Tendon Bağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tendon Bağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tendon Bağları, İnsan bedeni kas istelet sistemi yardımı ile ayakta ve dik dururken, aynı zamanda hareket kabiliyetini artıran çeşitli organeller ile de mobilize olabilmekte, ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu organellerden birisi tendonlardır. Tendon bağları insan vücudunda kas ve kemik arasındaki bağlantıyı sağlarlar. Vücudumuz da bağlantı sağlayan bir başka organel bağ dokusudur. Fakat bağ dokularının her iki ucu da kemiklere bağlandığından tendondan ayrılır. Vücudumuz da tendonlar hareket elde edilmek istenen yerlerde bulunur. Eller, kollar, bacaklar, ayaklar, bel ve boyun bölgelerinde birçok tendonbağları örneği ile karşılaşmak mümkündür. Tendon bağları oldukça sağlam ve esnek yapısı ile vücudun en dayanıklı parçalarındandır.


Tendon bağlarının insan yaşamı için önemi


Hareketli eklem olan her bölgede mutlaka tenton bağları bulunur. Tendonlar eklemlerin açılıp kapanmasını sağlar. Eklemin açılması için kullanılan tendon Extansor olarak adlandırılırken, kapanma işlemini yapan tendon ise Flexör olarak adlandırılır. Çeşitli hayvanlardan elde edilen tendon bağları sağlam yapıları nedeni ile insanlar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Eski Türklerde yay kirişleri Ren geyiğinden veya sığırdan elde edilen tendonundan oluşur. Tendonlar aynı zamanda esnek yapılı ve dayanıklı olduğu için yay'da kullanılmıştır.

Kasların güç uygulaması, direkt olarak tendonlara aktarılır, tendon sakatlanmaları yeni başladığında iyi bir fizyoterapist eşliğinde tedavi edilirse eski sağlığına kavuşabilir. Fakat yaralanmalardan sonra halen kötü zeminde koşu yapmak, uygunsuz spor ayakkabılar giymek, ısınmadan spora başlamak tendon tedavisini geciktirir. Hatta iyileşmek yerine tendon tamamen kopabilir. İnsan vücudunda sakatlanmaya en müsait tendon aşil tendondur. (Ayak tendonu)


Aşil tendonu yaralanmaları


Baldır kasları olan soleus ve gastroknemiusu topuk kemiği kalkaneusa bağlayan bedenimizin en dayanıklı ve en kalın tendonudur. Aşil tendonu; parmak ucunda yükselme, koşma, atlama gibi aktivasyonları yaptıran tendondur. Aşil tendonunun yaralanmasının birçok nedeni olabilir. Başlangıç olarak aşil tendona bilinen bir darbe alınmamış ise kas ve doku hastalıklarının olup olmadığı araştırılır. Tendonda meydana gelen hasar tendonit diye adlandırılır. Tendonitler aşırı yüklenme ve zorlamalar da görülür. Hafta içi vakit bulamayıp hafta sonu spor yapan kişiler de daha sık görülür. Bununla birlikte aniden hızlanmak gereken futbol, basketbol, voleybol gibi oyunlarda da görülür. Tendon bağları ne kadar ısınmış olur ise; o kadar az hasar oluşur.

Aşil tendonu kopmalarının meydana gelmesinde en büyük etken ısınmadan aniden koşma, yer değiştirme, öne, arkaya gitme ve durma hareketleridir. Aşil tendonu kopmaları çoğunlukla yaş ilerlediğinde görülür. Genç hastalar da daha çok tendinit şeklinde gelişiyor. İnsan bedeni yaşlandıkça kemikler daha kırılgan tendonlar daha sert hale gelmektedir. Bu durum kemik kırılganlığını artırırken, genç insanlarda tendonlar da olası darbeler, esneklik nedeniyle ucuz atlatılabiliyor.


Tendon bağı sakatlıklarının tedavi edilmesi


Tendon bağları kemiğe yakın yerden yırtılır ya da kopar. Bu durum da hasta bir kopma ya da yırtılmayı hissedebilir. Yırtığın oluştuğu bölgede kan akışı görülmez. Şişlik ve ağrı başlar, kuvvet kaybı oluşur. El ile kontrol edildiğinde olması gereken yerde tendon boşluğu olduğu görülür. Bu durumda hasta yüz üstü yatırılır ve kopan tendonun bulunduğu ayak kalp seviyesinden yukarıda tutulur. Hasarlı bölgeye 10 dakikada bir 5 dakikalık buz uygulaması yapılarak ilk yardım uygulanır.

Hasarın tam olarak tespiti için hastane ortamında MR çekimi yapılır. Yırtık küçük ise bandaj uygulaması yeterli olabilir. Eğer yırtık büyük veya kopukluk var ise açık tendon ameliyatı yapılarak hasta sağlığına kavuşturulur. Ameliyat sonrası nekahat dönemi genç hastalarda daha kısa iken yaşlı hastalarda bu süre iki üç ayı bulmaktadır.

Tendon Bağları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

El Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tendon Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kesisi Belirtileri ve Tedavisi