Tendon Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tendon Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Tendon ağrısı, vücudun hemen hemen her yerinde bulunan tendonlara bağlı olarak vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir sorundur. Birçok zaman oldukça basit nedenlere bağlı olarak gerçekleşen tendon ağrısı, bazen de insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Tendon ağrısı, vücutta en çok bel altı olan bölgelerde meydana gelmektedir. Özellikle ayak ve bacaklarda bulunan tendonlar, sürekli olarak vücudun yükünü taşıdığı için sıkça ağrıya maruz kalan bölgelerdendir. Vücutta bulunan tendonlar son derece esnek ve yumuşak bir yapıdadır. Bu nedenle olası küçük zorlamalarda bile insanlarda zedelenmeye bağlı olarak ağrıları meydana getirir. Özellikle eklemlerde bulunan ve insanlarda kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan tendonlar, çok farklı nedenlere bağlı olarak ağrıya neden olabilirler. Bu gibi durumlarda tendon ağrısının nedeni tam olarak öğrenilmelidir. Çünkü çok ciddi rahatsızlıklar bile tendon ağrısı olarak belirti gösterebilir. Vücutta bulunan tendonlar maalesef ki çok basit hareketlerde bile zarar görmeye meyillidir. Bu nedenle kişilerin yaptığı en küçük zorlamalarda bile tendon ağrısı meydana gelerek insanlarda farklı rahatsızlıklara neden olur. Tendon ağrısı genellikle tendonların şişmesiyle birlikte meydana geleceği için bu durumlarda problem tek başına görülmez. Eğer sizlerde de tendon ağrısıyla birlikte şişmeler görülür. Tendon ağrısı problemine neden olan durum acil bir şekilde ortaya çıkarılarak tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda çok ciddi problemler ani olarak karşınıza çıkabilir.


Tendon ağrısı neden olur?


Tendona alınan darbeler: Kimi zaman kişi fark etmese bile vücuda alınan darbeler belli bir süre sonra ağrıya neden olabilir. Özellikle tendonlara alınan darbeler insanlarda vücudun soğuması sonrasında ortaya çıkarak ciddi zararlara neden olur. Eğer sizlerde de tendon ağrısı varsa bu bölgeye herhangi bir darbe alıp almadığınıza bakın.

Tendon iltihaplanması: İnsanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan tendon iltihaplanması, bir hastalık olarak ele alınmaktadır. Genellikle kişide ağrıya, sertliğe ve şişmelere neden olan bu problem, çok ciddi bir şekilde rahatsızlık vermektedir.

Aşırı kullanım: Tendonların aşırı bir şekilde kullanılması durumunda çok ciddi bir şekilde tendon ağrısı meydana gelir. Bu durumun ortadan kalkması için bol bol istirahat iyi gelecektir.

Spor: Aşırı bir şekilde spor yapmak ve aynı zamanda sürekli olarak egzersiz yapmak insanlarda çok ciddi tendon ağrılarına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda da yapılması gereken en önemli şey bol bol dinlenmektir.

Ayakabı seçimi: Bayanlarda sürekli olarak topuklu ayakkabı kullanımı ayaklarda bulunan tendonlarda şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böyle bir problemin görülmesi durumunda eğer herhangi bir şişme görülüyorsa acil tedavi gerekebilir.


Tendon ağrısı için neler yapılabilir?

  • Tendon ağrısının iyileştirilebilmesi için yapılabilecek en önemli şey tabi ki bol bol dinlenmektir. Çünkü tendon ağrısının en ciddi nedenlerinden biri tendonların yorulmasıdır.
  • Tendon ağrısının görüldüğü kişiler doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçları ara ara kullanarak ağrılarını azaltabilirsiniz. Eğer aşırı ağrılar yoksa boşu boşuna ilaç kullanarak böbreklerinizi ve diğer organlarınızı yormayın.
  • Tendon ağrısı için yapılabilecek bir diğer şey ise sürekli yaptığınız hareketlerde değişiklikler yapmanızdır. Özellikle ağrıya neden olan hareketlerden uzak durmanız, birçok problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Son olarak giyilen kıyafetlerin üzerinize tam oturmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü aşırı dar olan kıyafetler tendonların şekil değiştirmesine ve ciddi bir şekilde ağrı yapmasına neden olacaktır.

Tendon Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parmak Tendon Kopması Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tendon İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tendon İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kopması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Kopması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Omuz Tendon Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tendon Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi