Tendon Kesisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tendon Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kesisi, El yaralanma olaylarında özellikle de sinir ile tendon kesisi ile olan yaralanmalar oldukça önem kazanmaktadır. Tendon kesi tedavisinde en önemli konu bütün tedavi yöntemlerinin araştırılıp göz önüne alınarak her kesiğe göre en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Hiçbir bir yaralanması diğerine benzememektedir. El yaralanmalarında asıl amaç ele en yüksek miktarda eski işlev ve fonksiyonlarını kazandırmaktır. Tendon kas ve kemik arasında uzanan fibrozis beyaz renkli bant veya şerit şeklinde bir yapısı yapıdır. Bant ya da şerit gibi olan bu yapıların bir ucu kas diğer hareket ettirilmesi gereken yere bağlıdır. Kasın kesilmesi ile meydana gelen hareket kuvvetini tendon kemiğe aktarmaktadır. Kemik ise bağlı olmuş olduğu eklem sayesinde hareket etmektedir. Tendon kesildiği zaman ise bu hareket oluşmaz. Fakat bu hareketin kemiğe doğru itilmesinde başka etkenlerde oldukça etkili olabilir. Bıçak kesisi, iş kazaları ve cama yumruk atmak gibi oluşan yaralanmaların sonucunda tendonlarda kesi oluşmaktadır. Bu kesilere bağlı olarak el parmaklarını hareket ettirememe ya da kısmi hareket ettirebilme durumu oluşmaktadır.

Tendon Kesisi Tedavi Yöntemi

Tendon kesisinde tek tedavi yöntemi kesik tendonunun cerrahi yöntem kullanılarak onarılmasıdır. Buradaki asıl püf nokta uygulanan cerrahi onarımın yaklaşık olarak ilk hafta içerisinde yapılmasıdır. Eğer belirtilen süre içerisinde yapılmaz ise tendonlarda oluşan kesik serbest kalması ile kısılma olabilmekte ve cerrahi onarım sırasında bu kısılmaya bağlı olarak uç, uca getirilmez. Böyle bir durum olduğunda ise kısılmaya bağlı olarak arada oluşan boşluk kadar tendon protezi konur ve konulan protezin yol oluşturabilmesi için en az altı hafta kadar kalması gerekir. Altı haftalık sürenin sonunda yeniden kişi ameliyata alınmaktadır. Vücudun diğer bir yerinden alınmış olan tendon protezi çıkarıldıktan sonra onun yerine konarak cerrahi yöntem sonlanır. Tendon cerrahi yöntemi beceri isteyen basit görünse de ancak tendonların genel yapısından kaynaklı sonuçların olumsuz olması (Parmaklarda fonksiyon kaybı) olasılığının oldukça yüksek olduğu bir ameliyat tipidir.

Atel: Kesik tendonlara dikiş yapıldıktan sonra dikilen uçların birbirlerine kenetleme süresi yaklaşık altı hafta kadar sürer. Bu süre sırasında kişinin yapmış olduğu istemsiz çekme hareketine bağlı dikilmiş olan kısımda kopma, dikişlerde gevşeme olmadığı amacı ile koruyucu alete alınır. El ve bu atel yaklaşık altı hafta kadar kalmaktadır.

Tendon Kesisinde Neden Fonksiyon Kaybı Oluyor?

Tendon kesilerin de özellikle de fleksor tendon kesi olaylarında parmağın eskisi gibi hareket edememesi ya da tedavi sürecinin aylarca devam etmesi seri operasyonlara ihtiyaç duyulma olasılığı yüksektir. Tendonların özel soğan zarları gibi kendilerine has zarları vardır. Bu zarlar çevre doku yapışmalarını önler ve bu sayede kolayca hareketini gerçekleştirir. Tendonların kesildiği yerlerde zar bütünlüğü bozulur ve mikroskobik olarak tendonun iç yüzeyinde bulunan dokularda çevre doku ile temas haline geçmektedir. En iyi sonuç veren mükemmel cerrahi merkezi en mükemmel cerrahi uygulama yapsa bile yapışma riski iyileşme süresince daima mevcuttur. Uygulanan cerrahi tedavi sonrasında bu yapışmaları engellemek amacı ile kontrollü parmak hareketleri ve profesyonel fizik tedavi ile mükemmel bir hasta uyumuna ihtiyaç vardır. Eğer yapışma olur ise tendon kaymaz ve bunun sonucunda da parmaklar hareket edemez hale gelir. Yapışmanın tedavisi yöntemi ise fizik tedavi ile açılma yapılmaz ise cerrahi olarak yeniden serbestleştirilmesidir ki sadece bir defa yapışan bir tendonun ikinci defa yapışma olasılığı yüksektir.

Sonuç: Tendon kesisi ister parmak ister bilek seviyesinde olsun cerrahisi oldukça incelik isteyen ve işin yalnızca cerraha düşmeyip multidsipliner yaklaşım ile iyi bir fiztoterapi ve mükemmel bir hasta uyumunun elde fonksiyon kaybının oluşmaması için gerekli ama oldukça basit gözüken fakat tedavisi çok uzun süren yaralanma türleridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Aşil Tendonu Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ayak Tendon Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tendon Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi