Tendon Yapışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tendon Yapışması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Yapışması, İnsan vücudunda birtakım tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Yani kasları kemiklere bağlayan bağlara tendon denir. Tendonlar çeşitli şekillerde ve büyüklükte olup, düz veya yuvarlak bir şekilde de olabilirler. Bazen kasların kendi yapıları gereği içinde de bulunabilirler. Bilindiği üzere tendonlar kas ve iskelet sistemi içerisinde çok önemli bir role sahiptirler. Bu nedenle tendonların görevi kasın karşı durduğu ağırlığın yükünü eklem hareketlerinin gerçekleşmesi için sert olan kemik yapısına ulaştırır. Tendonlar kaslardan daha güçlüdür. Özellikleri içerisinde çok yoğun baskılara ve gerilimlere mağdur kalırlar. Ayrıca tendonlar darbe emici olarak da önemlidir. Genellikle postürü korumaya yararlar. Bu amaçla kasları dar bir alandan çekmeye yarar. Bu kasların çekme yönünü değiştirmesine olanak verir. Böylece belli bir mesafeden kasa kumanda edebilmesini sağlar. Bilhassa kaslara ve ekleme en uygun olan uzaklıkta bağlanırlar. Bu mesafe aralığında kasların normal olandan fazla uzamasına veya doğal halinin bozulmaması için bulunur. Kas tendonlarına bağlı hareket aralıkları ve tendona uygulanan güç tendonu için hareket ekseninde bulunan kas liflerine ait oryantasyonu belirler. Kas liflerinin boydan sıralanışı çoğaldıkça tendonların ve kasların hareket aralığı artar. Bunu yapan tendonlar, kasların bitiş noktalarına yapışmadan önce kiriş diye isimlendirilen yapılara dönüşmüş halidir. Bu tendonlar kol, parmak ve el hareketini sağlayan yapılardır. Sonuçta tüm bulgular birleştirilerek hangi yapıların yaralandığı ve kesildiği belirlenir ve tedavi edilir.


Tendon Yapışması ve Yaralanması


Genelde tendon yaralanmaları kesici ve delici yaralanmalar sonucunda gelişen tendon fonksiyonunu kaybetmesi ile görülür. Romatizmal hastalıklardan kaynaklanan tendon yapışması, herhangi bir travma yaşanmadan da kopar. Ortopedi uzmanları tarafından tendon kesisini anlamak için hastadan parmağını oynatmasını ister. Şayet hasta parmağının en uç kısmını oynatamaz durumunda ise tendonun kopuk olduğu belirlenir. Fakat hasta bütün parmaklarını bükebilir. Ama bu bükme olduğundan fazla ağrı yapar. Bu durumda hastanın ilk önce açık yarası yıkanır ve temizlenir. Sonrasında enfeksiyon durumuna göre antibiyotik tedavisi verilir. Bu aşamadan sonra yara içerisinde yabancı bir cisim olup olmadığına bakılır. Gerekli olursa tetanos aşısı da yapılabilir. Tendon yaralanması, her bakımdan cerrahi bir tedavi gerektirir. Tendon tedavisinde fizik tedavisi yapılır. Bu tedavi tendonun yeniden işlevini görmesi sağlanır.


Tendon Yapışması ve Tedavisi Nasıl Yapılır?


Tendon kesileri için tek tedavi olan tendon ameliyatıdır. Buradaki en önemli kısım, ameliyatın bir hafta gibi kısa bir zamanda yapılmasıdır. Aksi takdirde tendonun boyu kısalır ve iki tendon ucuca getirilir ve tedavisi imkânsız olur. Bu durumda araya bir tendon protezi takılır ve protezin yol açması için altı ay kadar bir zaman geçmesi gereklidir. Bu süreden sonra hasta ameliyata alınır. Bu esnada vücudun başka bir yerinden alınan tendon protezin yerine takılır. Bu tendonun tekrar birleşmesi için altı hafta kadar sürer. Bu kişinin de ani hareketlerde bulunmaması gereklidir. Çünkü tekrar tendonun koparılmasına neden olur. Ayrıca dikişlerde açılma olmasını önlemek için atel verilir. Hasta ateli altı hafta kadar kullanır. Tendon cerrahi müdahale sonrası iyileşmesi açısından beslenme çok önemlidir. Bu nedenle doku arasındaki kan ve hücre akımı ile epitenon ve endotenon yolu ile sinovyal bir sıvı akımı gerçekleşir.

Tendon Yapışması Yorumları

soru

Suat gurhan

16 Nisan 2018 Pazartesi

Tendon kesigi ameliyatından sonra derinin tendona yapışmış bu deri yapisikligi nasıl geçer yada geçer mi?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

El Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Fizik Tedavi

Tendon Fizik Tedavi

Tendon Kopması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Kopması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Aşil Tendonu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Fleksör Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Fleksör Tendon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşil Tendonu Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Aşil Tendonu Güçlendirme Nasıl Yapılır?