Omuzda Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuzda Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda tendon zedelenmesi, omuzun yuvasında kalmasına yardımcı olan tendon da meydana gelen durumdur. Omuz üç kemikten meydana gelir. Bunlar; Üst kol kemiği, kürek kemiği ve köprücük kemiği olarak adlandırılır. Omuz eklemi yapısı itibariyle top ve soket türü bir eklemdir. Üst kol kemiğinin baş kısmı kürek kemiğindeki glenoid adı verilen sığ yuvayla eklemleşir. Rotator manşet omuzun yuvasında kalmasına yardımcı olur. Bu kısım omuzun etrafında yer alan 4 adet kasın tendon kısımlarının birleşmesiyle meydana gelir. Bu kaslar supraspinatus, infraspinatus, teres minor ve subskapularistir. Kolu yukarı kaldırabilmeyi ve döndürmeyi sağlar. Omuzda tendon zedelenmesi 'Rotator manşet yırtığı' olarak da adlandırılmaktadır. Gençlerde ve sporcularda daha çok ani bir hareket sonucu oluşabilmektedir. Burada meydana gelen bir yırtık aşınma ile başlamakta ve bu bölgedeki stres devam ettiği sürece ilerlemektedir. Yaşlanmayla birlikte rotator manşet tendonlarındaki kan akışı da azalmaktadır. Kan akımı azalmasından dolayı vücudun doğal tamir mekanizmaları harekete geçip zedelenmeyi onarmakta yetersiz kalır. Bunun akabinde iyileşemeyen yırtık ilerler ve tam yırtık halini alır.


Omuzda Tendon Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Baş üstüne doğru yapılan hareketlerde daha fazla olmak üzere tekrar eden devamlı omuz ağrısı.
  • Yüksek bir yere bir şey koyarken ya da sporda omuz hareketi esnasında ağrı ya da harekette kısıtlama görülür.
  • Gece ağrıyan tarafa doğru yatıldığında üzerine yatmayı engeller.
  • Tişört giymek için dahi kolumuzu kaldırdığımızda meydana gelen güçsüzlük.
  • Omuz hareketleri sırasında omuz başının olduğu yerden gelen tıkırtılar.

Omuzda Tendon Zedelenmesi Tanı Nasıl Konulur?


Yukarıdaki belirtilerden herhangi birisi sizde mevcutsa en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Rahatsızlığın öyküsü, dikkatli ve ayrıntılı bir fizik muayene ile büyük ölçüde sıkıntı ortaya çıkar. Ancak kesin bir tanı ve tedavi planlaması için doktorunuz sizden röntgen, ultrason ve MR tetkiki isteyecektir. Röntgen incelemesi kemik kaynaklı bulguların ortaya çıkmasında yararlı olacaktır. Ancak omuzda tendon zedelenmesinin direkt izlenebildiği MR ve ultrasonografi gibi tetkikler kesin tanı ve tedavinin gidişatı için gereklidir.


Omuzda Tendon Zedelenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Omuzda tendon zedelenmesinde tedavinin amacı ağrıyı ortadan kaldırmak ve fonksiyonu yeniden kazandırmaktır. Hastalığın tedavisi için birçok seçenek vardır ve her hasta için bu seçenekler farklıdır. Tedavinizi oluşturulurken doktorunuz yaş, cins, hareket düzeyi, genel sağlık durumu ve yırtığın şeklini dikkate alıp en uygun tedavi şekline karar verecektir. İlaçlar, yapılan aktivitelerde değişiklik, istirahat, güçlendirme egzersizleri-fizik tedavi ve son olarak steroid enjeksiyonu. Steroid az önce saydığımız cerrahi dışı yöntemler işe yaramaz ise devreye girmektedir. Cerrahi müdahalenin gerekmesi için ağrının ortalama 6-12 ay kadar sürmesi, yırtığın 3cm'den büyük olması ve kolda ileri derecede fonksiyon kaybı olması gerekir. Omuzda tendon zedelenmesi cerrahisinde genellikle uygulanan yöntem tendonun kopmuş olduğu bölgeye yani humerus başına dikilmesidir. Tamir açık, mini açık ve tam artroskopik tamir olarak yapılır. Operasyon genellikle günübirlik yani hastanede yatmayı gerektirmeyen bir işlemdir.

Omuzda Tendon Zedelenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tendon Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tendon Fizik Tedavi

Tendon Fizik Tedavi

Güncel

Tendon Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi