Tendon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tendon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tendon, Kasların kemiklere bağlanmasını sağlayan bağlara verilen addır. Tendon bağları, ayaklarda Aşil'de, omuzda, dirsekte ve el bileğinde bulunur. Sürekli hareket halinde olan vücudun belirli bölgelerinde oluşan bir bağ dokusudur. Tendon kopları da bu yüzden sık görülen durumlardandır. Tendon'un görevi insan vücudundaki eklem yerlerinin açılıp kapanmasını sağlamaktır. Tendon, eklem yerlerinde bulunan sinirlerin, kasların, fibrozis bağ dokuları ile kemiğe bağlanmasını sağlayan sert bir dokudur. Vücutta oluşan gerilmelere karşı oldukça dayanıklı bir dokudur. Ama özellikle çok egzersiz yapan kişilerde veya sporcularda da sıkça rastlanan rahatsızlıkları vardır.

Tendon, bulunan bölgelerde kullanıma göre yırtılma, zedelenme kopma gibi durumlar gözlemlenir. Yırtılmalar genellikle omuz, el bileği ve Aşil kısmında meydana gelir. Ev kadınlarında ve sporcularda daha sık görülen tendon yaralanmaları yaptıkları işlerden ötürüdür. Çünkü eklem yerlerini çok zorlayıcı yapıda olan bu işler özellikle bayanlarda aşırı derecede ev işleri yapmalarından kaynaklanır. Sürekli olarak çalışan tendon bölgeleri aşırı kullanımlarda yırtılma ve kopmalara maruz kalır. Bu yırtılma ve kopmalar dikkat edilmez ise kalıcı hasarlar bırakabilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Sporcularda ise yaptıkları yoğun egzersizlerin zorlaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Aşil tendon yaralanmaları genellikle sporcularda olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık olduğunda bacağın baldır kısmından tendonun kopma sesini rahatlıkla siz ve çevrenizde bulunanlar duyabilir. Bu tür durumlarda hemen acil yardımın uygulanması çok önemlidir. Aksi takdirde bu tendon kopmaları ve yaralanmaları ayakta aksaklıklara veya kalıcı hasarlara neden olabilir. Aşil tendon kopmalarında ve diğer tendon kopmalarında cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Tendonlar, kişilerin ani sıçrama ve hareketlerinde de zedelenebilecek bağlardır. Bu bağların hasar görmesi sizlerin hareketlerini kısıtlayıcı oluşundan çok önemlidir.


Tendonların zarar görmesi neden olur?

  • Tendon bağlarının olduğu yerlere aşırı yüklenme,
  • Yüksekten atlama,
  • Sıçrama,
  • Çok egzersiz yapma,
  • Tendon bağlarının olduğu bölgelerin aşırı derecede zorlanması,
  • Ani hareketler tendon bağlarının zarar görmesine neden olabilir.
İskelet sisteminde eklemleri bağlayan bu tendon bağları üç temel yapıdan oluşur. Bağlar, ligamanlar ve eklem kapsülleridir. Bu yapılar mekanik olarak pasif olsalar da her eklemin hareket ve kararlığında önemli bir rol üstlenirler.


Tendonların görevleri ve tedavisi nasıl yapılır?


Tendonlar, kaslar ve kemikleri birbirine bağlayan ve bu kasların ürettiği çekme yükünü hafifletmede kullanılan bağ yapısıdır. Yani kasların yükünü hafifletmede yükün itilmesine yardımcı olmada vücutta aktivedir. Ayrıca bağlı oldukları eklemleri kararsız durumlarda korumakla görevlidirler. Çekme yükünü iletmek ve eklemler üzerinde dengesizlik olmaması için tendon bağları içeriğindeki yoğun bağ dokusu ile korurlar. İçeriğindeki paralel lifler şeklindeki kolejen ağı ve tenosit denilen hücrelerden meydana gelir.

Tendon bağlarında görülen birçok rahatsızlık ilk kırk sekiz saat içerisinde müdahale edildiğinde kalıcı hasarlar bırakma riski çok azdır. Fakat bir haftayı geçen tendon rahatsızlıklarında tendonların yanlış kaynamasından meydana gelen eğri durma ve yanlış kaynama gibi durumlarda ellerde yamukluk ayaklarda ise aksak bir görünüm oluşturur. Her ne kadar dayanıklı bir yapıya sahip olsa da tendonların kopma ve yırtılma riski vücudun hareketlilik yapısına bağlı bir durumdur. Ani sıçramalar ve atlamalar tendon rahatsızlıklarını yaşatabilir. Bu durumda kişiler omuzda açıp kapatırken ya da kaldırma işlemlerinde ağrı, el bileklerinde tutma ve ağır kaldırmalarda ağrı, ayak Aşil tendonlarında da yürüme ve hareket etmede ağrılar yaşar. Dikkate alınmayan tendon rahatsızlıkları bu bölgeleri kullanmamızı kısıtlar ve kişiler gündelik hayatlarında kısıtlamalar yaşar. Tendonların yırtılma ya da zedelenme durumlarında kişilerin bazı şeylere dikkat ederek düzelmesi sağlanabilir. Dinlenme, az hareket etme, fizik tedavi yöntemleri gibi rutin bir dinleniş yapmaları zedelenen veya yırtılan tendonların kendisini iyileştirmesine yardım eder. Sağlıklı bir vücut için her şeyi kararında yapmakta fayda vardır. Sağlıklı günler.

Tendon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Tendon Fizik Tedavi

Tendon Fizik Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Tendon İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tendon İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşil Tendonu Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Aşil Tendonu Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Güncel

Aşil Tendonu Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Aşil Tendonu Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası