Tendon Kopması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tendon Kopması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon kopması ameliyatı; kasları kemiklere bağlayan veya kasları kaslara bağlayan lifli bir doku olan tendonların çeşitli nedenlerden dolayı kopması sonucu yapılan cerrahi müdahaleye denir. Tendonlar eklemlerin açılıp kapanmasını sağlarken çok hassas bir yapıda olduklarından yaralanma ve kopmaya uğrayabilirler. İki çeşit tendon türü bulunmaktadır, bunlardan ilki fleksor tendon eklemlerin kapatmasında rol oynar ve kopmasında eklem kapatılamaz. İkincisi ise extansor tendon eklemlerin açılmasını sağlar ve kopması durumunda eklemler açılamamaktadır. Tendonlar kasın yükünü kemiklere aktararak iskelet sisteminin hareketini sağlar. Bu görevi üstlenirken çok fazla yük binmekte ve buna bağlı olarak kısmı veya tam kopma meydana gelebilmektedir. Çok fazla fiziksel aktivite, kötü antrenman ve sağlıksız ayakkabı seçimi gibi nedenlerden dolayı tendonlarda kopmalar meydana gelebilmektedir. Koşu sırasında ani hızlanma veya yavaşlama, tendon bölgesine darbe alma, tendon bölgesinin dokularının veya kas grubunun zayıflaması gibi nedenlerden dolayı tendon kopması oluşabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçların yan etki olarak tendonları zayıflatması, yaşlanma ve o bölgeye yeterli kan dolaşımının ulaşamaması gibi nedenler tendon kopmasına yol açacaktır.


Tendon kopması belirtileri nelerdir?

  • El, ayak, bilek gibi eklemlerin bulunduğu bölgeleri hareket ettirememe
  • Eklem bölgelerinde aniden oluşan morarma ve ağrı hissi
  • Aşil tendonu yırtıldığında çok yüksek bir ses çıkarmaktadır. Tendon kopması belirtileri arasında ses duyma, ağırlık kaldıramama ve halsizlik gibi nedenler bulunmaktadır.
Tendon kopması ameliyatı ihmal edilmemesi gereken bir ameliyattır. Kısmi kopukluklar belirli fizik tedavi yöntemleri ve ilaçlarla çözüme kavuşturulsa da tam kopma mutlaka cerrahi bir müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Tendon kopmalarında eklemlerin görüntüsü bozulabilmektedir. Hem hareket kısıtlılığı hem de şekil bozukluğu gibi sorunlara neden olabilmektedir.


Tendon kopması tedavisi nasıl yapılır?

  • Prp tedavisi; kısmı kopukluk oluştuğunda uygulanan tedavi yöntemidir. Son yıllarda geliştirilmiş ve uygulanması sonucunda tendonun diğer rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğu görülmüştür. Kişiden kan hücrelerinden trombosit alınması ve kopma meydana gelen tendona şırınga edilmesiyle tedavi tamamlanır. Etkili bir tedavidir. Tedavide kullanılan kan hücreleri hastadan alındığından vücutla uyum göstermesi olasılığı çok yüksek düzeydedir.
  • Tamamen kopan tendonlara cerrahi müdahale yapılır. Tendonun kopan iki ucu birbirine dikilir. İyileşme süresi genelde uzundur. Bu tedavi ile prp yöntemi aynı anda yapılabilir ve daha kesin sonuçlar alınabilir.
  • Tendon kopması ameliyatı sonrasında tendonların tekrar kopmaması için yeterli düzeyde dinlenmek, ağır egzersiz yapmamak, hareket öncesi açma germe hareketlerinin doğru yapılması gerekmektedir.

Tendon Kopması Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tendon Bağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tendon Bağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

El Bileği Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

El Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası