Omuz Tendon Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuz Tendon Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz tendon yırtığı, Özellikle 65 yaş üstü insanlarda görülen bir durumdur. Ama bazen gençlerde olabilir. Omuz tendon yırtıkları travmaya ya da kırıklara bağlı yırtılmalar olabilir. Özellikle ev hanımlarında aşırı ev işi yapmalarından kaynaklanabilir. Eğer ki tendon yırtığı çok büyükse ve hasta genç yaştaysa ameliyatla müdahale büyük önem arz etmektedir. Ameliyat dışı tedavi yöntemleri, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, kortizon enjeksiyonu ve kıkırdak iğnesi yöntemleridir.

Bu tedavi yöntemlerinin dışında bir de son dönemlerde kullanılan PRP tedavisi vardır. Bu tedavi tendon yırtıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar verir. Tendon tedavisi PRP enjeksiyonları ile hastanın bu hastalıkla ilgili semptomlarını azaltarak yırtığı ilerlemesini durdurur. PRP tendon uygulamasının diğer yöntemlerden farkı ise iki veya tek seferde uygulanmasıdır.

Omuz bölgesindeki eklem hastalıkları orta ve ileri yaşlarda görülen ve en çok rastlanan kas iskelet sorunlarından birisidir. Omuzda en sık yaşanan ise tendon sıkışması sendromu ve buna bağlı olarak tendon yırtılmalarıdır. Tendon romatizmaları, donuk omuz ve bursitler ileri yaşlarda kireçleme ile karşımıza çıkar.


Omuz tendon yırtığı tedavisi nasıl yapılır?


Biz sizlere bu tedaviler içerisinde son dönemde sıkça kullanılan PRP enjeksiyon yöntemini anlatacağız. Prp tedavisi Başlangıçta kozmetik amaçlı üretilen bir ürün olsa da tendon yırtılmalarında oldukça etkili bir yöntemdir. PRP enjeksiyon yöntemi son dönemlerdeki kas iskeleti sistemi hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanır ve hastaya özel yapılmaktadır. PRP enjeksiyonu hastanın kendi damar yolundan yaklaşık yirmi cc kan alınarak özel pıhtılaşma önleyiciler ile ilaç ihtiva edilir. Alınan kan tüp içerisine konulduktan sonra özel bir döndürme yöntemi ile işlemden geçirilir. Bu işlem bittikten sonra kanın diğer hücreleri tüpün dibine çöker ve üzerinde trombositten zengin plazma sıvısı kalır. Bu özel yöntem sayesinde bu sıvı enjektöre çekilir. En son olarak da plazmaya trombositleri aktive edecek ilaç eklenerek PRP enjeksiyonu hazırlanmış olur. Hazırlanan PRP enjeksiyonu hastaya birer ay ara ile iki seferde uygulanır. İlaç omuz tendon yırtığında yırtığın bulunduğu yere ve tendinitlerde tendon çevresine yapılır. İlaç kesin bir tedavi yöntemidir. Hastalığın yeniden nüks etmemesi için kullanılmaktadır.

Omuz Tendon Yırtığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parmak Tendon Kopması Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Tendon Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tendon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tendon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?