Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak tendon ameliyatı, özellikle aşil tendonu kopması durumu ile karşılaşıldığında uygulanan bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok futbol oynayan kişilerde meydana gelen bir sorundur. Ayak tendonu dediğimiz ve daha çok aşil tendonu olarak bilinen tendon, baldır kaslarının topuk kemiğine bağlanmasını sağlayan kalın ve güçlü bir bağ görevindedir. Bilekten baldıra kadar uzanan bu bağ, parmak uçlarında ayağı kaldıran en önemli yapı olarak karşımıza çıkar. İnsanın yürümesi ve koşması üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Spor aktiviteleri sırasında olabileceği gibi basit gördüğümüz ev işlerini gerçekleştirirken ya da merdivenlerden inip çıkarken bile oluşabilen aşil tendonu kopması ya da yırtılması sorunu ile karşılaştığınızda ayak tendon ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. Bu rahatsızlığın daha çok erişkin yaş grubu içerisinde yer alan kişilerde görüldüğünü söyleyebiliriz.


Ayak Tendon Ameliyatı Neden Olur?


Aşil tendonu dediğimiz ayak tendonunun ameliyata ihtiyaç duymasının birincil nedenleri kopma ya da yırtılma gibi durumlarla karşılaşılmasıdır. Peki, ayak tendonunda meydana gelen bu yırtılma ve kopmalar hangi durumlarda meydana gelmektedir? Pek çok kişi aşil tendonu yırtılma ya da kopmalarının en büyük nedeninin travmalar olduğunu düşünmektedir. Ancak darbeye bağlı olarak meydana gelen yırtılma ve kopmalar oldukça azdır. Bu sorunlar daha çok ısınmadan gerçekleştirilen spor karşılaşmaları sırasında karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda aşil tendonunda ani ve aşırı zorlanmalar yaşanması ayak tendonu ameliyatı gerçekleşmesine varan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Aşil tendonunda meydana gelen kopma ve yırtılmaların bir diğer nedeni de kronik aşil tendinitleri oalrak karşımıza çıkmaktadır. Yani aşil tendonunun topuğa yapışma yerinde meydana gelen uzun süreli ağrı ve kalınlaşmalardır. Ayrıca kullanılan bazı antibiyotikler de aşil tendonuna zarar verebilmektedir. Bu durumlarda da ayak tendonuna cerrahi müdahale yapılması gerekebilmektedir.


Ayak Tendonu Ameliyatı Tipleri Nelerdir?


Aşil tendonunda meydana gelen her sorunda ayak tendonu ameliyatı gerçekleştirilmesine gerek duyulmamaktadır. Bu durumlarda hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ayrıca aşil tendonunda gerçekleştirilecek olan ameliyatlarda farklı yöntemler kullanıldığını görebilmek de mümkündür. Aşil tendonu ameliyatı için kullanılan ameliyat tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Artrodez denilen ayak ile ayak bileğinde bulunan bir ya da daha fazla kemiğin kaynaştırılması işlemi ile ayak tendonu sorunu çözülebilir.
  • Osteomi denilen kemiğin doğru olarak dizilmesini sağlamak için kesme ve yeniden biçimlendirme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Eksizyon denilen kemiğin ve kemik çıkıntısının çıkartılması işlemi uygulanabilir.
  • Sinevektomi denilen tendonu kaplamakta olan kılıfın temizlenmesi işlemi uygulanabilir.
  • Son olarak da tendon transferleri ya da tendon uzatmaları gibi işlemler uygulanarak sorun çözülebilir.
Aşil tendonunuzda meydana gelen kopma ve yırtılmalarla ilgili olarak hangi tip ameliyatın gerçekleştirileceği konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.


Ayak Tendon Ameliyatı Sonrası


Genç ve yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri olan aşil tendonu kopma ya da yırtılmalarında günlük yaşamın büyük ölçüde olumsuz etkilendiğini görebilmek mümkündür. Bu yüzden cerrahi tedaviye ve erken fonksiyonel rehabilitasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Ayak tendon ameliyatı sonrasında erken fonksiyonel rehabilitasyon tedavisi öncesinde prp yönteminin uygulandığı daha sonra da erken dönemde tendona yük bindirerek bölgenin daha çok çalıştırılması sağlanarak mekânik bir iyileştirme sağlanabilmektedir.

Genel olarak baktığımız zaman ayak tendonu ameliyatı sonrası hastanın 1 ay boyunca ayağının sabit tutulduğu görülmektedir. Daha sonra hastanın brace ile yürümeye başladığı görülür. Ayrıca ameliyat sonrasında günde 3-4 saat brace çıkarılarak egzersizler gerçekleştirilir. 2 ay sonra hasta ayakkabı kullanmaya başlayabilmektedir. 2. Ayın sonunda fizik tedavi uygulanarak tendonun güçlenmesi sağlanmaya çalışılır. Bu sırada tekrar kopma yaşanmaması için egzersizlere ve beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayak Tendon Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fleksör Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Fleksör Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

El Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşil Tendonu Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Derin Tendon Refleksi Belirtileri ve Tedavisi

Derin Tendon Refleksi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tendon Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kisti Belirtileri ve Tedavisi