanmayı önleyebilir. Sakatlanmalarda kopan bağ veya tendonların iyileşme süreci kemik kırığının iyileşme süreci kadardır.
   ]]>
   Parmak Tendon Kopması Tedavisi https://www.tendon.gen.tr/parmak-tendon-kopmasi-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 14:30:48 +0000 Parmak Tendon Kopması Tedavisi, Parmak tendon kopması insan kaslarının bitiş yerlerinde yapışmadan önce tıp dilinde kiriş denilen yapılara dönüşmüş haline tendon denir. Öncelikle tendonlar insan vücut yapısında kolların, Parmak Tendon Kopması Tedavisi, Parmak tendon kopması insan kaslarının bitiş yerlerinde yapışmadan önce tıp dilinde kiriş denilen yapılara dönüşmüş haline tendon denir. Öncelikle tendonlar insan vücut yapısında kolların, ellerin ve parmakların hareketlerini sağlayan yapılar olarak bilinmektedir. Bu yapıların herhangi bir kaza veya sebeplerden dolayı kesilmesi ve uzvun hareket kabiliyetini kaybının meydana gelmesi durumudur. Parmak tendon kopması özellikle el cerrahisi bölümlerinde çok rastlanan bir durumdur. Parmak tendon kopması durumunda ilk yapılacak işlem olarak çok detaylı bir fizik muayenesi gerektiren bir durum olarak ele alınmalıdır. Çünkü parmak tendon kesilmelerinde veya kopmalarında o bölgede olan sinir ve damarların yaralanması ve kesilmesi aynı anda görülmektedir. Bu tür parmak tendon kopmaları çok fazla vakit geçmeden en fazla 15 gün içerisinde mutlak suretle tedavi gerektiren bir durum olarak bilinmelidir. Bu süre uzadıkça tendonların yapılarında kısalmalar olacağı ve bu sebeple de dikilmeleri oldukça zor olacağı ve bazı durumlarda imkansız olacağı da söz konusudur.  

   Parmak tendonları kopmasında ameliyat çok önemlidir ameliyatın yanı sıra fizik tedavide çok önemli yer almaktadır. Yapılan parmak tendonları kopması ameliyatı sonrasında hastaya yeteri kadar fizik tedavisi uygulanmaz ise tendonlar birbirlerine yapışarak hastanın hareketlerinde kısıtlamaların olması söz konusudur. Ameliyat sonrasında tekrar yapışan tendonların birbirlerinden ayrılması ve ikinci bir cerrahi operasyon yaşanmaması adına fizik tedavi çok önemlidir. Tendonlar insan vücut yapısında kemik ve kas arasında bulunan fibröz bir doku olarak bilinmektedir. Kasların kasılması ile tendonların bağlı bulunduğu kemikleri çekerek eklemlerin hareket etmesini sağlamaktadır. Parmak tendon kopması genellikle yaralanmalar sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak değerlendirilir ve birde romatizmal hastalık olan guruplarda ise herhangi bir travma yaşanmadan tendonların kendiliğinden kopması da söz konusudur. Ayrıca birde aşil tendonu vardırki bu tendonlar insanın baldır kemiğini topuk kemiğine bağlayan tendonlardır ve insan vücudunda bulunan en güçlü tendonlar olarak bilinmektedir. Aşil tendonların insanın yürüme ve koşmasını sağlayan en önemli tendonlardır.

   Parmak Tendon Kopması TedavisiTendon Kopması Tedavisi
   Parmak tendon kopması tedavisi açık ameliyat ile yapılan bir durumdur. Artık günümüzde PRP adı ile bilinen kişinin kendi kanından hazırlanan trombositten ve plazma ile yapılan ameliyatsız tedavi seçenekleri mümkün olmaktadır. Parmak tendon kopmalarında uygulanan PRP tedavisi yanı sıra alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyonlar ile desteklenerek tedavi uygulanmaktadır. Daha sonra parmak tendon kopması yapılan egzersiz tedavi uygulamaları ile kopan tendonları iyileşme süreçleri daha da hızlandırılmaktadır. Parmak tendon kopmasında ameliyat yerine yapılan fonksiyonel tedavi ve PRP tedavisi ile cerrahi tedavi sonrasında oluşacak komplikasyon ihtimalleri önüne geçilerek iyileşme süreci daha çabuk olmaktadır. Parmak tendon kopmalarında ortopedi uzmanı ilk önce yarayı temizler ve enfeksiyon riskine karşı hastaya antibiyotik tedavisine başlar. Ayrıca bu işlemlerin yanı sıra yara içerisinde yabancı cisim olup olmadığına bakar ve gerekli olması durumunda hastaya tetanoz aşısı uygular. Yapılan parmak tendon kopması operasyonlarından sonra el bileği atele alınarak hastanın 3-4 hafta kadar hareket etmemesi sağlanır. Daha sonra hasta fizik tedavisine alınarak kopan tendonların tam olarak işlev kazanması sağlanır. Parmak tendon kopmalarında tedavisi sonrasında en az bir ay sonra dokularda oluşan hasarlar tamamen iyileşir. Hasta bu süreçte ilk hafta dinlendirilmelidir.
   ]]>
   Aşil Tendonu Topuk Ağrısı https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-topuk-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 11:12:58 +0000 Aşil Tendonu Topuk Ağrısı, baldırdan topuktaki kemiklere doğru uzanan ve vücuttaki en uzun tendonlardan biridir. Aşil tendonu topuk ağrısının olduğu bölge esnek bir dokudur. Aşil tendonu topuk ağrısı topuğun üzerinde ve aya Aşil Tendonu Topuk Ağrısı, baldırdan topuktaki kemiklere doğru uzanan ve vücuttaki en uzun tendonlardan biridir. Aşil tendonu topuk ağrısının olduğu bölge esnek bir dokudur. Aşil tendonu topuk ağrısı topuğun üzerinde ve ayak bileğinin arka kısmında hareket ettikçe hissedilir. Aşil tendonu parmakları zemine doğru bastırıp ayağınızı germenizi sağlar. Aşil tendonu kolayca zarar görmeye meyillidir. Bu yüzden zarar gören ağrı direkt topukta nüks eder. 

   Aşil Tendonu Topuk Ağrısı Nedenleri:
   • Yaralanma 
   • İltihaplanma
   • Aşırı kullanım
   • Fiziki aktivite düzenini aniden artırmak (yürümek, koşmak gibi)
   • Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek ve uzun süre ayakta kalmak 
   • Şişman yani yağ dokusu yüksek olması
   • Ayakların düz taban olması
   • Bacak kaslarının aşırı gergin olması
   Aşil Tendonu Topuk Ağrısında acı, hassaslık, sertlik ve ağrı hissedilir. Aşil tendonu topuk ağrısı genellikle sabahları ve ve dinlendikten sonra hissedilir. Bu ağrı anlayacağınız üzere dinlemek ile azalan bir ağrı değildir. Hareket ettikçe ağrılarınız azalır. Ancak çok fazla harekette yine aşil tendonu topuk ağrınız artar.

   Aşil Tendonu Topuk AğrısıAşil Tendonu Topuk Ağrısı Tedavisi:
   • Dinlenme 
   • Ağrı Kesiciler
   • Hareketlerde Değişiklikler
   • Ayakkabı Seçimi
   • Diğer Tedaviler (15-20 dakika ağrıyan bölgeye buz koyarak iltihabı, şişkinliği ve ağrıyı önleyebilirsiniz)
   • Ameliyat
   Bu tedaviyi hasta kendi kafasına göre uygulayamaz. Bu ağrıyı hissettiğinde en kısa zamanda doktora gitmelidir. Bu tedavileri doktor eşliğinde uygulamalıdır. Aşil tendonu topuk ağrısını çeken hastanın dinlenmesi gerekir ve bu dinlenme sürecinde spor aktivitelerinden özellikle de koşudan uzak durmalıdır. Böyle denildi diye hiç hareket etmemezlik de yapılmamalıdır. Çünkü bu ağrı çok hareketsiz kaldığında daha çok ağrı yapabilir. Ağrılarınızın geçtiğini hissettiğinizde spor yapmaya tekrar başlayabilirsiniz. Ancak sürekli aynı spor hareketleri yerine değişik sporlar denenmelidir. Ve topuğu zorlayacak zor sporlardan uzak durulmalıdır. Onlar yerine bisiklet sürme, yüzme gibi aktiviteler yapılmalıdır. Aşil tendonu topuk ağrısı yaşayan hastaların ayakkabı seçimine çok önem vermesi gerekir. Topuğu sabit tutan ayakkabılar veya alçı taban ayakkabı kullanmanız sağlığınız için iyi olacaktır. 
   ]]>
   Omuzda Tendon Zedelenmesi https://www.tendon.gen.tr/omuzda-tendon-zedelenmesi.html Wed, 05 Dec 2018 21:09:10 +0000 Omuzda tendon zedelenmesi, omuzun yuvasında kalmasına yardımcı olan tendon da meydana gelen durumdur. Omuz üç kemikten meydana gelir. Bunlar; Üst kol kemiği, kürek kemiği ve köprücük kemiği olarak adlandırılır. Omuz eklemi ya Omuzda tendon zedelenmesi, omuzun yuvasında kalmasına yardımcı olan tendon da meydana gelen durumdur. Omuz üç kemikten meydana gelir. Bunlar; Üst kol kemiği, kürek kemiği ve köprücük kemiği olarak adlandırılır. Omuz eklemi yapısı itibariyle top ve soket türü bir eklemdir. Üst kol kemiğinin baş kısmı kürek kemiğindeki glenoid adı verilen sığ yuvayla eklemleşir. Rotator manşet omuzun yuvasında kalmasına yardımcı olur. Bu kısım omuzun etrafında yer alan 4 adet kasın tendon kısımlarının birleşmesiyle meydana gelir. Bu kaslar supraspinatus, infraspinatus, teres minor ve subskapularistir. Kolu yukarı kaldırabilmeyi ve döndürmeyi sağlar. Omuzda tendon zedelenmesi ''Rotator manşet yırtığı'' olarak da adlandırılmaktadır. Gençlerde ve sporcularda daha çok  ani bir hareket sonucu oluşabilmektedir. Burada meydana gelen bir yırtık aşınma ile başlamakta ve bu bölgedeki stres devam ettiği ettiği sürece ilerlemektedir. Yaşlanmayla birlikte rotator manşet tendonlarındaki kan akışı da azalmaktadır. Kan akımı azalmasından dolayı vücudun doğal tamir mekanizmaları harekete geçip zedelenmeyi onarmakta yetersiz kalır. Bunun akabinde iyileşemeyen yırtık ilerler ve tam yırtık halini alır.

   Belirtileri
   • Baş üstüne doğru yapılan hareketlerde daha fazla olmak üzere tekrar eden devamlı omuz ağrısı. 
   • Yüksek bir yere bir şey koyarken yada sporda omuz hareketi esnasında ağrı yada harekette kısıtlama görülür. 
   • Gece ağrıyan tarafa doğru yatıldığında üzerine yatmayı engeller. 
   • Tişört giymek için dahi kolumuzu kaldırdığımızda meydana gelen güçsüzlük. 
   • Omuz hareketleri sırasında omuz başının olduğu yerden gelen tıkırtılar. 
   Tanı
   Yukarıdaki belirtilerden herhangi birisi sizde mevcutsa en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Rahatsızlığın öyküsü, dikkatli ve ayrıntılı bir fizik muayene ile büyük ölçüde sıkıntı ortaya çıkar. Ancak kesin bir tanı ve tedavi planlaması için doktorunuz sizden röntgen, ultrason ve Mr tetkiki isteyecektir. Röntgen incelemesi kemik kaynaklı bulguların ortaya çıkmasında yararlı olacaktır. Ancak omuzda tendon zedelenmesinin direkt izlenebildiği MR ve ultrasonografi gibi tetkikler kesin tanı ve tedavinin gidişatı için gereklidir.

   Omuzda Tendon ZedelenmesiTedavi
   Omuzda tendon zedelenmesinde tedavinin amacı ağrıyı ortadan kaldırmak ve fonksiyonu yeniden kazandırmaktır. Hastalığın tedavisi için birçok seçenek vardır ve her hasta için bu seçenekler farklıdır. Tedavinizi oluşturulurken doktorunuz yaş, cins, hareket düzeyi, genel sağlık durumu ve yırtığın şeklini dikkate alıp en uygun tedavi şekline karar verecektir. İlaçlar, yapılan aktivitelerde değişiklik, istirahat, güçlendirme egzersizleri-fizik tedavi ve son olarak steroid enjeksiyonu. Steroid az önce saydığımız cerrahi dışı yöntemler işe yaramaz ise devreye girmektedir. Cerrahi müdahalenin gerekmesi için ağrının ortalama 6-12 ay kadar sürmesi, yırtığın 3cm den büyük olması ve kolda ileri derecede fonksiyon kaybı olması gerekir. Omuzda tendon zedelenmesi cerrahisinde genellikle uygulanan yöntem tendonun kopmuş olduğu bölgeye yani humerus başına dikilmesidir. Tamir açık, mini açık ve tam artroskopik tamir olarak yapılır. Operasyon genellikle günübirlik yani hastanede yatmayı gerektirmeyen bir işlemdir.
   ]]>
   Omuz Tendon Kopması https://www.tendon.gen.tr/omuz-tendon-kopmasi.html Wed, 05 Dec 2018 22:14:29 +0000 Omuz tendon kopması: Omuz eklemi çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ellerimizi rahatça kullanmamızı sağlayan bir eklemdir. Omuz eklemi sabit bir eklem değildir. Omuz ekleminin düzgün çalışması omuz tendonları sayesi Omuz tendon kopması: Omuz eklemi çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ellerimizi rahatça kullanmamızı sağlayan bir eklemdir. Omuz eklemi sabit bir eklem değildir. Omuz ekleminin düzgün çalışması omuz tendonları sayesinde olur. Kollarımız her oynadığında aşınma yıpranma meydana gelir. Omuz tendon yırtılması veya kopması omuzlarda güç kaybına  ve ağrılara sebep olur. Omuz tendon kopması genellikle orta yaş ve ileri yaşlarda daha çok görülür.
   Omuz ekleminde üç ayrı kemik vardır. Bunlar köprücük kemiği, kürek kemiği ve kol kemiğidir. Omuzdaki tendon kopması günlük yaşantımızı da önemli ölçüde etkiler. Çünkü bazen saç tarama, banyo yapma hatta kıyafet değiştirmede bile zorluk çekebiliriz. 
   Omuz tendon kopması genellikle yaralanma ve dejeneratif sebeplerden oluşur. Omuz tendon kopmaları kolun üzerine düşme veya ağırlık kaldırmadan da meydana gelebilir.

   Omuz tendon kopmasının belirtileri; bu kopmadan dolayı gece ve dinlenme sırasında oluşan ağrılar,  kol yukarı doğru kaldırıldığında omuzdaki ağrının çoğalması, kolu çevirirken omuzlarda güçsüzlük hissedilir. Omuzlarda ki bu ağrılar sıklaşır ise zaman kaybetmeden bir doktora gidilmelidir.

   Omuz Tendon KopmasıOmuz tendon kopmasının tedavi yöntemleri;  doktorunuzun muayene ettikten sonra size uygun gördüğü örneğin, röntgen, film veya mr. çekilerek omuzlarda ki hasarın derecesine bakılarak ilaç tedavisi mi, fizik tedavi mi, yoksa ameliyat mı gerektiğine karar verecektir. Omuz tendonlarındaki tedavinin amacı ağrıyı yok etmek veya omuz fonksiyonlarını geri kazandırmaktır. Omuzdaki bu yırtık veya kopmaların bir çok tedavi yöntemleri vardır, ve kişiye göre de değişebilir. Örneğin bazı hastalarda dinlenme yani kolu omuz seviyesinden yukarı kaldırmamak ve kol askısı kullanmak, bazı hastalar da ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanmak bazı hastalarda ise fizik tedavi uygulamak gibi. Eğer omuz tendon kopmasında bunlardan bir sonuç alınamadı ise ameliyat şarttır. Ağrılarınız gece sizi uyutmayacak derecede ise, omuzlarda güçsüzlük ve fonksiyon kaybı var ise ağrılarınız uzun süredir de devam ediyor ise ameliyattan başka bir seçenek kalmamış demektir. Ayrıca günümüzde ki ilerlemiş tıp sayesinde omuz tendon kopma ameliyatlarının neredeyse tamamı artroskopi ile yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrasında ki ağrılar,ameliyat sonrasında ki hareket kısıtlılığı, cerrahi kanama ve hastanede kalış süresi de az olduğu için hastaya avantaj sağlamaktadır. Bu ameliyat sonrası ameliyat olan kişi 4-5 ay içinde eski sağlığına kavuşabilmektedir.
   ]]>
   Tendon Ameliyatı https://www.tendon.gen.tr/tendon-ameliyati.html Thu, 06 Dec 2018 15:15:30 +0000 Tendon ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından sıkça uygulanmakta olan bir ameliyat çeşididir. Öncelikle el ve ön kol bölgesinde iş kazaları, trafik kazaları gibi nedenlerle görülen tendon yaralanmaları erken dönemde tedavi ger Tendon ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından sıkça uygulanmakta olan bir ameliyat çeşididir. Öncelikle el ve ön kol bölgesinde iş kazaları, trafik kazaları gibi nedenlerle görülen tendon yaralanmaları erken dönemde tedavi gerektiren yaralanmalardandır. Erken dönemde tedavi edilmediği zaman el fonksiyonlarında kayıplara yol açabilmektedir. Hatta bazı seviyelerde dokular canlılığını bile yitirebilir. Ameliyat girişim sırasında ve sonrasında uzun süreli fizik tedavi uygulanmalıdır. Yapılacak ameliyatın oluşturduğu izler hastanın yaşamı boyunca devam edecektir. Bu yara izinin ameliyat sonrasında genişlemesi söz konusu olabilir. İnce bir iz kalmasının garantisi verilemez. Ameliyattan sonraki bazı aylarda kontroller yaptırılmalıdır. Ameliyattan önce bazı ilaçlar alınmamalıdır. Bu ilaçlara aspirin, coenzim Q, E vitamini gibileri örnektir. Hasta ilaç veya ilaç benzeri maddeler kullanıyorsa ameliyattan önce doktora bunu mutlaka söylemelidir. Bunun yanında hasta Hepatit C, AİDS gibi hastalıklara ya da kalp, şeker, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon gibi problemlere sahipse de doktora danışması gerekmektedir. 

   Ayrıca tendon ameliyatı öncesinde bazı testler ve anestezi konsültasyonu yapılarak hangi tür anestezi uygulanacağına karar verilir. Anestezi doktoru tarafından gözden geçirilip değerlendirildiğinde hastaya anestezi için ayrı bir imzalı form uygulatacaklardır. Hasta ameliyattan önce kendisine bildirilen saatten sonra hiçbir besin tüketmemelidir. Sadece verilen ilaçları çok az miktar su karşılığında içebilir. Ameliyat genellikle lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Bazen ameliyat öncesinde saptanamayan tendon kesileri olabilir. Bu tür olaylar ameliyatın bitiş süresini geciktirmekten başka işlere yaramazlar. Ameliyatta yaralanmış olan tendonlar sırayla ve tek tek saptanarak mikrocerrahi tekniği ile tedavileri gerçekleştirilir. Tendonları onarmak için çeşitli protezler kullanılabilir. Bunun yanında tendonları onarma anında tendonların yeri değiştirilerek hareket kazanması uygulanabilmektedir. Ameliyat bitiminde normal dikişlerle veya gizli dikişlerle kapatılıp pansuman yapılmaktadır. Ayrıca bölgede kalan sıvıyı emmek için bazı aletlerde yerleştirilebilir. 

   Tendon Ameliyatı Sonrası Görülen Yan Etkiler: Bulantı, baş ağrısı, kusma en sık görülenlerindendir. Bunun yanında enjeksiyon alanlarında şişlik, morarma ve ağrı da çokça görülen bir yan etkidir. Boğaz ve dudaklarda kuruluk-yanma, kas ağrıları, geçici bir şekilde bulanık ya da çift görme, halsizlik, bazı alerjik reaksiyonlar gibi problemler de görülebilmektedir. Ayriyeten bir de tendon ameliyatı sonrası nadir görülen yan etkiler vardır. Bunlardan bazıları anestezi sırasında uyanık duruma gelme, dudaklarda yaralar, dişlerde kırılma ya da kaybolma, geçici ses kaybı, bacaklarda kan pıhtılaşması, bazı alerjik reaksiyonlar veya astım, basıya maruz kalan yerlerde sızlama ve epilepsi nöbetlerine benzer nöbetler geçirmedir.

   Tendon AmeliyatıTendon Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci: Tendon ameliyatı bittikten sonra pansumanla sarılan elin ameliyat edilen tendonlar iyileşene kadar bir süre boyunca hareketsiz bir biçimde durması gerekmektedir. Yeterli bir süre geçtikten sonra hasta çok zorlamadan pasif hareketler başlatabilir. Hastanın bu hareketleri başlatması aslında gereklidir. Bunun nedeni bu yapılan pasif hareketler tendonun çevresindeki bazı dokulara yapışmasını engellemektedir. Ayrıca bu hareketler tendon yolu üzerindeki eklemleri de çalıştırmayı başararak sağlığını kazandırır. Tendon ameliyatı sonrası iyileşmeyi kolaylaştıran bazı etmenler vardır. Bunlara yaralanmanın seviyesi, yaralanmanın tipi, eşlik eden yaralanma, kullanılan cerrahi teknik, hastanın motivasyonu ve iyileşme potansiyeli, hastanın skar dokusuna eğilimi, rehabilitasyon programı örnektir. Ayriyeten kişiye ait özellikler, tendonun kayması, yapışıklık oluşmasının miktarı da tedaviyi etkileyen faktörle]]> Tendon Kesisi https://www.tendon.gen.tr/tendon-kesisi.html Fri, 07 Dec 2018 10:48:22 +0000 Tendon Kesisi, El yaralanma olaylarında özellikle de sinir ile tendon kesisi ile birlikte olan yaralanmalar oldukça önem kazanmaktadır. Tendon kesi tedavisinde en önemli konu bütün tedavi yöntemlerinin araştırılıp göz önü Tendon Kesisi, El yaralanma olaylarında özellikle de sinir ile tendon kesisi ile birlikte olan yaralanmalar oldukça önem kazanmaktadır. Tendon kesi tedavisinde en önemli konu bütün tedavi yöntemlerinin araştırılıp göz önüne alınarak her kesiğe göre en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Hiçbir bir yaralanması diğerine benzememektedir. El yaralanmalarında asıl amaç ele en yüksek miktarda eski işlev ve fonksiyonlarını kazandırmaktır. Tendon kas ve kemik arasında uzanan fibroz beyaz renkli bant veya şerit şeklinde bir yapısı yapıdır. Bant yada şerit gibi olan bu yapıların bir ucu kas diğer hareket ettirilmesi gereken yere bağlıdır. Kasın kesilmesi ile meydana gelen hareket kuvvetini tendon kemiğe aktarmaktadır. Kemik ise bağlı olmuş olduğu eklem sayesinde hareket etmektedir. Tendon kesildiği zaman ise bu hareket oluşmaz. Fakat bu hareketin kemiğe doğru itilmesinde başka etkenlerde oldukça etkili olabilir. Bıçak kesisi, iş kazaları ve cama yumruk atmak gibi oluşan yaralanmaların sonucunda tendonlarda kesi oluşmaktadır. Bu kesilere bağlı olarak el parmaklarını hareket ettirememe yada kısmi hareket ettirebilme durumu oluşmaktadır.

   Tendon Kesisi Tedavi Yöntemi

   Tendon kesisinde tek tedavi yöntemi kesik tendonunun cerrahi yöntem kullanılarak onarılmasıdır. Buradaki asıl püf nokta uygulanan cerrahi onarımın yaklaşık olarak ilk hafta içerisinde yapılmasıdır. Eğer belirtilen süre içerisinde yapılmaz ise tendonlarda oluşan kesik serbest kalması ile kısılma olabilmekte ve cerrahi onarım sırasında bu kısılmaya bağlı olarak uç, uca getirilmez. Böyle bir durum olduğunda ise kısılmaya bağlı olarak arada oluşan boşluk kadar tendon protezi konur ve konulan protezin yol oluşturabilmesi için en az altı hafta kadar kalması gerekir. Altı haftalık sürenin sonunda yeniden kişi ameliyata alınmaktadır. Vücudun diğer bir yerinden alınmış olan tendon protezi çıkarıldıktan sonra onun yerine konarak cerrahi yöntem sonlanır. Tendon cerrahi yöntemi beceri isteyen basit görünse de ancak tendonların genel yapısından kaynaklı sonuçların olumsuz olması (parmaklarda fonksiyon kaybı) olasılığının oldukça yüksek olduğu bir ameliyat tipidir.

   Atel: Kesik tendonlara dikiş yapıldıktan sonra dikilen uçların birbirlerine kenetleme süresi yaklaşık altı hafta kadar sürer. Bu süre sırasında kişinin yapmış olduğu istemsiz çekme hareketine bağlı dikilmiş olan kısımda kopma, dikişlerde gevşeme olmadığı amacı ile koruyucu alete alınır. El ve bu atel yaklaşık altı hafta kadar kalmaktadır.
   Tendon Kesisi
   Tendon Kesisinde Neden Fonksiyon Kaybı Oluyor

   Tendon kesilerin de özellikle de fleksor tendon kesi olaylarında parmağın eskisi gibi hareket edememesi yada tedavi sürecinin aylarca devam etmesi seri operasyonlara ihtiyaç duyulma olasılığı yüksektir. Tendonların özel soğan zarları gibi kendilerine has zarları vardır. Bu zarlar çevre doku yapışmalarını önler ve bu sayede kolayca hareketini gerçekleştirir. Tendonların kesildiği yerlerde zar bütünlüğü bozulur ve mikroskobik olarak tendonun iç yüzeyinde bulunan dokularda çevre doku ile temas haline geçmektedir. En iyi sonuç veren mükemmel cerrahi merkezi en mükemmel cerrahi uygulama yapsa bile yapışma riski iyileşme süresince daima mevcuttur. Uygulanan cerrahi tedavi sonrasında bu yapışmaları engellemek amacı ile kontrollü parmak hareketleri ve profesyonel fizik tedavi ile mükemmel bir hasta uyumuna ihtiyaç vardır. Eğer yapışma olur ise tendon kaymaz ve bunun sonucunda da parmaklar hareket edemez hale gelir. Yapışmanın tedavisi yöntemi ise fizik tedavi ile açılma yapılmaz ise cerrahi olarak yeniden serbestleştirilmesidir ki sadece bir defa yapışan bir tendonun ikinci defa yapışma olasılığı yüksektir.

   Sonuç: Tendon kesisi ister parmak ister bilek seviyesinde olsun cerrahisi oldukça incelik isteyen ve işin ya]]> Derin Tendon Refleksi https://www.tendon.gen.tr/derin-tendon-refleksi.html Sat, 08 Dec 2018 05:03:48 +0000 Derin Tendon Refleksi, Tendon, kasın kemiğe yapışma yeridir. Derin tendon refleksi, refleks çekici ile kas tendonuna vurulduğunda o kasta kısa sürede olan kasılmaya denir. Kas lifleri birleşerek kası oluştururlar. Kas Derin Tendon Refleksi, Tendon, kasın kemiğe yapışma yeridir. Derin tendon refleksi, refleks çekici ile kas tendonuna vurulduğunda o kasta kısa sürede olan kasılmaya denir. Kas lifleri birleşerek kası oluştururlar. Kas iğcikleri ise derin tendon refleksinin reseptörleridir. Vurulma anında oluşan sinyaller ile kas liflerinin ve kas iğciklerinin boyları uzar ya da gerilir. Tendonun üzerine vurulması ile oluşan gerilme ön boynuz alfa motor nörona götürülür. Uyarılmış olan alfa motor nöron ile nöromüsküler kavşaktan asetilkolin salgılanması ile kasılma gerçekleşir. Kasılma sırasında tendonda bulunan golgi tendon organını gererek onu innerve eden nöronu stimüle eder. Omur ilikte baskılayıcı ara nöronlar stimüle edilir. Uyarılmış olan ara nöronun etkisiyle ön boynuzda alfa motor nöron baskılanır ve böylece kas dilate olur. Derin tendon refleksi supraspinal taraftan kontrol edilir. Pramidal sistem tendon refleksini baskılar. Serebellar sistemin de derin tendon refleksi üzerinde düzenleyici etkisi vardır.

   Derin tendon refleksi, sinir ileti sisteminin dışarıdan bir göstergesidir. Sinir ileti sisteminde kabaca birinci motor nöron ve ikinci motor nöron bulunmaktadır. Derin tendon reflekslerinin artması ya da azalması bu nöronların hangisinde sorun olduğunu göstermektedir. Tendon reflekslerinin muayenesinde iyi bir refleks çekicine ihtiyaç vardır. Muayene sırasında hastaya verilecek pozisyon her refleks için ayrı ayrı tarif edilmiştir. Bu sırada hastaların kendisini rahat hissedip gevşek bırakması önem taşır. Bu yüzden hastalara muayene sırasında sayı saydırma, iki elini birbirine kenetleyip çekme hareketleri yaptırılır. Doktor tendona vururken refleks çekici sapının en ucundan tutulmalı ve el bileği vuruş sırasında serbestçe hareket ettirilmelidir. Vuruş sırasında dirsekten güç alınmamalıdır.

   Derin Tendon Refleksleri Ve Bakılma şekilleri
   • Çene Refleksi: Hasta ağzını hafifçe açar ve alt çenesini serbest bırakır. Doktor sol el işaret parmağını hastanın alt dudağının altına koyar ve üzerine refleks çekici ile vurur. Normalde ya hiç cevap alınmaz ya da çenede yukarı doğru hafif bir hareket hissedilir. Periferik sinir: N. Trigeminus. Segmenter inervasyon: Pons. Patolojik durum: Ponsun üzerindeki piramidal yol lezyonlarında çene refleksi artar.
   • Biseps refleksi: Ön kol dirsekten itibaren yarı fleksiyonda iken sol el parmağı biseps kasının tendonu üzerine koyulup üzerine çekiç ile vurulur. Normal cevap ön kolun fleksiyonudur. Periferik sinir: N. Musculocutaneus. Segmenter inervasyon: C5, C6, medulla spinalis. 
   • Triceps refleksi: İki şekilde muayene edilir. Birincisinde, omuz abduksiyonda iken ön kol bedene paralel olacak şekilde tutularak aşağıya sarkıtılır. Bu durumda triseps tendonuna vurulur. İkincisinde, sırtüstü yatar pozisyonda iken hastanın eli tutularak ön kol gövde üzerinde dirsekten fleksiyona getirilerek triseps tendonuna vurulur. Normal cevap ön kolun ekstansiyona gelmesidir. Periferik sinir: N. Radialis. Segmenter inervasyon: C7, C8, medulla spinalis.  

   • Stiloradyal (Brakiyoradial) Refleks: Radiyal sinir C5-6. Patella Refleksi: S2-4 

   • Aşil refleksi: Periferik siniri: N.Tibialis. İnnerve olduğu kök: S1-S2

   Derin Tendon RefleksiTendon Reflekslerinde Azalma

   Tendon refleksleri normal kişilerde de az olarak alınabilir. Derin tendon refleksleri aslında normal olan bir kişide tendon reflekslerini almada zorluklarla karşılaşılabilir. Böyle durumlarda hastanın dikkatini başka yöne çeken kolaylaştırıcı manevralar ile refleksler tekrar muayene edilir. Örneğin; hastadan kenetlemiş olduğu ellerini sıkıp gevşetmesi istenir. Buna Jendrassik manevrası denir. Refleks düzeneğinin herhangi bir yerde kesilmesi tendon refleksinin azalma veya hiç alınm]]> Aşil Tendonu Zedelenmesi https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-zedelenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 05:23:59 +0000 Aşil tendonu zedelenmesi, aşil tendonu vücudumuzdaki en büyük olan tendondur. Ayak topuğunda bulunur. Yunan mitolojisinde Aşil koşmada tüm insanları geçebilir ve sadece topundan incinebilirdi. Bu yüzden ayak topuğunu baldır kasla Aşil tendonu zedelenmesi, aşil tendonu vücudumuzdaki en büyük olan tendondur. Ayak topuğunda bulunur. Yunan mitolojisinde Aşil koşmada tüm insanları geçebilir ve sadece topundan incinebilirdi. Bu yüzden ayak topuğunu baldır kaslarına bağlayan tendon aşil tendonu olarak tanımlanmıştır. Oldukça yüksek miktardaki güce karşı koyması mümkündür. Ancak tendonun aşırı kullanımında aşil tendonu zedelenmesi yani aşil tendiniti sorunu yaşanabilir. Bu daha çok profesyonel sporcularda, hafta sonları koşan kişilerde görülebilir Aşil tendonu yırtılması, inflamasyonu, zedelenmesi bu kişilerde sıkça görülebilir.


   Aşil tendonu zedelenmesini tetikleyen olaylar
   • Koşma hızında ya da kat edilen mesafede ani artış olması
   • Normal çalışma düzenine yokuş çalışmaları ya da merdiven çıkma gibi çalışmaların eklenmesi
   • Ayağa fazladan efor yükleme, baldır kasının aniden, sertçe kasılmasına yol açan travmalar
   • Dinlenmenin ardından oldukça hızlı hareket etmek
   • Doğal esnekliği olmayan baldır kasının gereğinden fazla kullanılmasıyla ortaya çıkan etkiler
   Aşil tendonu zedelenmesinde görülen belirtiler

   Aşil tendonu zedelenmesi çok ciddi derecede ağrıya neden olur. Özellikle koşma ve egzersiz sonrasında başlayan ve giderek kötüleşen bir ağrıyla kendini gösterir. Aynı zamanda bacakta dikkat çekici şekilde his kaybı olabilir. Koşmadan 1-2 saat sonra, aşil tendonu boyunca zaman zaman şiddetli ya da lokalize olmuş ağrı epizotları olabilir. Sabahları aşil tendonunun topuk kemiğiyle bağlandığı yerden az yukarıdaki bölgede aşırı hassasiyet oluşması, şişmeler olması görülebilir. Kastaki kasılmayla birlikte tendon ısınırken, genel anlamda sertliğin azalmış olması da aşil tendonu zedelenmesinin belirtileri arasındadır.

   Aşil Tendonu ZedelenmesiAşil tendonu zedelenmesi nasıl tedavi edilir

   Tedavi aşil tendonu zedelenmesinin derecesine göre yapılır. Ancak tedavide genel olarak uygulanan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar;
   • En az 1 hafta egzersiz ve koşmaya ara verme, istirahat etme ya da yapılan egzersizleri aşil tendonunu germeyecek basit olanlara çevirme
   • Streoid içermeyen anti inflamatuar ilaç tedavisi
   • Kası destekleyici topuk desteği ya da tabanlık kullanma, tendon gerginliğini azaltan ortozlar kullanma
   • Masaj, germe, ultrason
   • Ayağın ön tarafındaki kas grubunu, fleksör kasları uzatan uygun egzersizlerin yapılması
   • Aşil tendonunun hareketlerini kısıtlayıcı özel bir bandaj kullanımı
   Aşil tendonu zedelenmesinde cerrahi girişim en son tercih edilen tedavi yöntemidir. Ancak tendon ile çevresinde onu örten kılıfta sürtünme oluyorsa, buradaki doku kalınlaşır ve fibröz doku meydana gelir. Bu dokunun çıkarılması, oluşan bir yırtığın tamir edilmesi açısından cerrahi iyi bir tercih olabilir. Aşil tendonu zedelenmesinde iyileşme yavaş olur, bazen geçici alçı uygulamaları yapılabilir. Aynı zamanda kas zayıflamasını önleme amacıyla rehabilitasyon programı uygulanabilir.

   Aşil tendonu zedelenmesi önlenebilir mi

   Aşil tendonu zedelenmesi önlenemeyebilir. Fakat zedelenmeyi azaltacak önlemler alınabilir. Bu nedenle koşu ayakkabılarının özenle seçilmesi gerekir. Topuğu vurmayan, destekleyici olan ayakkabılar giyilmelidir. Aynı zamanda ortotik kullanarak topuk kemiğini hafif bir pozisyon değişimiyle düzenleyebilirsiniz. En önemli unsur herkesin sınırlarını bilmesi ve buna uygun bir program uygulaması gerekir.

   Koşudan önce aşil tendonunun yavaş şekilde ısınmasını sağlamak yani yürüme ve gerinme hareketlerinin yapılması gerekir. Bu yapacağınız kısa bir çalışma aşil tendonu zedelenmesini tedavi etmek için aylarca uğraşmaktan daha iyidir. Baldır kaslarının gerilmesi ve güçlendirilmesi de önemlidir. Koşma mesafesinin ağır ağır arttırı]]> Omuz Tendon Yırtığı https://www.tendon.gen.tr/omuz-tendon-yirtigi.html Sat, 08 Dec 2018 23:59:37 +0000 Omuz tendon yırtığı, Özellikle 65 yaş üstü insanlarda görülen bir durumdur. ama bazen gençlerde olabilir. Omuz tendon yırtıkları travmaya yada kırıklara bağlı yırtılmalar olabilir. Özellikle ev hanımlarında aşırı ev Omuz tendon yırtığı, Özellikle 65 yaş üstü insanlarda görülen bir durumdur. ama bazen gençlerde olabilir. Omuz tendon yırtıkları travmaya yada kırıklara bağlı yırtılmalar olabilir. Özellikle ev hanımlarında aşırı ev işi yapmalarından kaynaklanabilir. Eğer ki tendon yırtığı çok büyükse ve hasta genç yaştaysa ameliyatla müdahale büyük önem arz etmektedir. Ameliyat dışı tedavi yöntemleri, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, kortizon enjeksiyonu ve kıkırdak iğnesi yöntemleridir. 

   Bu tedavi yöntemlerinin dışında birde son dönemlerde kullanılan PRP tedavisi vardır. Bu tedavi tendon yırtıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar verir. Tendon tedavisi PRP enjeksiyonları ile hastanın bu hastalıkla ilgili semptomlarını azaltarak yırtığı ilerlemesini durdurur. PRP tendon uygulamasının diğer yöntemlerden farkı ise iki veya tek seferde uygulanmasıdır. 

   Omuz bölgesindeki eklem hastalıkları orta ve ileri yaşlarda görülen ve en çok rastlanan kas iskelet sorunlarından birisidir. Omuzda en sık yaşanan ise tendon sıkışması sendromu ve buna bağlı olarak tendon yırtılmalarıdır. Tendon romatizmaları, donuk omuz ve bursitler ileri yaşlarda kireçleme ile karşımıza çıkar. 

   Omuz Tendon YırtığıOmuz tendon yırtığı tedavisi;

   Biz sizlere bu tedaviler içerisinde son dönemde sıkça kullanılan PRP enjeksiyon yöntemini anlatacağız. Prp tedavisi Başlangıçta kozmetik amaçlı üretilen bir ürün olsa da tendon yırtılmalarında oldukça etkili bir yöntemdir. PRP enjeksiyon yöntemi son dönemlerdeki kas iskeleti sistemi hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanır ve hastaya özel yapılmaktadır. PRP enjeksiyonu hastanın kendi damar yolundan yaklaşık yirmi cc kan alınarak özel pıhtılaşma önleyiciler ile ilaç ihtiva edilir. Alınan kan tüp içerisine konulduktan sonra özel bir döndürme yöntemi ile işlemden geçirilir. Bu işlem bittikten sonra kanın diğer hücreleri tüpün dibine çöker ve üzerinde trombositten zengin plazma sıvısı kalır. Bu özel yöntem sayesinde bu sıvı enjektöre çekilir. En son olarak ta plazmaya trombositleri aktive edecek ilaç eklenerek PRP enjeksiyonu hazırlanmış olur. Hazırlanan PRP enjeksiyonu hastaya birer ay ara ile iki seferde uygulanır. İlaç omuz tendon yırtığında yırtığın bulunduğu yere ve tendinitlerde tendon çevresine yapılır. İlaç kesin bir tedavi yöntemidir. Hastalığın yeniden nüks etmemesi için kullanılmaktadır. 
   ]]>
   Aşil Tendonu Yırtılması https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu-yirtilmasi.html Sun, 09 Dec 2018 07:14:25 +0000 Aşil tendonu yırtılması, 30-40 yaşlarda en sık görülmekte olup erkeklerde kadınlardan 5 kat fazla görülmektedir. Sol tarafta daha sık görülmektedir. Aşil tendonu yırtılması, düzenli spor yapmayan kişilerde sık Aşil tendonu yırtılması, 30-40 yaşlarda en sık görülmekte olup erkeklerde kadınlardan 5 kat fazla görülmektedir. Sol tarafta daha sık görülmektedir. Aşil tendonu yırtılması, düzenli spor yapmayan kişilerde sıklıkla sportif aktivite sırasında indirekt darbe ile gözlenir. Ani beklenmedik ayak bileği yukarı hareketi ile beraber güçlü baldır kası kasılması, çukur yada fark edilmeyen basamak inme sonucu gelişir. Yine yük taşıyan ayakta diz düz iken ayak parmak ucunda yükselme ile veya yüksekten düşmede olduğu gibi ayak bileği aşağı bükülü iken ani olarak bilek yukarı zorlandığında olan travmalar örnek verilebilir. Aşil tendonu yırtılması en çok tendonun kalkaneus kemiğine yapışma yerinin 2-5 cm üstü bölgesinde görülür. 

   Aşil tendonu yırtılmasının sık görüldüğü durumlar; quilone grubu antibiyotik kullanımı, kortikosteroidlerin kullanımı, aşil tendon şikayetlerinin varlığı.

   Hastalar arkadan bir darbe almış hissederler ve sıklıkla ayaktan gelen bir ses duyarlar. Spora devam edememe, yürümede zorluk ile ayak ve ayak bileğinde şişlik olur. Hastalarda ağrı şikayeti azdır.

   Aşil tendonu yırtılmasının belirtileri; ayak ve ayak bileğinde ödem, aşil tendonunda elle hissedilen boşluk, thompson testi, parmak ucunda yükselememe. Hastalar yürüyebildikleri halde bir aksama fark edilir. Fizik muayene ile tanı konulmaktadır. Fizik muayenede homans testi ile baldır sıkıldığında ayak bileğinde sağlam tarafta olan hareketlerin olmadığı görülmektedir. Ayrıca muayenede kopma yerinde çukurluk elle tendon takip edilerek hissedilir derecededir. Aşil tendonu yırtılması tanısı fizik muayene ile koyulabilirken kısmi yırtıklar yada eşlik eden yaralanmalar açısından MR ve diğer tetkikler istenebilir. Bu işlemlerin tümü uzman hekimler tarafından yapılmalıdır ve tedaviye kısa sürede başlanmalıdır.

   Aşil Tendonu YırtılmasıAşil tendonu yırtılmasının tedavisi; genç aktif kişilerde tedavi cerrahi olup, belli yaşın üstündeki hastalarda yada ameliyat olmaya sağlığı elvermeyen hastalarda konservatif tedavi yapılır. Konservatif tedavide diz altı alçı uygulaması yapılır. Alçı sonrasında fizik tedavi uygulanır. Mini insizyon 3-4 cm kullanılarak yapılan cerrahi bir yöntemdir. Bu şekilde hem ameliyat süresi hem de rahatsızlığın iyileşme süreleri kısalmaktadır. Cerrahi tedavi ile erken mobilizasyon, daha az ihtimal yeniden yırtılma olasılığı ve plantar fleksiyon gücü bakımından daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Alçı ile tedavide cerrahi kesinin çok az olması, hızlı iyileşmeyi ve daha kısa sürede günlük aktivitelerine dönebilmeyi sağlamaktadır. Ameliyat sonrası hastalar en fazla bir gece hastanede yatmakta olup ameliyat sonrası uygulanan alçılar diz altı kısa alçılardır. Alçılar 4. hafta çıkarılmaktadır. Aşil tendon yırtılmalarında herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi bulunmamaktadır.
   ]]> Aşil Tendonu https://www.tendon.gen.tr/asil-tendonu.html Sun, 09 Dec 2018 14:11:23 +0000 Aşil Tendonu, İnsan vücudunda bulunan tendonların en önemlisi olan aşil tendonu, baldırlardan topukta bulunan kemiklere kadar uzantısı olan ve vücudumuzun en uzun tendonlarından biridir. Baldırların arka kısmında bulunan kas gr Aşil Tendonu, İnsan vücudunda bulunan tendonların en önemlisi olan aşil tendonu, baldırlardan topukta bulunan kemiklere kadar uzantısı olan ve vücudumuzun en uzun tendonlarından biridir. Baldırların arka kısmında bulunan kas gruplarının topuk kemiğine bağlanmasını sağlayan aşil tendonu şerit şeklinde esnek bir dokudan oluşur ve ayak parmaklarının zemine doğru yönelmesini ve ayakların hareket etmesini sağlar. Oldukça önemli görevi olan aşil tendonu zarar görmeye oldukça meyillidir. Vücutta bulunan en büyük tendon olmasına rağmen sıklıkla yırtılabilir. Çoğunlukla da bu tendonun aşırı kullanılması sonucu tendonda hasar meydana gelir ve bu hasarlarda aşil tendinitini tetiklebilir. Tendon iltihabı aşil tendonunda ağrı ve hasarlara neden olan en önemli etkendir. Bu durum da tendonun şişmesine sebep olarak şiddetli ağrı durumu yaratır. Tendona fazla baskı uygulamak ise küçük yırtıklara veya aşil tendonunun tamamen kopmasına sebep olabilir.

   Aşil tendonu ağrısı nedenleri:

   Yaralanma, aşırı derecede fiziksel aktivite yapmak Aşil tendonunun zarar görmesine neden olarak Ağrı durumu yaratabilir. Etli ve şişman ayaklar düz tabana sebep olarak aşil tendonu ağrısına yol açar. Bacak kaslarında veya tendonlarda hissedilen gerginlik ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımı da tendona aşırı baskı uygulamasından dolayı aşil tendonu ağrılarına neden olabilir.

   İltihaplanma, aşil tendonunun iltihaplanması durumunda aşil tendiniti ve aşil tendinopatisi adı verilen iki çeşit hastalık meydana gelir.

   Aşil tendiniti, aşil tendonunun iltihaplanması durumunda ortaya çıkan bu hastalığın ağrıları uzun süre devam etmez. Ancak bu hastalık tedavi edilmezse dejeneratif bir hastalığa neden olabilir. Bu durumda ufak yırtılmalara yol açarak ayağın anatomik yapısının bozulmasına sebep olur.

   Aşil tendiniti belirtileri, yürüyüş veya koşma sonrasında hissedilen ağrı ve sızlama, tendonun herhangi bir kısmında hissedilen sertlik, hassaslık veya şişme durumları, antreman veya egzersizlerden önce devamlı olarak yaşanan ağrılar ve bacak kısmında duyu kaybı yaşanması gibi durumlar aşil tendiniti belirtileri arasında sayılabilir.

   Aşil tendinopatisi, baldırda bulunan ikiz kasları topukta bulunan kemiklere bağlayan aşil tendonunda hastaya ağrı, şişme, sertlik ve cansızlık gibi durumlar yaratarak sıkıntı yaşatan bu hastalık aşil tendonunda sürekli tekrar eden ufak yaralanma durumlarında ortaya çıkabilir.

   Aşil TendonuAşil tendonu ağrılarının tedavisi, hareket ettiğinizde oldukça ciddi aşil tendonu ağrısı hissediyorsanız mutlaka doktora giderek tedavi olmanız gerekmektedir. Birçok nedenden kaynaklanabilen aşil tendonu ağrıları ilk olarak aktivitele ve egzersizlere ara verilip dinlenme ile giderilebilir. Aynı zamanda ağrıya sebep olan aktivitelerden uzak durarak  düz bir yolda yürüme, bisiklet sürme ve yüzme gibi aşil tendonuna fazla baskı yapmayan aktiviteler yaparak, ayakkabı seçimine değiştirip ayak topuğunun sabit kalmasını sağlayan çizme, destek veya alçı tabanı kullanarak ve günde 3 defa aşil tendonuna buz uygulaması yaparak iltihap, şişlik ve ağrılar giderilebilir.

   İlaç tedavisi, aşil tendonu ağrılarını ve şişkinliği azaltan doktorun önereceği ibuprofen ve napronex gibi steroid yapıda olmayan iltihap sökücü ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında birtakım yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açar. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

   Ameliyat, ameliyat zarar veren kemik çıkıntılarının alınması için veya aşil tendonunda olan iltihaplı dokunun kaldırılması için uygulanan bir yöntemdir. ESWT veya vücut dışı şok dalga terapisi ise yapılan tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda ve hastanın ameliyattan kaçırıldığı durumlarda alternatif bir tedavi yö]]> Tendon Ağrısı https://www.tendon.gen.tr/tendon-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 04:05:54 +0000 Tendon ağrısı, vücudun hemen hemen her yerinde bulunan tendonlara bağlı olarak vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir sorundur. Birçok zaman oldukça basit nedenlere bağlı olarak gerçekleşen tendon ağrısı, bazen de insanlar Tendon ağrısı, vücudun hemen hemen her yerinde bulunan tendonlara bağlı olarak vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir sorundur. Birçok zaman oldukça basit nedenlere bağlı olarak gerçekleşen tendon ağrısı, bazen de insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Tendon ağrısı, vücutta en çok bel altı olan bölgelerde meydana gelmektedir. Özellikle ayak ve bacaklarda bulunan tendonlar, sürekli olarak vücudun yükünü taşıdığı için sıkça ağrıya maruz kalan bölgelerdendir. Vücutta bulunan tendonlar son derece esnek ve yumuşak bir yapıdadır. Bu nedenle olası küçük zorlamalarda bile insanlarda zedelenmeye bağlı olarak ağrıları meydana getirir. Özellikle eklemlerde bulunan ve insanlarda kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan tendonlar, çok farklı nedenlere bağlı olarak ağrıya neden olabilirler. Bu gibi durumlarda tendon ağrısının nedeni tam olarak öğrenilmelidir. Çünkü çok ciddi rahatsızlıklar bile tendon ağrısı olarak belirti gösterebilir. Vücutta bulunan tendonlar maalesef ki çok basit hareketlerde bile zarar görmeye meyillidir. Bu nedenle kişilerin yaptığı en küçük zorlamalarda bile tendon ağrısı meydana gelerek insanlarda farklı rahatsızlıklara neden olur. Tendon ağrısı genellikle tendonların şişmesiyle birlikte meydana geleceği için bu durumlarda problem tek başına görülmez. Eğer sizlerde de tendon ağrısıyla birlikte şişmeler görülür. Tendon ağrısı problemine neden olan durum acil bir şekilde ortaya çıkarılarak tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda çok ciddi problemler ani olarak karşınıza çıkabilir. 

   Tendon AğrısıTendon ağrısının nedenleri

   Tendona alınan darbeler: Kimi zaman kişi fark etmese bile vücuda alınan darbeler belli bir süre sonra ağrıya neden olabilir. Özellikle tendonlara alınan darbeler insanlarda vücudun soğuması sonrasında ortaya çıkarak ciddi zararlara neden olur. Eğer sizlerde de tendon ağrısı varsa bu bölgeye herhangi bir darbe alıp almadığınıza bakın.

   Tendon iltihaplanması: İnsanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan tendon iltihaplanması, bir hastalık olarak ele alınmaktadır. Genellikle kişide ağrıya, sertliğe ve şişmelere neden olan bu problem, çok ciddi bir şekilde rahatsızlık vermektedir. 

   Aşırı kullanım: Tendonların aşırı bir şekilde kullanılması durumunda çok ciddi bir şekilde tendon ağrısı meydana gelir. Bu durumun ortadan kalkması için bol bol istirahat iyi gelecektir. 

   Spor: Aşırı bir şekilde spor yapmak ve aynı zamanda sürekli olarak egzersiz yapmak insanlarda çok ciddi tendon ağrılarına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda da yapılması gereken en önemli şey bol bol dinlenmektir. 

   Ayakabı seçimi: Bayanlarda sürekli olarak topuklu ayakkabı kullanımı  ayaklarda bulunan tendonlarda şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böyle bir problemin görülmesi durumunda eğer herhangi bir şişme görülüyorsa acil tedavi gerekebilir. 

   Tendon ağrısı için neler yapılabilir
   • Tendon ağrısının iyileştirilebilmesi için yapılabilecek en önemli şey tabi ki bol bol dinlenmektir. Çünkü tendon ağrısının en ciddi nedenlerinden biri tendonların yorulmasıdır.
   • Tendon ağrısının görüldüğü kişiler doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçları ara ara kullanarak ağrılarını azaltabilirsiniz. Eğer aşırı ağrılar yoksa boşu boşuna ilaç kullanarak böbreklerinizi ve diğer organlarınızı yormayın. 
   • Tendon ağrısı için yapılabilecek bir diğer şey ise sürekli yaptığınız hareketlerde değişiklikler yapmanızdır. Özellikle ağrıya neden olan hareketlerden uzak durmanız, birçok problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 
   • Son olarak giyilen kıyafetlerin üzerinize tam oturmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü aşırı dar olan kıyafetler tendonların şekil değiştirmesine ve ciddi bir şekilde]]> Tendon Zedelenmesi https://www.tendon.gen.tr/tendon-zedelenmesi.html Mon, 10 Dec 2018 16:54:02 +0000 Tendon Zedelenmesi, kasların ve kas kirişlerinin aşırı derece zorlanması nedeni ile meydana gelir. Bu tendon zedelenmeleri genellikle el bileğinde veya kolda meydana gelir. Tendon zedelenmesi birbirine benzer hareketlerin sürekli yapı Tendon Zedelenmesi, kasların ve kas kirişlerinin aşırı derece zorlanması nedeni ile meydana gelir. Bu tendon zedelenmeleri genellikle el bileğinde veya kolda meydana gelir. Tendon zedelenmesi birbirine benzer hareketlerin sürekli yapılması ile de olur ancak yapılan hareket ters bir hareket ise ve sürekli tekrarlanıyor ise zedelenme meydana gelir. Tendon zedelenmesi fazla ağırlık kaldırıldığında da olabilir. Sınav dönemi geçiren öğrencilerde genelde stres kaynaklı oluşur. Tendon Zedelenmesi incinme ile çok farklıdır. İncinme bir kaç gün içinde ağrıyan bölgeyi düzgün koruduktan sonra düzelebilir. Ancak tendon zedelenmesindeki ağrı çok olur ve ne yaparsanız yapın doktora gitmediğiniz sürece geçmez.

    Tendon Zedelenmesi Belirtileri:
    • En sık belirtisi ağrıdır.
    • Sızlama 
    • Karıncalanma
    • Güç Kaybı
    • Hissizlik 
    • Şişme
    Tendon ZedelenmesiTendon Zedelenmesi tedavisi uzun sürebilir. Hastanın uzun süre dikkat etmesi gerekir. Çünkü dikkat edilmez ise çabucak tekrarlayabilecek bir rahatsızlıktır. Eğer yukarıda saydığım belirtiler var ise en kısa zamanda doktora gitmelisniz. Ağrı kesici veya kas gevşetici ilaç veya kremleri sürmek geçici süreliğine ağrılarınızı azaltır. Ancak ağrıların kısa süreli geçmesi tedavinizin uzamasına neden olabilir. Belki de kalıcı hasarlara neden olabilir. Halk arasında geçen koca karı tedavi yöntemlerini uygulayıp geçeceğini düşünmeyin. Tendon zedelenmesi ne kadar gecikirse hem tedavisi uzun olur hem ilaç ile tedavi ile düzelebilecek iken ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Tendon zedelenmesinde hastahanede gideceğiniz bölüm ortopedi ve fizik tedavi bölümüdür. Hekiminiz ilk önce sizde röntgen ve MR ister ve bunlar sonucunda tendon zedelenmesi tanısını koyduktan sonra size tedavi uygular. Bu tedavide doktorunuz tendon zedelenmesinin olduğu bölgeyi dinlendirmenizi ister. Bandaj takabilir. İlaç verebilir, belirli hareketler yapmanızı isteyebilir. Doktorunuzun bu dediklerine ne kadar uyarsanız o kadar da hızlı sonuçlar alırsınız. Doktorunuzun söylediği tedaviyi uygulamaz veya uyguladığınız halde ağrılarınız geçmiyor ise diğer bir tedavi şekli ise ameliyattır. Ancak bu ameliyat ile tedavi genellikle voleybol, tenis gibi kolu zorlayacak spor dallarında sakatlanmalarda olur. 
    ]]>